27 Kasım 2005 Pazar 00:00
21. yüzyılın ekonomi modeli
Milli Ekonomi Modeli'nin şu ana kadar hiçbir sistemin başaramadığı "insan sıfatlı" bir ekonomiyi ortaya koyduğunu belirten bilim adamları, "Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu modelinin uygulamaya geçirilmesi halinde 21. yüzyılın Türk milletinin sömürülen ülkelerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına önderlik ettiği bir yüz yıl olacak" dediler ~|~ Uluslararası Milli Ekonomi Kongresi'nde tebliğ sunan ilim, fikir, düşünce adamı, akademisyen ve ekonomistlerin görüşlerinden bazı anekdotlar şöyle:

Ekonomiyi hasta eden mikrobun teşhisi
Dr. Sani AK (İllionis Üniversitesi?ABD)? "Prof.Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomik Modelde, birey ile toplumun çıkarlarının birleştirilmesi, sosyal kesimler arasında barış ve dayanışmanın güçlendirilmesi konularına yönelik özgün yaklaşımlar ortaya koymaktadır. Mesela, tüketici kesimin devlet desteğiyle kendi kendine yetecek, asgari bir geçim düzeyine yükseltilmesi, aynı zamanda üretici kesimin daha fazla üretmesine, işgücünün daha fazla iş imkanına kavuşmasına yardım etmek suretiyle sosyal kesimlerin çıkarlarını aynı yöne kanalize edecektir. Bu bakış açısının da Prof. Dr. Haydar Baş tarafından ekonomi politikasına kazandırılan yeni bir yaklaşım olduğunu ifade ve teslim etmeliyiz."
"20. Yüzyıl Türk Milletinin ülkelerin siyasal bağımsızlık mücadelelerine önderlik ettiği bir yüzyıl olarak tarihe geçmiştir; Prof. Dr. Haydar Baş tarafından ortaya konulan Milli Ekonomi Modelinin uygulamaya geçirilmesi halinde, 21. Yüzyıl Türk Milletinin sömürülen ülkelerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına önderlik ettiği bir yüzyıl olacaktır."
Doç. Dr. Ramazan Memmedov (Azerbaycan Bilimler Akademisi)? "Prof. Dr. Haydar Baş, tüm ekonomik sistemin hastalığına sebep olan mikrobun faiz olduğunu teşhis etmiştir. Bu hastalıktan kurtulmak isteyen devletin tek tedavisi Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'dir." 

Alternatif bir model değil

Prof. Dr. Ata Selçuk (Fırat Üniversitesi)? "Milli Ekonomi Modeli ekonomide alternatif bir model değildir. Temelden yanlış bir modelin alternatifi nasıl olur ki. Ekonomi bilimi bu temel eserle gerçek olarak başlamıştır. Bu bir tarihi olaydır. Bu eser sonsuza kadar rehber ve ders kitabı olarak anılacaktır." 

Doç. Dr. Eric Shaydullin (Harvard Üniversitesi)?
"Prof. Dr. Haydar Baş paranın iki yeni fonksiyonunu tarif etmektedir; iktisadi aktiviteyi teşvik ve tahrik aracı olması ve emeğin, üretimin ve hizmetin karşılığı olmasıdır. İktisat biliminde ve pratiğinde bu tamamen yeni bir sözdür. Şuana kadar kapitalist sistem, paranın bu fonksiyonlarını görmüyor veya kabul etmek istemiyordu... Milli Ekonomi Modeli dünyada oluşmuş ve hakim olan liberal kapitalist sisteme meydan okumaktadır." 

Prof. Dr. Hüsrev Kerimov (Bakü Devlet Üniversitesi)? "Bu model Türkiye Respublikası iktisadiyyatı timsalinde işlenip hazırlansa da üniversallık elementlerine maliktir. Hususen yeni müstakil devletlerin her birine tatbik olunabilir. Milli İktisadi Model'in, Azerbaycan iktisadiyyatına tatbikine ise bu iktisadiyyatın muasır problemleri ve inkişaf seviyesi bakımından hususi önem verilmelidir."

Büyük ve güçlü devlet


Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu (Gaziantep Üniversitesi)?
"Günümüzde çok tartışılan devletin ekonomideki yeri konusunda da Milli Ekonomi Modeli dengeli bir yapı ortaya koymakta, devletin varlık gerekçesini, hangi alanlarda ve ne şekilde ekonomik etkinlik göstereceğini tanımlamaktadır. Devletin alan el değil aynı zamanda veren el olması gereğini savunarak, temelde kendi milletine hizmet etmek üzere yapılandırılmasını amaçlamaktadır. Milli Ekonomi Modelde hedef, büyük ve güçlü bir devlettir. Ancak güçlü bir devlet, halkını dış tehditlerden koruyabilir ve adaleti, huzuru ve refahı temin edebilir. Büyük ve güçlü devlet anlayışıyla da Milli Ekonomi Modeli'nin, klasik ekonomik sistemlerden ayrıldığı görülüyor."
"Milli Ekonomik Modelin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş, bu teziyle, insanlığı günümüzde içine düştüğü buhrandan kurtaracak bir reçete sunmaktadır. Tezi incelerken, hayran kaldığım dehasının yanında, insanlığa gerçek manada faydalı olma çabasını da müşahede ettiğimi açıkça belirtmeliyim. Milli Ekonomi Modeli, mevcut ekonomik sistemlerle kıyaslandığında ortaya çıkan üstünlükleri, kanaatimce tez sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'ın, insanı tanıma noktasındaki başarısı ve tezin temeline insanı yerleştirmesinden kaynaklanmaktadır."

Gelir dağılımında özlenen adalet
Dr. Ercan Gül (İktisat Danışmanı?Almanya)?
"Milli Ekonomi Modeli, dayanakları işleyiş mekanizmaları ile hayallerden değil, var olan gerçeklerden yola çıkarak, bunlara uygun bir modeli toplum hayatına geçirmeyi amaçlamıştır. Milli Ekonomi Modeli'nde, sosyal adalet yaklaşımı, hem sosyal adaleti hem de sürekli büyümeyi hedeflemektedir. Yoksul insanı desteklemek dolaylı olarak, tüccarı, sanayiciyi desteklemektir. Paranın serbest dolaşımı, proje karşılığı herkesin üretim yapabileceği bir zemini oluşturduğu gibi bireylerin yeteneklerinin açığa çıkmasına da olanak sağlar. Paranın maliyetsiz ve herkesin eşit sahip olacağı bir hale getirilmesi amaçlarından birisidir."

Prof. Dr. Mehmet Palamut (Uludağ Üniversitesi)?
"Sosyal nitelikli devletin sergileyeceği politikaların hedeflerinden biri de, şüphesiz gelir dağılımını adil biçimde sağlamak ve sosyal katmanlar arasındaki ekonomik farklılıkları mümkün olduğunca aza indirgemektir. Milli Ekonomi Modeli'nde gelir dağılımın adil sağlanması, bir taraftan senyoraj gelirleri ve diğer taraftan da emisyonla yaratılacak kaynakların tahsisi sayesinde, ev hanımlarının, işsizlerin, kimsesiz yaşlıların ve öğrencilerin satın alma güçleri arttırılarak potansiyel talepleri gerçekleştirilebilir hale getirilmekte ve bu suretle piyasada talep arzının arttırılarak ilave gelirlerin sağlanması cihetine gidilmektedir. Etkin vergileme yöntemiyle, ödeme gücü olanlar vergilendirilmekte ve sağlanan bu gelirlerin iş yapmak isteyen kimselere belirli projelere bağlı olarak transferi suretiyle de üretim arttırılmaktadır. Kuşkusuz bu ekonomi modelinde, üretimin artması enflasyonsuz bir ekonomik gelişmeyi uyarırken, diğer taraftan da vergi politikalarının dolaylı vergilerden dolaysız vergilere kaydırılması ve vergi ödeme gücünün de 100.000 YTL ile sınırlandırılması ile mevcut olan gelir dağılımındaki adaletsizliği büyük ölçüde ortadan kaldıracağı kanısındayım."

"İnsan sıfatlı" iktisadi sistem
Prof. Dr. Rızvan Paşayev (Bakü Devlet Üniversitesi)? "Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli İktisadiyyat Modeli monografisinde ileri sürülen fikirler oldukça değerlidir ve onlardan inkişaf etmekte olan ülkeler yararlanabilirler ve öz ülkelerinin milli iktisadi modelini kurarken çok istifade edebilirler."
"Eminim ki bu eser asırlardan beri dünya iktisatçılarının arzusunda oldukları, lakin kuramadıkları 'insan sıfatlı' iktisadi sistemin yaratılması yolunda mühim bir adım olarak muasır iktisadi bilimler sisteminde özüne layık bir yer tutacaktır."
? Prof. Dr. Cahit Babuna (İstanbul Üniversitesi)? "Enflasyon, deflasyon, stagflasyon, resesyon gibi ekonomik hastalıkların her biri kapitalist?ekonomik idarenin  hatalı  yönetimlerinden ve sistemin  kendisinden  kaynaklanmaktadır. Bunların   her  bir  ülkeleri  krize  sürüklemekte ve   perişan  duruma getirmektedir. Türkiye'miz de bu  krizlerden  bir kaçını  tatmış   bulunmaktadır. Haydar Baş Hocanın  ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli'nde, kapitalist ekonomilerde  görülen  ekonomik hastalıklara karşı , adeta  bir  koruyucu  kalkanı  bulunmaktadır... Türkiye, Kuvay?ı Milliye ruhuyla ve Milli Ekonomi Modeli'yle ancak kendine gelebilir ve medeni dünyada yerini alabilir." 
Prof. Dr. M. Hasan Meydullayev (Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi)? ""Milli Ekonomi Modeli globalleşen dünyada çağdaş ekonomik düşüncenin, milli psikolojisinin, milli ideolojisinin sistemleşmesinde özel rol oynayan alternatif bir çalışmadır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137