25 Ocak 2011 Salı 00:00
2011'de hedef 31 milyon turist
TÜROFED Turizm Raporu'na göre, 2011'de normal koşullarda Türkiye'ye 31 milyon turistin gelmesi bekleniyor. Rapora göre, konaklama sektöründe maliyet ve kur baskısı önemli sorunlar olmaya devam ediyor ~|~

 YENİ MESAJ - İSTANBUL

Türkiye Otelciler Federasyonu'nun(TÜROFED) Akbank'ın sponsorluğunda üç ayda bir yayınladığı Turizm Raporu'nun üçüncüsü, geçtiğimiz hafta İstanbul Nippon Hotel'de düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. En güncel veriler ve turizm sektörüne ilişkin özel araştırmaların yer aldığı rapor ile ilgili düzenlenen basın toplantısına, TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, TÜROFED Yönetim Kurulu Üyeleri
Seçim Aydın, Gürel Aydın, Osman Ayık, Haluk Beceren, Ahmet Tok, Mehmet İşler, İlhan Açıkgöz, Haluk Beceren, Ahmet Tok, Mehmet İşler, İlhan Açıkgöz, Yavuz Torunoğulları ile Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Şeref Karakan ve Yönetim Kurulu Üyesi Faik Pişkin ve de medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada; 2011 yılında büyüme beklediklerini ve bunun yüzde 5 civarında olacağını tahmin ettiklerini söyleyen TÜROFED Başkanı Ahmet Barut hedef açıkladı: "31 milyon turist, 25 milyar dolar gelir." Küresel krizin, kaynak pazarlarda tam olarak ortadan kalkmasa da  düzelme eğilimine girdiğini belirten Barut, Almanya, İngiltere gibi büyük pazar ülkelerde seyahat eğiliminin somut artışlar gösterdiğini, 2. büyük pazar olan Rusya'da 2010 yılında tatil amaçlı çıkışların yüzde 30 arttığını, bu yıl da artış beklentisi olduğunu söyledi.
Dünya Turizm Örgütü'nün 2011 yılında kişi sayısında yüzde 4, turizm harcamalarında da yüzde 5'lik bir artış öngördüğünü hatırlatan Ahmet Barut, "Türkiye'de büyümeler bölge bölge farklılıklar gösterebilir ama biz tüm destinasyonlarımızda artış bekliyoruz. Gelirde de; hem kişi başı, hem de toplamda mutlaka artış bekliyoruz. Bu noktada turizm gelirlerinin doğru hesaplanması konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜİK ve sektör olarak çalışma ve toplantıları sürdürmekte olduğumuzu da belirtmek isterim. Bizim tahminimiz, ülkede TÜİK verilerinin aksine, konaklama yapan turist harcamalarının düşmediği, bilakis yükseldiği yönündedir. Günübirlik ziyaretçilerin artması, 2. konutta kalışın artması, dolar/euro paritesi gibi etkenler kişi başı gelirin az gözükmesine neden olmaktadır." dedi. Turizmde 3. atılım dönemi sürecine giren Türkiye'de müşteri kitlesi, talep yapısı, pazar dağılımı, yatırımlar gibi ana konularda önemli değişimden geçildiğini belirten Ahmet Barut, raporun son 10 yılda orta gelire mensup grubun toplam girişlerdeki payı gerilerken, yüksek gelir grubuna mensup kişilerin oranının artığını ortaya koyduğunu vurguladı.

51 şehirden 178 proje teşvik aldı.

Son dönemde kamu yönetiminin turizm yatırımlarının Anadolu'ya açılacağı yönünde açıklamalar yaptığını vurgulayan Ahmet Barut, şunları söyledi: "Oysa turizm yatırımları Anadolu'ya çoktan açıldı bile. Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin Hazine Müsteşarlığı verileri üzerinden yaptığı araştırmaya göre, 2010 yılının 11 aylık döneminde teşvik belgesine bağlanan turizme yönelik toplam 178 projenin yüzde 68'inde Anadolu illerine yatırım öngörülüyor. 8 yıl önce Anadolu'nun payı teşvikli turizm yatırımlarında sadece 23.94 iken, son 3 yıllık dönemde tam tersi bir gelişme göstererek 68.75'e çıkmıştır."

Doğrudan yabancı
yatırımlarda katlamalı artış var

2010 yılı ilk 10 aylık dönemde doğrudan yabancı yatırımlarının turizmde 94  Milyon dolara yükselmiş olmasını sevindirici bulan Ahmet Barut, doğrudan yatırımların bir önceki yılın aynı döneminde 54 milyon dolar olduğunu hatırlatarak, bu verinin, turizmde toplam yatırımın 2 katına yakın arttığını vurguladı.

Kur baskısı sürüyor

Ahmet Barut, gelirleri yabancı para ve giderleri de TL üzerinden olan konaklama sektörünün, son 5 yılda maliyetlerin artması ve kurla kazançların azalması ile gelir-gider yönetiminde önemli sıkıntılar çektiğini belirterek, "2005 yılından bu yana turizmciler bir yandan artan maliyetlerle uğraşırken, döviz cinsinden gelirlerinde de erozyona uğruyor. Yapılan hesaplamalara göre 2005 - 2010 döneminde dolar ve euro TL karşısında yüzde 10 - 20 bandında değer kazanırken; İngiliz Poundu ise yüzde 5 dolayında değer yitirdi." dedi.

Enflasyon otellerde yüksek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon verilerine göre genel fiyat seviyesinin, geçen yıla göre yüzde 6.4 artarken, otellerde gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 9.7 olduğu söyleyen Ahmet Barut, Ekin Grubu Araştırma Birimi tarafından hazırlanan Otel Enflasyon Sepeti verilerine göre, tesislerde en yoğun kullanılan ürünlerin fiyat artışları yüzde 10'a yaklaşırken, en yüksek artışlar; yiyecek - içecek, teknik servis ve meyve - sebze bölümlerinde oluştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.