20 Mayıs 2011 Cuma 00:00
5.9 'LUK DEPREM: 3 ÖLÜ, 85 YARALI
Kütahya'da merkez üssü Simav İlçesi olan Righter ölçeğine göre 5.9 büyüklüğündeki depremde 3 kişi öldü, 85 kişi de yaralandı ~|~


Kütahya'nın Simav İlçesi'nde dün gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde, 3 kişi hayatını kaybetti1, 85 kişi de yaralandı. Şiddetli sarsıntı sonrasında 5 katlı binanın alt katındaki işyerinin çökmesiyle apartman, bitişikteki binanın üzerine yan yatarak mucize eseri yıkılmaktan kurtuldu. Deprem sırasında bazı dairelerde sobaların devrilmesiyle küçük yangınlar çıktı. Hasar gören ve evdeki eşyaların çoğunluğunun yıkıldığı binalara giremeyen insanlar, 7 dereceye kadar düşen sıcaklıkta geceyi sokaklarda yaktıkları ateşin çevresinde geçirdi. Çoğunluğu öğrenci yüzlerce kişi ise ilçeden ayrılmak için otogara akın etti.

Dün saat 23.15'te merkez üssü Simav olan 5.9 büyüklüğünde deprem, Kütahya'nın yanısıra Türkiye'nin Marmara, Ege İçanadolu bölgesindeki illerde de hissedildi. 10'u aşkın ilde insanları sokaklara döken depremde 3 kişi hayatını kaybetti, 85 kişi de yaralandı. Depremde en büyük hasar, merkez üssü Simav'da meydana geldi. Evlerin büyük çoğunluğunda, derin çatlaklar meydana geldi. Özellikle televizyon, buzdolabı gibi elektronik ürünler ile mutfak ve vitrinlerdeki eşyalar sarsıntıların etkisiyle devrildi.

Sarsıntıda en fazla hasar, 4 Eylül Mahallesi Hamza Özcan Sokak'daki 5 katlı apartmanda meydana geldi. Binanın alt katındaki işyerinin çökmesiyle birlikte birinci kattaki daire, zemin kat seviyesine düştükten sonra yandaki 4 katlı binanın üzerine yan yatarak mucize eseri yıkılmadı. Bu sırada apartmandaki dairelerin bazılarında ısınmak için kullanılan sobaların devrilmesiyle küçük yangınlar çıktı. Sarsıntı sırasında üzerine dolap düştüğü için yaralanan Alpay Özen, eşi Cansel Özen 14 yaşındaki kızı Şeyma Özen ile 3 yaşındaki oğlu Ali Mert Özen ve diğer apartman sakinleri, itfaiye ekiplerinin yardım merdiveni ile kurtarıldı. Hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edilen Alpay Özen, "Çocukları uyutmaya çalışırken önce öncü ardından da büyük deprem meydana geldi. Sonra büyük bir gürültüyle apartmanda yıkılma oldu. Kendimizi güçlükle kurtarabildik dedi. İlçedeki çok sayıda işyeri ve evin camları kırıldı, binaların sıvaları döküldü.

10 ÖĞRENCİ TAHLİYE EDİLDİ
İlçede Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı yurtlardan Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nin yurdunda kalan 10 öğrenci daha yeni bina olan Anadolu Öğretmen Lisesi'nin yurduna götürüldü. Okulların 19 Mayıs nedeniyle tatil olmasından dolayı da yurtlarda öğrenci bulunmadığı bildirildi. İlçede incelemelerde bulunan Kütahya Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, 2009 depreminde zarar gören ve güçlendirmeleri yapılan okullarda hasarın daha büyük olduğunu, ancak kullanılan okullarda eğitimi aksatacak zararın meydana gelmediğini, kesin incelemenin daha sonra yapılacağını bildirdi.

HALK İLÇEYİ TERKEDİYOR
Depremden sonra elektriklerin kesildiği ve artçı şoklarla beşik gibi sallanan ilçedeki öğrenciler, Simav'dan ayrılmak amacıyla otogara gitti. Yüzlerce öğrencinin bir anda akın ettiği otogorda yeterli otobüsün bulunmaması zaman zaman tartışmalara neden oldu. Ailelerin yanlarına dönmek isteyen öğrencilerin otogardaki endişeli bekleyeşi sürerken, ilçe halkından otomobillerle ilçeden çok sayıda ayrılan oldu. Otomobilleri olmayanların ise çevre yoluna çıkarak yoldan geçen araçlarla ilçeden ayrılmaya çalışması dikkati çekti.

İNSANLAR SOKAKTA ATEŞ ETRAFINDA SABAHLADI
Çok sayıda artçı sarsıntının da meydana geldiği ilçede yeni depremlerin olmasından endişe eden vatandaşlar, sokaklarda, parklarda ateş yakarak topluca ısınmayla çalıştı. Bazı vatandaşlarda geceyi araçlarında geçirmeye tercih etti. İlçe garajında evlerine gitmeyi bekleyen birçok üniversite öğrencisi, 2009 yılındaki depremi de yaşadıklarını dile getirdi. Öğrencilerden Mehmet Akif Erol, 2009 yılındaki depremde balkondan atlayınca kolunun kırıldığını, bu kez de kaçmaya çalışırken dolaba çarparak kaşının yarıldığını, burnunun kırıldığını söyledi.

HALK FUTBOL SAHASINDA TOPLANDI
Simav ilçe merkezinde depremin ardından panik uzun süre devam etti. Elektriklerin kesik olduğu ilçede halk belediye araçlarıyla futbol sahasında toplandı. Burada toplananların ihtiyaçlarının karşılanması için çalışma başlatıldı. Bazı kişiler ise araçlarında beklemeyi tercih etti.Depremin merkez üssünün ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Simav Vadisi olmasının, daha büyük yıkımı engellediği belirtildi.

Bölgede daha önce kaydedilen 25 önemli depremin büyüklüğünün 5'i geçmediğini belirten uzmanlar, bu geceki 5.9'luk depremin bugüne kadar meydana gelen en büyük deprem olduğunu söyledi. Orta ölçekte hasar beklediklerini kaydeden uzmanlar, bu depremin Marmara depremiyle ilişkilendirilemeyeceğini söyledi.

226 EKİP SEVK EDİLDİ
Simav'a İzmir'den 25, İstanbul'dan 25, Bursa'dan 17, Afyonkarahisar'dan 20, Uşak'tan 4, Kütahya'dan 15, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden 120 olmak üzere toplam 226 personel ile arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere 51 araç ile 5 köpek sevk edildi.

TAKVİYE POLİS EKİPLERİ GÖNDERİLDİ
İlçedeki dehşet anlarının ardından vatandaşların evlerine girmemeleri üzerine Kütahya ve çevre illerden çok sayıda polis ekibi, bölgeye kaydırıldı. Ekipler ikişerli, üçerli gruplar halinde sokak aralarında dolaşarak güvenliği özellikle de hırsızlık olaylarına karşı önlem aldı.


BAKAN EROĞLU, SİYANÜR HAVUZUNUN SETİNDE BİR SORUN YOK
Depremin ardından siyanür havuzunda da inceleme yapıldığını bildiren Bakan Eroğlu, havuzda herhangi bir hasar tespit edilmediğini söyledi. Kendisine bölgenin afet yeri kabul edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine Bakan Eroğlu, "Bu benim yetkimde olan bir durum değil. Bölgenin afet yeri kabul edilip edilmeyeceğine kurul karar verecek. Ben de TOKİ projelerinin bölgede biran önce başlaması için başbakanla görüşeceğim" dedi.


UŞAK'A GİDERKEN ÖLDÜ
Bu sırada Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi'nden Uşak'a sevk edilen 80 yaşındaki Mustafa Akıllan'ın yolda kalp krizinden öldüğü öğrenildi. Kafasına beton düşen 18 yaşındaki Hüseyin Oran hastanede, yüksekten atlayan Halil Yıldırım (48) da Hisarcık İlçesi'nde hayatını kaybetti.

DEPREM SIRASINDA KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ
Merkez üssü Kütahya'nın Simav İlçesi olan Richter ölçeğine göre 5.9 büyüklüğündeki deprem, Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde de paniğe neden oldu. İstanbul'dan yakınlarını ziyaret için İnegöl'e giden Müyesser Pehlivan misafir olarak kaldığı evde sarsıntı ile birlikte fenalaştı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Müyesser Pehlivan, kaldırıldığı İnegöl Devlet Hastanesi'nde doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

Bursa kent merkezinde ise balkondan atlayan, kaçarken düşen ve sinir krizine giren 15 kişi hastanelerde tedaviye alındı.

HASTANEDE KURTARILAMADI
Dört Eylül Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi'ndeki evinden yaralı olarak Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesine getirilen 18 yaşındaki Hüseyin Oran da doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

DEMİRCİ'DE BİNALARDA HASAR VAR
Manisa'nın Demirci İlçesi'nde, Simav depremi nedeniyle bazı binalarda hasar meydana geldiği, ancak herhangi bir can kaybı olmadığı belirtildi.

Kütahya'nın Sİmav İlçesi'ne en yakın yerleşim merkezlerinden biri olan Demirci de, 5.9 büyüklüğündeki depremi en çok hisseden ilçelerden biri oldu. Vatandaşlar panik halinde sokaklara çıktı.

Demirci Kaymakamı Yalçın Sezgin, saat 23.16'da meydana gelen depremin hemen ardından, ilçe merkezinde incelemelerde bulundu. Devlet Hastanesi, Kaymakamlık binası, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı öğrenci yurdu binalarında hasar meydana geldiğini belirten Sezgin, SGK binasının da camlarının kırıldığını söyledi. Sezgin, Demirci Devlet Hastanesi'nde yatarak tedavi gören yaklaşık 15 hastanın tahliye edildiğini ve bir otobüse alındığını belirtti. Sezgin, "Çok önemli boyutta olmasa da maddi hasar var. Ancak tesellimiz can kaybının olmaması" dedi.

ÇEVRE İLÇELERDE DE HALK SOKAKTA
Kütahya'nın merkez üssü Simav'ın yanı sıra komşu ilçeleri Gediz, Şaphane ve Pazarlar'da da halk sokaklara döküldü. Gediz İlçe Emniyet Müdürlüğü, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını, panik ve korku nedeniyle 10-15 kişinin Gediz Devlet Hastanesi'ne başvurduğunu bildirdi. Binalarda önemli bir hasar meydana gelmezken, vatandaşların geceyi sokakta bekleyerek geçirdiği öğrenildi.Şaphane İlçe Emniyet Müdürlüğü, bazı binalarda hasarlar olduğunu, camların kırıldığını korku ve baygınlık nedeniyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Pazarlar İlçesi'nde de benzer şekilde halk sokağa döküldü. Pazarlar İlçe Emniyet Müdürlüğü, büyük çaplı bir hasar meydana gelmediğini, bazı eski yapıların duvarlarında çatlaklar olduğunu belirtti. Korku ve baygınlık nedeniyle Devlet Hastanesi'ne başvuranlar olduğu kaydedildi. Simav-Pazarlar arası 25 kilometre olduğu için depremin birebir hissedildiği ve emniyet müdürlüğünün vatandaşlardan evlere girmemesini istediği belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137