18 Ekim 2015 Pazar 00:21
5 bin lira asgari ücret milletimizin hakkı
ORHAN DEDE / İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Milletvekili Adaylarını Cuma günü düzenlenen törenle tanıttı. Törene BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş da katıldı. İstanbul Yenibosna’daki Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu’nda BTP İstanbul İl Başkanlığı tarafından organize edilen törene vatandaşların ilgisi büyük oldu. Aday tanıtım töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra BTP İstanbul Milletvekili adaylarından Enerji Uzmanı Fuat Şengül, Gazeteci Murat Çabas, Gazeteci Muharrem Bayraktar, Tarihçi Emre Polat, Ekonomist Selim Kotil, Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Hukukçu Ahmet Erimhan, Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Prof. Dr. Ömer Eyerçioğlu ve Prof. Dr. Ünal Emiroğlu selamlama konuşmaları yaptılar. Törende kapanış konuşmasını ise Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptı.  

‘Yalan konuşuyorlar’
Konuşmasına Türkiye’nin sahip olduğu maden zenginliklerine vurgu yaparak başlayan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Biz 2002 seçimlerinde kaynaklarımızı ifade ederken diğer partilerin tamamı böyle bir yer altı kaynağımızın olmadığını söylüyordu. Öyle ki bunların inadı şeytanı bile çatlatır. Dedim ki, bir insanın bu kadar kör ve sağır olması için Merih’te yapılan tımarhanede yatması lazım. Aksi takdirde bu garip iddialarda bulunamaz” dedi.  Türkiye’nin sahip olduğu kaynakları geçmişte inkâr edenlerin şimdi kabul ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Sevgili arkadaşlar o gün inkâr ettiklerini bugün elhamdülillah kabul ediyorlar. Ama şimdi de şöyle diyorlar: ‘Bu kaynaklar var ama biz 2023 yılına kadar bunları kullanamayız.’ Biz Lozan Antlaşması’nı aldık, milletimizin önüne koyduk. Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi mesabesinde olan Lozan’da 2023 yılına kadar kaynaklarımızı kullanamayacağımıza dair hiçbir şey yok. Yalan konuşuyorlar.”

Yunan ve İngiliz istihbaratının sözcülüğünü yapanlar var
2023 yılına kadar Türkiye’nin kaynaklarını kullanamayacağı yalanının nasıl ortaya çıktığına da açıklık getiren Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Peki, bu yalan nereden çıktı? Arkadaşlar baktık ki, 2023 yılına kadar Türkiye kaynaklarından istifade edemez yalanını Yunan ve İngiliz istihbaratı pazarlamış. Maalesef Yunanlılar ve İngilizlere ait olan bu görüş, Türkiye’de taraf buluyor ve bunların sözcülüğünü, yani Yunan istihbaratının ve İngiliz istihbaratının sözcülüğünü bizimkiler yapıyor. Bu seçimde de bunlar bize karşı görev alan insanlar. Allah onları ayıktırsın ve bu imansızlıktan kurtarsın. Bu bir dinsizliktir, imansızlıktır. Sen kimin malını kimden kaçırıyorsun? Sen kimsin? Arkadaşlar biz işin detaylarına baktık ki, en az 100 firma, dünya çapında büyük şirketler, 2023 yılına kadar işlenemez dedikleri bu madenleri bugün işliyorlar. Merhum Mustafa Kemal Atatürk bu madenleri işleyecek, arayacak şirket MTA’yı kurmuş ve madenlerimiz o günden itibaren işletmeye açılmıştır. Geliyoruz bu güne siyasette Türkiye’nin doruk noktasında olan insanların çocukları, yakınları bu madenleri işletmekte ortak.”

Bunlara ders vermemiz lazım
Konuşmasında asgari ücret konusuna da değinen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Ben asgari ücreti 5 bin lira ilan ettim, bu adamlar şaşırdı. ‘Vay nasıl vereceksin’ dediler. Ben sizin gibi kör değilim, sağır değilim” diye konuştu. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş sözlerini şöyle sürdürdü: “Sevgili kardeşlerim vallahi de vereceğim, billahi de vereceğim. Hiç kuşkunuz olmasın. Bu kadar elinizde servet olacak, siz 5 bin lira asgari ücreti veremeyeceksiniz. Böyle bir şey olabilir mi? Bugün dünyada devletlerin yüzde 80’i bizim Türk lirası olarak ifade edersek 5 bin lira asgari ücret veriyor. Yani ben ilk olacak değilim. Avrupa’da hemen hemen bütün devletler 5 bin Türk lirası kadar ücret veriyor. Şimdi Avrupalı bunu alıyor Avrupalının hakkı, benim milletim bunu almaya kalktığı zaman, bizim hakkımız değil! Bunlara ders vermemiz lazım. Siz kalkıyorsunuz oylarınızı veriyorsunuz. Sizi daha fena perişan ediyorlar. Öyle şey olabilir mi? Sizin evinize asgari ücret olarak 5 bin lira maaş girmiş olsa bu çileler, bu meşakkatler çekilir mi? (Salondakiler: Hayır)  Huzur içinde olmaz mıyız? (Salondakiler: Evet). Bu maaşı ancak Bağımsız Türkiye Partisi ile elde edebilirsiniz.”

Dükkânlar mal dolu ama cepte para yok
Konuşmasında ekonomiye de yer ayıran BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye’nin yıllardır kendi kazancını paraya çevirmediğini, bundan dolayı milletimizin alın terinin karşılığını başkalarının yediğini söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: “Türkiye’nin yıllık kazancı 2 trilyon lira. Arkadaşlar bunun çoğu esnafın dükkânındaki maldır. Bu mal paraya tebdil edilmediği, yani paraya dönüştürme durumu olmadığı için, şimdi çarşıya gidelim ağzına kadar dükkânlar mal doludur, ama cebimizde bunları alacak para yoktur. Neden? Çünkü kazancımız dükkânımızda mal olarak duruyor. Eğer onu paraya çevirmiş olsaydık piyasada harcama imkanımız olurdu, piyasada sirkülasyon olurdu. Bunu senelerce yapmadık. Türk milleti devlet olarak kendi kazancını paraya çevirmemiştir. Alnının terinin karşılığını başkası yiyor. Bizim piyasamızda dolaşan para bize ait değil. Sendikasyon adı altında devlet kredi alıyor, Hazineye koyuyor ve bu dolar ve euroya karşılık Türk lirasını basıyorlar. Yani para bize ait değil. Kime ait? Borç aldığımız ülkeye ait. Merkez Bankası onların parası karşılığında para basıp piyasaya sürüyor. Cebimizdeki para alnımızın terinin karşılığı olan para değil. Var mısınız, alnımız terinin karşılığını para olarak cebimizi koymaya? (Salondakiler: Varız).” 

Bu adamlar çok cahil
Bağımsız Türkiye Partisi İstanbul Milletvekilleri Adayları Tanıtım Töreninde yaptığı konuşmada, “Allah için konuşuyorum, bu adamlar ya çok cahil, ya da hain” diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş sözlerine şöyle devam etti: “Biz yılda 2 trilyon lira kazancı olan bir devletiz. Ben Merkez Bankası’na diyorum ki, ‘Benim 2 trilyon kazancım var. Mahkemeden kararı çıkartıyor ve bu kararı getirip Hazine’ye koyuyorum. Bundan sonra Merkez Bankası’na talimat veriyorum; Bak benim yıllık kazancım 2 trilyon Türk lirasıdır. Mahkemeyle bunu tescil ettirdim. Sen bunun karşılığında 2 trilyon Türk lirası piyasaya süreceksin.’ Hayır demesine asla imkân yok. Çünkü karar orada. Kazanç senin dükkânından, mallar senin kazancın. Arkadaşlar 2 trilyon Türk lirasının piyasaya girdiğini düşünelim soruyorum size hangi işinizi göremezsiniz? Var mıdır göremeyeceğiniz bir iş? (Salondakiler: Yok).  İşte Haydar Hoca bunu yapacak. Arkadaşlar vallahi de billahi de biz dediğimizi en az 100’le çarpar o şekilde yaparız. Bundan kuşkunuz olmasın. Benim ülkemiz bu kadar serveti olacak millet açlıktan sürünecek, terbiyesizlik bu, hainlik bu.”

3 çuval kömüre geleceklerini sattılar
“Yer altı kaynaklarımızı biz 3 katrilyon dolar diyoruz ama vallahi daha fazla. Bunlar ham olarak, siz bunu işlettiğiniz zaman bire on değer kazanıyor” diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Bu maden kaynaklarını işlettiğiniz zaman 30 katrilyon dolar eder. Yahu sen bunu kıyamet sabahına kadar tüketebilir misin? (Salondakiler: Hayır). ‘Bunlar bize aittir, biz bunlara harcayarak çoluk çocuğumuzun bir eli yağda, bir eli balda yarınlara o şekilde gidecek’ diye düşünüp bize dua etmesi, oyunu Bağımsız Türkiye Partisi’ne vermesi gerekenler 3 çuval kara kömüre beni satıyor. Öyle değil mi? Arkadaşlar Allah öyle bir bela verir ki, zillet ehli olurlar, şereflerini, haysiyetlerini, namuslarını kaptırırlar. Ben işin bu tarafına girmiyorum. Sen doğru giden, hak yolda gidenlere sırtını dönersen Allah da senin belanı verir. Bunu iyi bilesiniz. Bizim hiç kimseye ihtiyacımız yok ama insan olarak birbirimize ihtiyacımız var. Bu ihtiyaç da ancak birbirimize destek olursak ortaya çıkar. Faydalı olursak, bir olursak, beraber olursak ortaya çıkar. İşte biz bunu parti olarak yapmaya çalışan Türkiye’deki tek kadroyuz. Var mısınız?
(Salondakiler: Varız).”

İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayları

1 Muhiddin Fuat Şengül
2 Selim Kotil
3 Ekrem Sayan
4 Talip Bora
5 Hüseyin Turhan
6 Yusuf Karaca
7 Nuh Naci Akay
8 Seçkin Karataş
9 Ersin Kızak
10 Abdulmuttalip Örpek
11 Erdem Çelik
12 Hüseyin Aras
13 Hacer Parlak
14 Hasan Yar
15 Halit Levent
16 Fatih Karcı
17 Barış Elbaş
18 Recai Düzgünlü
19 Yücel Atalar
20 Fatih Irmak
21 Özkan Demirci
22 Resul Balcı
23 İsmail Kara
24 Kaya Doğan
25 Rahmi Şen
26 İrfan Güzelyıl
27 Murat Efir
28 Rıfat Irmak
29 İhsan Bulut
30 Murat Etçi
31 Bilal Göç

 İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayları

1 Ali Ünal Emiroğlu
2 Ahmet Erimhan
3 Harun Kayacı
4 İbrahim Berk
5 Ahmet Rıdvan Murat
6 Emre Polat
7 Hakan Güler
8 Murat Çabas
9 Hasan Hüseyin Savukduran
10 Mithat Kandemir
11 Ender Karabulut
12 Filiz Arman
13 Çiğdem Civelek
14 Seher Toraman
15 Mustafa Reşit Sofuoğlu
16 Abdullah Erdem
17 Ömer Nezir
18 Reyhan Çakır
19 Ali Şen
20 Faruk Karatay
21 Birol Civelek
22 Nurettin Mutlu
23 İsmail Sağır
24 Ramazan Toksöz
25 Bayram Dalkın
26 Mehmet Gümüş

İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayları

1 Prof. Dr. Haydar Baş
2 Muharrem Bayraktar
3 Ahmet Hamdi Kepekçi
4 Sabri Terzi
5 Sabiha Karamustafa
6 Müslim Karabacak
7 Şakir Aynacı
8 İsmail Baki
9 Ersan İlter
10 Cumhur Akgün
11 Orhan Dede
12 İsmail Çetin
13 Mehmet İlteber Bahadır
14 Coşkun Gündüz
15 Ruhi Sarı
16 Ali Kemal Kamburoğlu
17 Hakan Rona
18 Cavit Özdoğan
19 Özel Al
20 Halit Okan Egesel
21 Nebahat Esra Aydoğar
22 Akın Aydin
23 Gökhan Avcı
24 Ahmet Turan Yiğit
25 Eyüp Kabil
26 Recayi Özcan
27 Recep Namlıer
28 Muhammed Kerim Aktacir
29 Hasan Hitaloğlu
30 Abdulkadir Bektaş
31 Recep Cevat Yıldır
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137