06 Kasım 2006 Pazartesi 00:00
301 için harekete geçti
Başbakan Erdoğan, AB'nin ortadan kaldırılmasını istediği TCK 301'in soyut olmasından kaynaklanan sıkıntılar varsa, maddenin somut hale getirilmesinedeki önerilere açık olduklarını bildirdi. ~|~


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile birlikte Beşiktaş'taki Başbakanlık Ofisi'nde, aralarında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hak?İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türk?İş Genel Başkanı Salih Kılıç, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Gençay Gürsoy'un da bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantının basına açık bölümünde konuşan Erdoğan, kamuoyunda tartışılan konulardan biri olan düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin büyük ölçüde kaldırıldığını dile getirdi.
Erdoğan, "Bu konuda tavrımız açıktır ve kararlılığımız ortadadır. Uygulamada ortaya çıkan ve çıkabilecek sorunları da elbette değerlendiriyoruz. TCK'nın 301. maddesinin soyut olmasından kaynaklanan bazı sıkıntılar varsa, maddenin daha somut hale getirilmesine yönelik önerilere açığız" dedi.

AB isterse, değişir

Benzer düzenlemelerin bütün AB ülkelerinde olduğuna dikkat çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "301. madde bu açıdan daha geri bir düzenleme değildir. AB mevzuatına aykırı bir yönü bulunmamaktadır. Uygulamada bazı sorunlar olduğunu biz de görüyoruz. Bana göre, 301. maddenin yasa koyucunun açık maksadına uygun olarak özgürlükçü bir şekilde yorumlanması halinde, düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda hiçbir sorun kalmayacaktır. Zira bu madde, açık bir şekilde eleştiri özgürlüğünü, aşağılama suçundan ayrı tutmaktadır.

Her zaman söylüyorum, bunun özgürlükçü bir yaklaşımla yorumlanması için yeni içtihatların ortaya çıkmasına ve dolayısıyla bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç vardır. Bu da biraz zaman alacaktır. Yasa koyucunun amaçlamadığı bir özgürlük ihlalinin ortaya çıkmaması için, 301. maddenin reformların lafzına ve ruhuna uygun olarak ne şekilde ele alınabileceğine ilişkin çeşitli seçenekleri inceliyoruz. Türkiye?AB ilişkilerinin temelinde, ülkelerimizin ve halklarımızın karşılıklı menfaatleri ile demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerler vardır. Bu sebeple, AB sürecimiz inanıyorum ki, bazı konjonktürel gelişmelerin sekteye uğratamayacağı bir derinliğe sahiptir."

AB yönelimimizde en ufak bir sapma yok
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''reform sürecinin yavaşladığı ve Avrupa Birliği (AB) heyecanını yitirdikleri'' yönündeki eleştirileri üzüntüyle karşıladığını belirterek, AB yönelimlerinde en ufak bir sapma olmadığını bildirdi.   Başbakan Erdoğan, sivil toplum örgütlerinin AB sürecine desteklerini ifade ettikleri için yaptıkları bu ziyareti son derece anlamlı bulduğunu ifade ederek, görüşmede son gelişmeleri birlikte değerlendireceklerini kaydetti.

''AB, taşıdığı bu anlam sebebiyle 83 yıllık Cumhuriyetimizin kuruluş idealidir'' diyen Erdoğan, Cumhuriyet'in çağdaşlaşma felsefesinin medeni milletler arasında yer almayı ve Türk insanını özgür ve müreffeh bir dünyanın parçası olarak en ileri hayat standartlarına kavuşturmayı esas aldığını anlattı..
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.