23 Aralık 2006 Cumartesi 00:00
7'lik deprem fena vuracak
Marmara Denizi'ndeki muhtemel 7 büyüklüğündeki deprem, bölgede maddi kayıplara yol açacak. Kandilli Rasathanesi'ne göre, depremde en az 50 bin kişi hayatını yitirecek ~|~


Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Haluk Eyidoğan'dan oluşan İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Bilgilendirme Grubu'nun (İTÜ?DEPBİL) yaptığı açıklamada, eldeki verilerin, Marmara Denizi'nde kırılmamış 160 kilometrelik fay olduğunu ve bunun tek bir seferde kırılması halinde 7.6 büyüklüğünde deprem üreteceğini gösterdiği belirtildi.

Marmara Denizi içindeki fayların tümü bir arada alındığında, 2034 yılına kadar olabilecek ve İstanbul'u etkileyecek 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığının yüzde 41(+?14) ile yüzde 66(+?25) arasında değiştiği kaydedilen açıklamada, bugün mevcut senaryoların büyük kısmının, ekonomik ağırlığı ve nüfus yoğunluğu nedeniyle İstanbul üzerinde yoğunlaştığı vurgulandı.

Maddi bedeli büyük olacak
Bilimadamlarına göre, İstanbul il sınırları içindeki sanayi, ticaret ve turizm tesislerinin çok büyük bölümü, birinci ve ikinci derece deprem tehlikesi içeren alanlarda bulunuyor. Sanayi kuruluşlarının ciddi ve güvenilir bir envanteri bulunmaması nedeniyle sanayinin ne kadarının depremden hangi oranda etkilenebileceğini, somut verilerle söylemek mümkün görülmüyor. Ancak tahminlere göre, depremin yıkıcı maliyeti çok yüksek olabilecek.
Tahminlere göre, Marmara Denizi'ndeki muhtemel 7 ve daha büyük bir depremin kişi başına maddi kaybı ortalama 15 bin dolar civarında olacak. Bu da depremden 2 milyon kişinin doğrudan etkilendiği hesaba katıldığında, 30 milyar dolarlık bir fatura anlamına geliyor.

50 bin insan ölebilir
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün raporları dikkate alındığında ise İstanbul'da, toplam 35?40 bin binanın tamamen, 70 bin binanın ağır, 200 bin binanın de orta derecede hasar göreceği öngörülüyor. Bu kapsamda, sadece İstanbul'da kayıpların 11 milyar dolarlık kısmının, yalnızca bina hasarlarına bağlı olacağı, can kayıplarının ise 40?50 bini bulabileceği tahmin ediliyor.

4 ilin ekonomik büyüklüğü
Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, Türkiye'nin 2005 yılı ihracatı 73 milyar 476 milyon dolar olarak gerçekleşirken, İstanbul'da 22 bin 916 firma, 41 milyar 557 milyon, Bursa'da 2 bin 371 firma, 5 milyar 587 milyon, Kocaeli'de 661 firma, 3 milyar 317 milyon, Sakarya'da 240 firma, 2 milyar 713 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 4 kentin toplam ihracat rakamı 53 milyar 174 milyon dolara ulaşırken, bu, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 72.3'üne denk geliyor. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2005 Yılı Raporu"nda yer alan ilk 100 şirketten 9'u kamu kuruluşuyken, geri kalanlardan 67'sinin merkezi, bu 4 ilde bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137