13 Aralık 2001 Perşembe 00:00
40 milyar dolarlık arazi davasını köylüler kazandı
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, Marmaris'in Hisörönü Köyü çevresindeki 400 bin dönüm (400 milyon metrekare) arazinin mülkiyeti konusunda 53 yıldır süren davada, köylüler lehine karar verdi.

53 yıllık "Hisarönü Davası"nda köylülerin avukatlığını yapan Aydın Toraman'ın verdiği bilgiye göre, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, Marmaris Kadastro Mahkemesi'nin 5 Nisan 2001 tarihli kararını aynen onayarak köylülerin haklılığını tescil etti. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin oybirliğiyle verdiği ve "içtihad niteliği" taşıdığı belirtilen karar, Hisarönü ve çevresindeki köylüleri sevince boğdu.

Ömürlük dava süreci

Yargıtay'ın kararı, Marmaris'in Hisarönü, Çamlı ve Karacasöğüt Köyleri'ndeki, değerinin 40 milyar dolar civarında olduğu belirtilen 400 bin dönüm arazinin mülkiyetini kapsıyor. Mihrişah Sultan Vakfı mirasçıları olan Şerefli Ailesi ve Metin Kaya Çağlayan ile köylüler arasında, bu arazilerin mülkiyeti konusunda anlaşmazlık çıkmıştı. Şerefli Ailesi ve Çağlayan, ellerindeki tapu ile bu alan üzerinde h~|~ak iddia ederken, köylüler böyle bir tapunun olmadığnı, dedelerinden kalan toprakların kendilerine ait olduğunu savunuyordu.

1948 yılından beri süren davada Marmaris Kadastro Mahkemesi Hakimi Selma Bellek, köylülerden Ali Çetin adına açılan dosyada, dava konusu arazinin Çetin lehine tapuya kaydına karar vermişti.

Mihrişah Sultan Vakfı varislerinden Şerefli Ailesi ve ortağı Metin Kaya Çağlayan, bu kararı temyiz etmişti.

Yargıtay da, Marmaris Kadastro Mahkemesi'nin kararını aynen onadı.Yargıtay, Şerefli Ailesi'nin elinde bulunan tapunun iptaline, köylününhaklılığına karar verdi.

Karar 3 bin dosyayı

ilgilendiriyor

Köylüler adına davayı takip eden avukat Aydın Toraman, karar üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yargıtay kararı, Çamlı, Karacasöğüt ve Hisarönü köylülerinin tümü için emsal teşkil edecek. Karar, (sınırları gayrimuayyen olan tapularla ilgili ilk karar) özelliğini taşıyor. Bu karar, vakıflarla davaları olan bütün vatandaşlara yol gösterecektir."

Toraman, Yargıtay'ın kararının, Marmaris Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 2 bin, Marmaris Kadastro Mahkemesi'nde de bin dolayında olmak üzere toplam 3 bin dosyayı ilgilendirdiğini kaydetti. Dosya sahipleri, Yargıtay'ca onanan davayı emsal göstererek, tapu tescil davaları açabilecekler.

Metrekaresi yaklaşık

100 dolar

Öte yandan, davanın konusu olan Marmaris'in Gökova Körfezi'ne bakan kesimindeki arazilerin bugünkü değerinin 40 milyar dolar civarında olduğu ifade ediliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100