28 Temmuz 2006 Cuma 00:00
3. Dünya Savaşı mı dördüncüsü mü?
İsrail vuruyor kadın, çocuk, yaşlı genç demeden, dur durak bilmeden vuruyor. Çünkü arkasında ABD var. Yoksa iki askerinin kurtarılması değil mesele ~|~

Nitekim ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bizim Gül'ün Condi'si, bölgeye gitti, manzarayı gördü ve istediği kıvama geldiğini düşündü ki asıl niyetini ifşa etti: Yeni bir Ortadoğu haritası çizilmelidir.

Bayan Condi'nin bu ifşaatı ABD dış politikasının yüzünü ağartmaz ve zaten ABD'nin böyle bir düşüncesi de yok. Onun aklı fikri petrol kuyularını ele geçirecek ve güvene alacak bir BOP projesi. Bunun manası dünya harbidir. Harp, İsrail'in bu Orantısız güç kullanımı içeren saldırısıyla başlamıştır. Bunun hazırlıkları da Medeniyetler Çatışması laflarıyla başlamış B0P Projesi ile şekillenmiştir. Biz BOP projesi eş başkanıyız diye böbürlenen politikacımız kimdi, hatırlıyor musunuz?

İhtilaflara savaşla çözüm
Dünya harpleri böyle başlar. Birinci dünya harbinden sonra cemiyeti akvam kurulmuştu, İkinci Dünya Harbi öncesi bu cemiyet işe yaramaz hale getirilmiş ve dağıtılmış, dünya frensiz kalmıştı.. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ise Birleşmiş Milletler kuruldu. Maksat İhtilafların barışçı yollarla halli idi. Ama Birleşmiş Milletler'in kararlarını en çok İsrail ihlal etti, onu battal hale getirdi, dünyanın frenini bozdu. Bugün Birleşmiş Milletler çakar almaz bir tüfek gibidir. Yani artık milletlerarası ihtilaflar barışçı değil, savaşçı yollarla çözülecektir. Dünya savaş şartlarının içindedir.
Bayan Condi'nin haritacılığına gelince, haklıdır elbette. Birinci Dünya Harbi'nden sonra bu bölgenin sınırlarının haritası başkaları tarafından hem de cetvelle çizilmiştir. Ama bu durumu büyük İngiliz tarihçisi Arnold Toyenbee İngiliz ve Fransızlar Osmanlıyı, Ortadoğu'yu biz senden daha iyi idare ederiz iddiasıyla yıkıp aralarında paylaştılar, ama Osmanlı'nın altıyüz yıl idare ettiği bölgeyi yirmibeş yıl idare edemediler bırakmak zorunda kaldılar.

Condi?Hitler bencilliği
Ortadoğu sınırları bu sefer ABD ? İngiltere? İsrail üçgeninde çizilmeye çalışılıyor. Ama hatırlıyoruz ki İkinci Dünya Harbi'ni de dünya sınırlarını cetvelle düzeltmek isteyen ve "Dünyayı Allah'a yarattığı günkü gibi bomboş teslim edeceğim" diyen ve bu boşaltma işine, İsrail ırkını yer yüzünden kaldırmak gibi çılgınca bir cinayetle başlayan Hitler çıkarmıştı. Şimdi Bayan Condi'de de aynı korkunç bencilliği görmekteyiz. Lübnanlı çocukları füzelerle vuran İsrail'de Hitler'in takipçisi görünümdedir. Dünya ibretlerle doludur. Yine hatırlıyoruz ki İkinci Dünya Savaşı'ndan en zararlı çıkan harbin galibi buna rağmen sömürgelerini kaybeden Britanya İmparatorluğu olmuştu. Sakın bu sefer de ABD imparatorluğu olmasın.

İsrail ise Hitler ile atbaşı gitmenin şerefinin! elbette bütün dünyadaki meyvelerini toplayacaktır. İslam dünyasının mefluç hali ayrı bir faciadır. Bu faciada içten dıştan aktörler faaldir. Suudiler'in Lübnan'a bir milyar dolar yardım teklifi sadece İsrail'e cesaret vermektir, başka bir şey değil.

Evet Bayan Condi, Türkiye'yi de uyutmakta ve PKK ile uğraşacağız palavralarıyla onu bu işten uzak tutmaya ve kendine yeni bir ortak çıkarmamaya çalışmakta haklıdır. Zira bölgede onun gözdesi İsrail'i rehin alacak tek güç Türkiye'dir. Onu kendi iç meseleleriyle boğmak taktiğinde de başarılıdırlar. Çünkü başımızda ufuksuzlar ve takıntılılar bulunmaktadır.

Bayan Condi, Yeni Ortadoğu'nun haritasını kanla çizmeyi göze almıştır. Ama daha önce bu haritaları çizenlerin ve yenilemeye teşebbüs edenlerin hali ortada. Yine de Bayan Condi ve efendileri bilir. Çünkü çoktan söylenmiştir ki Dördüncü Dünya Harbi, ancak taşla baltayla yapılabilecektir diye.

Ergun Göze / Tercüman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.