19 Nisan 2003 Cumartesi 00:00
2040'ta Türkiye'ye su savaşı açılacak
Birleşmiş Milletler'in hazırladığı rapor, dünyada suyun geleceği ve su sebebiyle ülkelerin ilişkileri konusunda hiç de iç acıcı iddialarda bulunmuyor. Su Vakfı'nın sitesinde yeralan BM raporuna göre, Türkiye 2025 yılında su sıkıntısı çekecek ve 2040 yılında ise elindeki su rezervleri yüzünden Türkiye'ye

savaş açılacak

Su Vakfı'nın internet sitesindeki raporlardan derlenen bilgilere göre, BM raporunda Türkiye ile ilgili çarpıcı tahminlerde bulunuluyor. 21. yüzyılın ikinci yarısından itibaren özellikle Ortadoğu ve Arap yarımadasında büyük bir su sıkıntısı çekileceğinin altı çizilen raporda, 2005, 2025, 2040 kritik yıllar olarak kaydedildi.

Dünya üzerindeki 188 ülkenin 50'sinde kullanma suyu sorunu olduğu anlatılan raporda, 2005 yılının kuraklık için dönüm noktası olduğu vurgulandı. Rapora göre, Türkiye 2005 yılından itibaren kuraklığın baş göstereceği ülkelerden biri olarak gösterilirken, su sıkıntısı Türkiye dışında Arap yarımadası, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da da baş gösterecek. 2~|~025 ise kuraklık ve beraberinde meydana gelecek hastalıklar için en tehlikeli yıl olarak görülüyor. BM uzmanları, 2040 yılını Türkiye için 'kritik bir yıl' olarak görüyor. Tahminlere göre, komşu ülkelerin bazıları bu dönemde susuzluktan kırılacak, tarlalarda ekin yetişmez hale gelecek. Dicle ve Fırat nehirleri ise Türkiye'nin can damarı haline gelecek. Ancak BM, bu tarihte bölgede sınır aşan nehirler yüzünden savaşların çıkmasından şüpheleniyor. BM, su savaşları ihtimalini ortadan kaldırmak için şimdiden önlem alınmasını istiyor.

Kaynakların kirlenmeki

gerginliği artırıyor

BM raporunda ayrıca , nüfusun yüzde 40'ını oluşturan 2.4 milyar insanın yeterli sağlık koşullarında yaşamadığı, kirli su ve sağlıksız tuvaletlerin sebep olduğu ishal gibi hastalıklardan günde 6 bin çocuğun öldüğüne işaret edildi. Raporda su tüketimi bugünkü seviyede sürerse 2025 yılında 5 milyar insanın sağlıklı su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde yaşayacağı ileri sürüldü.

BM raporunda dünyada su krizi bulunan bölgeler ise şöyle sıralandı:

1. Dünyanın en kurak kıtası olan Avustralya'nın en önemli su kaynağı Murray?Darling Nehri yükselen tuz seviyesinin tehdidi altında.

2. Dünyanın en fazla kullanılan su sistemi olan Zambezi Nehir yatağı sürekli sel ve şiddetli yağışlar yüzünden zarar görüyor.

3. Hindistan'daki kutsal Ganj Nehri aşırı nüfus yoğunluğu ve ekolojik dengesizlik nedeniyle kirlenmiş durumda.

4. Çin'deki Sarı Nehir, sanayi ve tarım sektöründeki aşırı kullanım nedeniyle kurumak üzere, ayrıca kirlilik de mevcut.

5. Nil Nehri, sulama ve enerji üretimi amaçlı aşırı kullanım nedeniyle giderek zayıflıyor.

6. Ortadoğu'daki su kaynaklarının giderek kirlenmesi de bölgedeki gerginliği artırıyor.

8. Dicle ve Fırat üzerinde kurduğu barajlar nedeniyle Türkiye, su kaynaklarını kurutmakla suçlanıyor.

9. Batı Afrika'da, Nijer ve Volta nehirlerine bağlı bir yaşam süren nüfus bu 2 nehirdeki seviyenin düşüşü ve kirlilik yüzünden tehdit altında.

10. Avrupa'daki kentlerin yarısından fazlası, yer altındaki su kaynaklarını ölçüsüz bir şekilde yağmalıyor.

11. Meksika'da yağmur suları ile kanalizasyonun karışması nedeniyle su sıkıntısı çekiliyor.

12. ABD'deki tarım arazisinin beşte birini sulayan Ogallala Aquifer Nehri aşırı pompalama nedeniyle giderek azalıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.