13 Haziran 2015 Cumartesi 00:49
AB, Akkuyu’ya da kafayı taktı
RECEP BAHAR/İSTANBUL
Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Hollandalı Sosyal Demokrat Parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan ve 2014 yılında Türkiye’deki gelişmelerin değerlendirildiği rapor 11 Mayıs tarihinde AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilmişti. Yeni Mesaj, 10 Haziran’da da AP Genel Kurulu’nda onaylanan raporu bugün de didik didik etmeye devam ediyor. Türkiye’ye yeni bir rota çizilen raporda epey de ev ödevi yer alıyor. Raporda en dikkat çeken hususlardan birini Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili bölüm teşkil ediyor. Türkiye’nin Rusya ile 1990’lı yıllarda kurduğu enerji ilişkisini eleştiren Avrupa Birliği, Nükleer santralin Kıbrıs Rum kesimi ile Yunanistan için tehdit oluşturacağını öne sürüyor. İşte raporun bazı dikkat çeken ve vurucu satırları: 
* Türkiye Kopenhag kriterlerinin tam olarak yerine getirilmesi, uygun ve etkili reformların gerçekleştirilmesi, iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi ve AB ile kademeli uyum sağlanması yönünde taahhüt vermiştir. Bu unsurlar Türkiye’de kurumların güçlenmesi, demokratikleşme ve modernizasyon sürecinde daha fazla ilerleme kaydedilmesi için fırsat olarak değerlendirilmelidir.
* AB, Türkiye’deki reformların bir çıpası olmaya devam etmelidir.
* Güçler ayrılığı, yolsuzlukla ve örgütlü suçlarla mücadele, toplanma ve barışçıl protesto özgürlüğü, ifade ve medya özgürlüğü, kadın hakları, din özgürlüğü, azınlık hakları, Romanlar ve lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) bireyler gibi korunmasız birey ve gruplara karşı ayrımcılıkla mücadele dâhil olmak üzere hukukun üstünlüğü ilkesi müzakere sürecinde merkezi öneme sahiptir.

Ruhban Okulu’nu açın!
* Türkiye Heybeliada Ortodoks Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasına onay vermemiştir.
* Düşünce, vicdan ve inanç özgürlükleri alanında reform sürecinin devam etmesi önem taşımaktadır. Dini topluluklara yasal kimlik verilmeli, eğitim, atama, yasal ikametgâh gibi alanlarda mevcut kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması, Ekümenlik unvanının resmi olarak kullanılabilmesi, Mor Gabriel Manastırı’na ait mülkün iadesi ile ilgili yasal engeller ortadan kaldırılmalıdır.
* 7 Haziran seçimlerinde TBMM’ye milletvekili gönderen tüm siyasi partiler Türkiye’de demokratikleşme sürecinin ve AB ile reform diyalogunun yeniden canlandırılması hedefiyle istikrarlı ve kapsayıcı bir hükümet kurulması yönünde çalışmalıdır.

Vizesiz Avrupa’dan haber yok
* AB-Türkiye işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik uygun ortamın yaratılması için AB ve Türk vatandaşları arasındaki temasların artırılması önemlidir. Bu bağlamda Türkiye’nin AB ve Türkiye arasında görüşmeleri sürmekte olan Vize Serbestisi Diyalogu kapsamında belirlenen Yol Haritasındaki yükümlülüklerini yerine getirerek somut ilerleme sağlaması gereklidir.
* Bu geçiş sürecinde AB, iş insanları için vize işlemlerini kolaylaştırmalıdır. Ek olarak öğrenci ve akademik değişim programları ve sivil toplumun AB’ye erişimine yönelik programlar aktif olarak desteklenmelidir.

AB’den çözüm sürecine destek
* Türk Hükümeti’nin ve tüm paydaşların, AB terör örgütleri listesinde bulunan PKK ile müzakereler temelinde Kürt toplumuyla sürdürülen barış sürecinin kapsamlı ve sürdürülebilir bir şekilde sonuçlandırılması ve Kürt toplumunun sosyoekonomik ve siyasi entegrasyonunun sağlanmasına yönelik tüm çabalar önemle desteklenmektedir.
* HDP tarafından PKK’nın silah bırakması ve demokratik siyasi yöntemlerin benimsenmesi için olağanüstü kongre düzenlemesi çağrısı önemle desteklenmektedir.
* Çözüm sürecine güçlü bir yasal zemin oluşturulması için TBMM tarafından 11 Haziran 2014’te kabul edilen yasal düzenleme memnuniyetle karşılanmaktadır.

* Tüm siyasi partiler çözüm sürecini desteklemeye davet edilmektedir.

AB: Akkuyu durdurulmalı!

* Türk hükümeti Akkuyu nükleer santrali inşa planını durdurmalıdır. Santralin yapılması öngörülen bölgenin deprem bölgesi olması nedeniyle buraya nükleer santral inşa edilmesi hem Türkiye hem de Ege bölgesi için tehdit içermektedir.

* Türkiye, sınır ötesi bölgede çevreye olumsuz etkisi olması muhtemel önemli projelerin hazırlık aşamasındayken taraflar arasında paylaşıldığı Espoo Sözleşmesi’ne katılmalıdır. Türk Hükümeti Yunanistan ve Güney Kıbrıs gibi Türkiye’ye komşu bölgedeki ülkeleri Akkuyu santrali ile ilgili gelişmelere dâhil etmelidir.

* TBMM’nin Yunanistan’a yönelik olarak ‘casus belli’ kararını geri çekmemiş olması üzüntü vericidir.

* Türk Hükümeti Yunanistan hava sahası ve kıta sahanlığına yönelik ihlallerini sona erdirmeli, Türk askeri uçaklarının Yunan adaları üzerinden uçuşuna son vermelidir.

* Türk Hükümeti, AB’nin 28 ülkesi tarafından da kabul edilmiş olan Birleşmiş Milletler Deniz Sözleşmesi’ni (UNCLOS) gecikmeden imzalamalı ve yürürlüğe koymalıdır.

* Türkiye AB ülkelerinin AB müktesebatı ve uluslararası hukuka uygun olarak, doğal kaynakların çıkarılması ve kullanılması da dâhil olmak üzere egemenlik haklarına saygı göstermelidir. Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi ile ilgili ikili anlaşmalara girme hakkı bulunmaktadır. Türkiye iyi komşuluk ilişkilerine zarar verecek eylemlerden kaçınmalıdır.

* Türkiye’nin Ek Protokolü uygulamaya koymaktan kaçınmaya devam etmesi üyelik müzakerelerini etkileyecektir.

* Türkiye Ada’ya daha fazla Türk vatandaşının göç ederek yerleşmesinin önüne geçmelidir.

* Türkiye “Kayıp Şahıslar Komitesi’nin ilgili arşivlere ve K. Kıbrıs’taki askeri bölgelere erişimine izin vermelidir.

* Türkiye ve Ermenistan diplomatik ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen protokolün önkoşulsuz olarak onaylanması ve sınırların açılması ile ilişkilerde normalleşme sürecine devam etmelidir. 

 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100