10 Mart 2012 Cumartesi 10:32
‘Alo şiddet görüyorum' hattı hizmete giriyor
11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzalanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözleşme, uluslararası alanda kadına yönelik ve aile içi şiddetle ilgili ilk bağlayıcı belge olma özelliğini taşıyor. Sözleşme hükümlerine göre, taraf olan tüm ülkeler kadınlara yönelik her türlü şiddeti ve aile içi şiddeti kınayacak. Ülkeler, kadınlar ve erkekler arasında yasal ve fiili eşitliğin gerçekleştirilmesinin kadınlara yönelik şiddeti önlemede anahtar bir unsur olduğunun bilincinde olacak. Sözleşmenin amacı kadınları her türlü şiddetten korumak, kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek ve ortadan kaldırmak. Sözleşmeye göre “kadınlar” kelimesi 18 yaşının altındaki kız çocuklarını da kapsayacak. Sözleşmeye taraf olan ülkeler gerek kamu gerek özel alanda özellikle kadınların şiddetten arınmış yaşama haklarını sağlamak ve korumak için gerekli yasal tedbirleri alacak.
Sözleşmenin tarafı olan ülkeler mağdurun haklarını korumaya yönelik tedbirlerin cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din ve siyasi ayrım gözetmeksizin uygulanmasını güvence altına alacak.

Şiddetin istatistiği tutulacak

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için uygulanacak tedbirlerin ve programların uygun biçimde uygulanması için yeterli mali kaynak ayrılacak. Şiddetle mücadelede sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını göz önünde bulundurulacak. Her türlü şiddet eylemi hakkında düzenli aralıklarla istatistiki veri toplanacak. Sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde farkındalık yaratma kampanyaları ve programları geliştirilecek. Şiddet eylemlerini önlemeye yönelik alınan tedbirlerin kamu genelinde yayınlanması sağlanacak. Öğrencilerin gelişen kapasitesine uygun olarak, kadın-erkek eşitliği, karşılıklı saygı, kişisel ilişkilerde şiddet içermeyen çatışma çözümleri konusu resmi müfredat içerisine eklenecek. Bu çalışmalar eğitimle sınırlı kalmayacak ve medyada teşvik edilecek. Sözleşme kapsamında yer alan şiddet eylemlerinin mağdurlarıyla veya failleriyle ilgilenen uzmanlara, uygun eğitim verilecek. Aile içi şiddet faillerinin daha fazla şiddet eyleminde bulunmalarını engellemek ve şiddet içeren davranış kalıplarını değiştirmek için programlar oluşturulacak ve gerekli yasal tedbirler alınacak.

Şikayete gerek kalmayacak
Sözleşme hükümlerine göre öncelikle ikincil mağduriyetin önlemesi hedeflenecek. Şiddetin kadın mağdurlarının güçlenmesi ve ekonomik bağımsızlık kazanmaları için çalışmalar yapılacak. Çeşitli koruma ve destek hizmetleri bir arada sunulacak. Tüm bu hizmetlerin verilmesi için mağdurun şikâyette bulunmasına veya faile karşı tanıklık etmesi gerekmeyecek. Kadınların gördüğü şiddet sonrası toparlanmalarını kolaylaştıracak hizmetler erişebilir olacak.
Bu hizmetlerde hukuki ve psikolojik danışmanlık, maddi yardım, konut, eğitim, öğretim ve iş olacak. Devlet özellikle kadınlara ve çocuklarına güvenli konaklama sağlayacak gerekli sığınma evleri hazırlayacak. Cinsel suç faillerinin tekrar suç işlemesini engelleyen tedavi programları oluşturulacak. Şiddet gören kadınlara ulaşabilmek için arayanın kimliğinin gizli kalmasına gereken özeni göstererek danışmanlık vermek için ülke çapında, kesintisiz (7/24) çalışan, ücretsiz telefon destek hattı kurulacak. Cinsel şiddet veya tecavüz mağdurlarına yönelik tıbbi ve adli muayene, travma desteği ve danışmanlık sağlamak üzere, kolay erişilebilir “tecavüz kriz veya cinsel şiddet yönlendirme merkezleri” kurulacak. ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137