13 Ocak 2002 Pazar 00:00
5 kritik gündem 5 kritik istirham
Başbakan Bülent Ecevit yarın ABD'ye gidiyor. Türkiye açısından önemli 10 konu müzakere masasına yatırılacak

Başbakan Bülent Ecevit'in ABD`ye yapacağı resmi ziyaret çerçevesinde, çeşitli siyasi ve ekonomik konular görüşülecek.

4 bakan, 1 generalle gidiyor
Ecevit`in ABD Başkanı George W. Bush'un daveti üzerine, 14?19 Ocak tarihlerinde bu ülkeye gerçekleştireceği resmi ziyarette, kendisine devlet bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ile Genelkurmay Başkanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Reşat Turgut eşlik edecek. Geziye ayrıca bazı dışişleri ve ekonomi bürokratları, TBMM`den 7 milletvekili ve 100 civarında işadamıda katılacak.

Bushile başbaşa görüşecek
Başbakan Ecevit`in ABD Başkanı George W. Bush ile yapacağı baş başa görüşme, heyetler arası görüşmeler ve ikili görüşmeler sırasında, Afganistan'daki son gelişmeler, Kıbrıs sorunu, Türk?Yunan ilişkileri, Irak konusu ve Ortado~|~ğu Barış Süreci gibi dış politika konularının da ele alınması bekleniyor.

11 Eylül`de Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan terörist saldırının ardından Afganistan'a yapılan operasyon sonrası bu ülkenin yeniden yapılandırılması konusunda Türkiye, ABD ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirecek. Türkiye, Atatürk döneminde olduğu gibi Afganistan'a öğretmen ve doktor gönderilmesi, Afgan ordusu ve polis gücünün oluşturulması konusunda yardım sağlayabileceğini belirtecek ve bu konuda ekonomik destek verilmesi talebinde bulunacak. Şu aşamada Afganistan'da oluşturulacak askeri birliğin komutasının İngiltere'den sonra Türkiye'ye verilmesi konusunda ise kesin bir karar bulunmuyor.

Görüşmelerde Türk tarafı, Kıbrıs konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in yüz yüze yaptıkları görüşmeleri desteklediklerini bildirecek.

Kıbrıs hassas konu
Kıbrıs konusunda ayrıca daha önce Denktaş tarafından gündeme getirilen "federasyon tezi"ne Türkiye'nin itirazı bulunmuyor, ancak Yunanistan bu konuya yanaşmadığı için Denktaş "konfederasyon tezini" ileri sürüyor. Türk tarafı, görüşmelerde Kıbrıs konusu gündeme geldiğinde, Ada'da iki bağımsız devletin kabul edilmesi gerektiğini veiki lider arasında başlayan yüz yüze görüşmelerin desteklenerek, dışarıdan bu temaslara müdahale edilmemesini isteyecek.

En kritik konu: Irak ve Saddam meselesi
Başbakan Ecevit ve beraberindeki heyet, görüşmelerde Irak konusu gündeme geldiği takdirde, Saddam'ın iktidarda kalıp kalmamasının değil, Irak'ın toprak bütünlüğünün bozulmamasının önem taşıdığını vurgulayacak. Irak'ta bir karışıklık ortaya çıkması durumunda 36. paralelin güneyinin İran'ın etkisi altına geçeceği konusundaki endişe ile bu bölgedeki Türkmenlerin anayasal haklarının korunması konuları dile getirilecek. Irak'ın kuzeyinde bir Kürt Devleti'nin oluşumunun, Türkiye için bir tehdit oluşturacağına da dikkat çekilecek.

Ortadoğu'daki son gelişmelerin de ele alınması beklenen görüşmelerde, Filistin ve İsrail liderlerinin gizli görüşmelerinin Ankara'da yapılması için teklif götürüldüğü, bu teklife İsrail Başbakanı Ariel Şaron'dan cevap gelmediği, ancak Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın teklifi olumlu karşıladığı ifade edilecek. Ortadoğu sorunu konusunda Türkiye, ABD'nin devreye girmesini ve ağırlığını koyarak iki tarafa baskı yapmasını isteyecek.

Başbakan'ın gündeme getireceği 10 konu şunlar:
1) ABD'nin Irak'a muhtemel müdahalesi ve Türkiye'nin görüşleri
2) Afganistan'daki gelişmeler
3) Kritik aşamaya giren Kıbrıs sorunu
4) Türk?Yunan ilişkileri
5) İsrail ve Filistin arasındaki gerilim
6) Tekstil kotalarının yükseltilmesi
7) Askeri kredi faizlerinin silinmesi ya da düşürülmesi
8) Türkiye'ye yapılan silah satışlarında Kongre'den zorluk çıkarılmaması
9) Türkiye'den ABD'ye ihracatın yükseltilmesi
10) Türkiye'ye yapılan ABD yatırımlarının arttırılması.

Ekonomi ağırlıklı olarak konuşulacak
Ecevit'in temasları çerçevesinde tekstil kotalarının yükseltilmesi, FMS (askeri teçhizat) kredi borç faizlerinin silinmesi veya düşürülmesi, Türkiye'ye yapılan silah satışlarında kongreden zorluk çıkarılmaması, Türkiye'den ABD'ye yapılan ihracat ile ABD firmalarının Türkiye'ye yönelik yatırımlarının artırılması talebinde bulunulacak. Türkiye, ayrıca IMF ve Dünya Bankası'ndan sağlanan desteğin devamını isteyecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137