21 Ekim 2009 Çarşamba 00:00
 9 maddelik ''gizli anlaşma''nın uygulaması bunlar!
Birileri devlet ve milletimizi kuş beyinli yerine koyuyor, kaz kafalı olarak görüyor... Yoksa hiç kimse, açılım?saçılım vaveylasıyla bu derece cüretkâr ve pişkin davranamaz. M.E.Koç'un yazısı... ~|~

 Son günlerde bilboardları şenlendiren farklı bir reklam göze çarpar oldu. Kaz kafalı mıyım ki, şöyle şöyle yapayım, kuş beyinli miyim ki şunu satın alayım vs? Sloganlar bunlar! Bu reklamların sahiplerini ve akıbetlerini bilmem ama, birileri devlet ve milletimizi kuş beyinli yerine koyuyor, kaz kafalı olarak görüyor... Yoksa hiç kimse, açılım?saçılım vaveylasıyla bu derece cüretkâr ve pişkin davranamaz. Devlet ve milletimiz, bu kadarını hak ediyor mu; onu da akl?ı selim sahipleri takdir etsin!
Zannetmeyin ki, açılım şapkasından çıkan Ermeni tavşanı ile dağdan aşağı gönderilen PKK elemanları, Türkiye'nin ve AKP hükümetinin inisiyatifinde ilerliyorlar. Bunlar BOP eksenindeki adımlardır.

Zamanın Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "BOP içinde ABD ile birlikte hareket ediyoruz" ilanını yaparken; Başbakan R. T. Erdoğan da 18 Şubat 2004'te "Diyarbakır... İstiyorum ki şu anda Amerika'nın da 'Büyük Ortadoğu Projesi' var ya ''Genişletilmiş Ortadoğu', yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir yıldız olabilir, bir merkez olabilir. Bunu başarmamız lazım'' diyordu. Vakıa budur, icraatlar bunlardır.
Bu günlerde işportaya düşen Ermeni anlaşmaları, sair açılım paketleri ve ardındaki gelişmeler, ABD ve AKP arasında yapılan 2 sayfa halindeki 9 maddelik gizli anlaşmanın adım adım uygulanmasıdır. Irak işgalinin koordinatörlerinden ABD eski Dışişleri Bakanı C. Powell ile Dışişleri eski Bakanı Abdullah Gül arasında yapılan "gizli anlaşma"nın uygulaması?

Sayın Gül, 24 Mayıs 2003 günü Vatan'dan Sedat Sertoğlu'na bakınız neler söylüyor, noktasına?virgülüne dokunmadan aynen aktarıyorum:
"Ben bu gezileri yapmadan önce, şimdi senin oturduğun koltukta (Eliyle koltuğa vurdu) ABD Dışişleri Bakanı Powell oturuyordu. Onunla 2 sayfalık 9 maddelik bir plan üzerinde anlaştık. Ama ben her yaptığımı kalkıp açıklayamam ki... Powell Suriye'ye giderken de benimle konuştu. Gizli olan bir sürü gelişme var? Sen benim tezkereyi Meclis'e getirene kadar neler çektiğimi biliyor musun?"

Gül'ün başka ne demesi lazımdı?!
9 maddelik bu "gizli plan" basına yansıdı, kitaplara konu oldu. O günden beri takip ediyorum; AKP iktidarı, yerel ve bölgesel tüm icraatlarını ve BOP adımlarını, işte bu "gizli plan"a göre atıyor. Basına ve kitaplara yansıyan bu gizli planın tek tek maddelerine bakalım; akıl ve iz'an sahipleri ona göre karar versin?
"1? Türk ordusu bundan böyle hangi gerekçeyle olursa olsun, sınır ötesi harekâtta bulunmayacak.
2? PKK'ya karşı Türkiye'nin egemenlik alanı içinde yapılacak askeri harekâtlar için, ABD askeri makamlarına bilgi verilecek.
3? Türkiye, ABD'nin İran'a ve diğer Ortadoğu ülkelerine karşı uygulayacağı sınırlı askeri harekâtlara, üs ve taşıma kolaylıkları sağlayacak, askeri birlik verecek.
4? Türk ordusunun asker sayısı ve silah kuvveti, ABD'nin uygun gördüğü sayı ve kabiliyete indirilecek. Özellikle tank ve ağır silahların miktarı düşürülecek, savaş uçağı sayısı sınırlandırılacak.
5? Irak'ın kuzeyinde kurulan Kürt oluşumu Türkiye tarafından resmen tanınacak.
6? Af Yasası, PKK yöneticilerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.
7? Türkiye dört yıl içinde uygulanacak bir planla, üniter yapısını devrederek federasyona geçecek. Bu anlamda "kamu reformu yasası" çıkarılacak.
8? Yunanistan'la sorunlar çözülecek. Kıbrıs'ta Annan Planı kabul edilecek. Ege'de Yunan taleplerine esnek bir tutum takınılacak.
9? Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek ve iyileştirilecek. Sınır ticaretinde Ermeniler lehine düzenlemeler yapılacak". (Bkz. Çuvaldaki Müttefik, A. Erimhan, s. 376).

AKP iktidarının son 6?7 yıllık icraatlarını ve açılım furyasındaki gelişmeleri gözünüzün önüne getirin, bu "gizli plan"daki maddelerle mukayese edin? Yapılmadık ne kaldı?! Daha ne yapılacaktı?!
Geriye kaldı bir tek İran maddesi... Hükümetin "İsrail karşıtlığı türünden cambazlıklar"ına kapılmayın, yaşayanlar, İran maddesinin uygulanmasını da görecekler; pek yakında!
Bu arada AKP'nin değirmenine kesintisiz su taşımak suretiyle en mahir muhalefeti ortaya koyan sayın Deniz Baykal ve Devlet Bahçeli, neden dışarıya bu derece yansıyan ciddi ve gizli mutabakatı TBMM gündemine taşımadılar, tek soru önergesi dahi vermediler?!
Yazık? Devlet ve milletimize yazık!
Anlaşıldı mı şimdi, kimin eli kimin cebinde; kim, kiminle, kim adına, nasıl çalışıyor?! Fark ettiniz mi şimdi, hangi plan çerçevesinde Ermenistan'a kapılar açılıyor, dağdan zafer edasıyla adamlar indiriliyor?!
Asıl bunları görmemek ve bu kadar açık gelişmeleri okuyamamak, gerçekten kaz kafalılık ve kuş beyinlilik olmaz mı?! Olmaz diyen beri gelsin?

Mehmet Emin Koç / meminkoc@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.