07 Aralık 2001 Cuma 00:00
330 öğretmene yurt dışında görev
Milli Eğitim Bakanlığı, konuya ilişkin bir genelge yayımladı. Genelgeye göre, Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Avustralya'da 257, Suudi Arabistan ve Libya'da 52, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de 21 öğretmen ve 1 yönetici görevlendirilecek.

Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Avustralya'ya gönderilmek üzere, yabancı dili Almanca olan 165, Fransızca olan 36, İngilizce olan 9 sınıf; yabancı dili Almanca olan 13, Fransızca olan 6 anaokulu; yabancı dili Almanca olan 2, İngilizce olan 3 müzik; yabancı dili İngilizce olan 3 beden eğitimi öğretmeni ile 20 İngilizce öğretmeni belirlenecek.

Suudi Arabistan ve Libya'da çalışacak 34 sınıf, 2 anaokulu, 3 matematik, 1 İngilizce, 1 felsefe grubu, 5 bilgisayar, 2 resim, 2 müzik ve 2 beden eğitimi öğretmeni tespit edilecek.

KKTC'de görev yapmak isteyenler arasından işitme engelliler için 3, spastik engelliler için 3, zihinsel engelliler için 3 ve motor dersi için 3 öğretmen ile 2 dil terapisti ve 7 Almanca öğ~|~retmeni seçilecek. Ayrıca, Girne Öğretmenevi bünyesinde bulunan Akşam Sanat Okulu'nun yönetici ihtiyacını karşılamak amacıyla bir müdür yardımcısı görevlendirilecek.

Suudi Arabistan, Libya ve KKTC'de çalışacak sınıf ve branş öğretmenlerinde, yabancı dil bilgisi şartı aranmayacak.

BAŞVURU KOŞULLARI

Başvuracakların, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda, en az 5 yıl öğretmenlik, KKTC'de görevlendirilecek yöneticinin ise belirtilen yerlerde en az 2 yıl görev yapmış olmaları gerekiyor.

Yine, KKTC'de engelliler için görevlendirilecek öğretmenlerin için de belirlenen kurumlarda en az 2 yıl çalışmış olmaları şartı aranacak. Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Avustralya'da gönderilecek sınıf ve branş öğretmenlerinin (yabancı dil branşı hariç) Almanca, Fransızca ya da İngilizce dillerinde Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'ndan en az (C) düzeyinde başarılı olmaları istenecek. Yükseköğretim kurumlarının Almanca, Fransızca veya İngilizce bölümlerinden mezun olup, sınıf öğretmenliği yapanlar ve yabancı dil ile eğitim verilen fakültelerden mezun olanlar, uygulamanın dışında tutulacak.

Erkek adayların, askerliklerini yapmış olmaları gerekecek. Öğretmenlerin, belirlenen belgelerle, 24 Aralık 2001?11 Ocak 2002 tarihleri arasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez teşkilatında, dairelerine, taşra teşkilatında ise ilçe milli eğitim müdürlüklerine şahsen başvurmaları gerekiyor. Adaylar, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü'nün, Ziraat Bankası Beşevler/Ankara şubesindeki 30423/200627 numaralı hesabına, sınav ücreti olarak 13 milyon lira yatıracaklar.

İKİ AŞAMALI SINAV

Başvuruda bulunan adaylar, mesleki yeterliliklerinin ölçüldüğü "test" ve temsil yeteneklerinin değerlendirildiği "mülakat" sınavlarına tabi tutulacaklar. Ankara'da, 3 Mart 2002 Pazar günü yapılacak test sınavında en az 50 ve daha yukarı puan alan adaylar içerisinden, en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere, öğretmen ihtiyacının yüzde 50 fazlası mülakata alınacak. Mülakat sınavının tarihi, katılmaya hak kazanan adaylara ayrıca duyurulacak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137