10 Kasım 2005 Perşembe 00:00
AB azınlıklarla vuracak
Dün açıklanan Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda 'azınlıklar meselesi' öne çıkartıldı. Lozan Anlaşması'nın topa tutulduğu İlerleme Raporu'na göre, Türkiye'deki azınlıkların hiçbir hakkı yok!!! ~|~ Avrupa Birliği'nin dün yayınladığı İlerleme Raporu'nun "Azınlık hakları, kültürel haklar ve azınlıkların korunması" alt başlığı altında zehir zemberek ifadeler eşliğinde Türkiye'ye ağır şartlar dayatılıyor. Dünka raporda, son bir yıl içinde yapılan onca Anayasa değişikliği ve çıkarılan yüzlerce yasaya rağmen, 6 Ekim 2004'teki İlerleme Raporu'ndan bu yana bu alanda kaydadeğer bir gelişmenin yaşanmadığı iddia ediliyor.

Başka azınlıklar da varmış!

Raporda Türkiye'nin Lozan Anlaşması'na binaen sadece Yahudileri, Rumları ve Ermenileri azınlık olarak kabul ettiğine atıfta bulunuluyor. Ancak AB Raporu, buna rağmen uluslararası ve Avrupa standartlarında Türkiye'de başka azınlıkların da bulunduğu iddiasını öne çıkartıyor. AB, böylece Ankara'nın Kürtleri, Alevileri, Boşnakları, Çerkezleri, Lazları ve kısaca Türk Milleti'ni oluşturan pek çok grubu 'azınlık olarak' kabul etmesini talep ediyor.

Lozan'a açık saldırı

Geçen yıl Ekim ayında Türkiye'nin kimlik kartı konumundaki Lozan Anlaşması'nın değiştirilmesini talep eden Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun yayınladığı 'azınlık raporu'nun Türkiye'de tepki çekmesinin eleştirildiği AB Raporu'nda, sözkonusu kurulun şu anda çalışmadığına işaret ediliyor.

Bu sözleşmeleri imzalayın

AB Raporu'nda Türkiye'nin hala daha Avrupa Konseyi Ulusal Azınlıkların Korunması Çerçeve Sözleşmesi ile Bölgesel veya Azınlık Dilleri Avrupa Sözleşmesi'ni imzalamadığına işaret edilerek, Ankara'nın her iki sözleşmeyi ivedi olarak benimsemesi gerektiğine işaret ediliyor.
Avrupa Birliği ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 12 nolu Protokolu'nun da Ankara tarafından imzalanmasını talep ediyor. Sözkonusu protokol ile AB Türkiye'de azınlıklara ayrımcılık yapılmasını tümüyle ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Tarih kitaplarınızı değiştirin

Türkiye'de2005/6 öğretim yılında okutulan tarih dersi kitaplarında azınlıkların 'devlete karşı ihanet içinde, zararlı ve güvenilmez' olarak nitelendiği iddia edilen AB Raporu'nda, Türkiye'den Irkçılığa ve Müsamahasızlığa karşı Avrupa Komisyonu Raporu uyarınca "okul programlarını gözden geçirmesi" isteniyor.
Raporda Rum ve Ermeni azınlıkların eğitim ve öğretim faaliyetlerinde zorluklarla karşılaştıkları iddia ediliyor ve Süryanilerin okul kurmasına izin verilmediği öne sürülüyor. Raporda Kürtçe özel TV yayınına izin verilmediğine işaret edilerek, Kürtçe kursların da baskı ve maddi yetersizlik nedeniyle kapatıldığı öne sürülüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.