06 Aralık 2008 Cumartesi 00:00
AB, Balkanlardaki Türklere nefes aldırmıyor
AKP hükümeti AB'nin yabancı azınlık vakıflarına ilişkin taleplerini anında hallederken, AB üyesi ülkelerdeki Müslümanlar en temel haklardan bile mahrum yaşıyorlar. ~|~

 Hac için Mekke'de bulunan Yunanistan Batı Trakya Türkleri Dini temsilcisi İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı, Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Emin Koç'a, AB üyesi olan Yunanistan ve Bulgaristan'ın hala yoğun baskılar yaparak Müslüman Türklere nefes aldırmadığını anlattılar.
Yunanistan Batı Trakya Türkleri Dini temsilcisi İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Avrupa Birliği'nin Balkanlardaki Türklere ilişkin temel haklar hususunda çifte standart uyguladığının altını çizdi. Mete "AB, Balkanlardaki Türklerle ilgili hiçbir meseleyi halletmiyor. AB kendi sıkıntılarını kendi içinde saklıyor. Kendi yavrusu olan Yunanistan'ın Müslüman azınlıklarla ilgili baskılarına ses çıkarmıyor; ama Türkiye'ye istediği gibi yaptırımlar getiriyor" dedi.

Yunanistan'ın, müftü diye başımıza gizli papaz koymayacağı ne malum?!
İskeçe Müftüsü Mete "Müftülerimizin seçilmesi meselesinde, Yunanistan, Lozan Anlaşmasına aykırı olarak, Müslümanların başına ben dilediğim kişiyi müftü yaparım diyor, öyle yapıyor, Yunan yandaşı kişiler işbaşına getiriyor. Yunan'ın tayin ettiği müftüden kim hayır görür?! Hem başımıza kendi yandaşı bir gizli papaz koymayacağını kim garanti edebilir! Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Müslüman Türklerin kendi müftülerini seçme hakkı olduğuna karar veriyor, Yunanistan'ı haksız buluyor, tazminat cezasına çarptırıyor; ama Yunanistan, tazminatı ödüyor, halkın seçtiği müftülere ise yine haklarını iade etmiyor" dedi.
Mete, Yunanistan'ın bu yıl hac konusunda da aynı baskıyı yaparak kendi yandaşlarını hac işlerini yürütmekle görevlendirerek hacca gitmek isteyen Müslümanların önünü kestiğine dikkat çekti. Mete "Yunanistan, hacca gelişimize bile karışıyor. Yunanistan, Balkanlardaki Türklerin, Türkiye'deki ve diğer ülkelerdeki kardeşleriyle hacda dahi olsa irtibat kurmalarını istemiyor. Bu sene ancak 600 hacımızı getirebildik. Bağlarımızı kesmeye çalışıyor. AB ise kendisi yavrusu olan Yunanistan'ın, Türklere yönelik bu baskı ve engellemelerinden haberdar olmasına rağmen, olan?bitene seyirci kalıyor, ses çıkartmıyor. Avrupa Birliği, Müslüman Türk'ün asimile veya yok edilmesine göz yumuyor. Bu gerçeği görmemiz ve ayık olmamız şart. Bu husustaki duyarlılığı sebebiyle Meltem TV grubuna ve Yenimesaj gazetesine yürekten teşekkürlerimi sunarım. Sizleri izliyoruz" şeklinde konuştu.

Bulgaristan'da Müslümanlar arasına nifak sokuyorlar
Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı, Osmanlı'nın Balkanlardan çekilmesinden sonraki yıllarda ve özellikle komünistlik döneminde dini?imanı sebebiyle baskı gören birçok Bulgaristan Müslüman'ının Türkiye'ye göç ettiğini anlattı. Başmüftü Mete "Buna rağmen orada kalanların sayısı, hiç de az değildir. Türkiye'de din anlayışı ne ise Bulgaristan'daki Müslümanlarda da din algılayışı aynıdır. Son dönemde ise, Müslüman kardeşlerimiz arasına nifak sokulmuştur. Bir yandan Bulgaristan devletinin yandaşı olan Müslüman görüntülü insanlar, Müslüman halkımızın arasına sokulmuş, onlara yetkiler verilmiş, papazlarla diyalog yaptırılmıştır. Diğer taraftan ise Hıristiyan misyonerlik elemanları araya girmiştir. Bulgaristan Müslümanlarının arasına nifak sokulmaktadır. Bulgaristan'ın işbaşına getirdiği müftüler, her seçim döneminde Müslüman halkın seçtiği müftülere karşı davalar açarak, din hizmetinin önünü kesmektedirler " dedi.

AB üyesi Bulgaristan'da
camilerimizde namaz kılamıyoruz

AB, üyelik ham hayaliyle avunan Türkiye'nin önüne azınlık vakıflarının mallarının ve mülkiyet haklarının iadesi paketini koyarak, AKP hükümetine hallettirirken, AB üyesi Bulgaristan'daki Müslümanların mülkiyet haklarını hiç kimse irdelemiyor, halletmiyor. Başmüftü Mustafa Hacı "Babalarımızdan, dedelerimizden kalan vakıf mallarımızı hala devletten iade almış değiliz. Vakıf mallarımız ve mülkiyet haklarımız, AB üyesi Bulgaristan'da gasp edilmeye devam ediyor; Avrupa bunu görmezlikten geliyor. Bu sebeple vakıf mallarımızdan istediğimiz gibi faydalanamıyoruz. 10?15 tane tarihi camimiz var. Onlar da devletin elinde olduğu için, namazımızı dahi kılamıyoruz. Mesela Samkof'ta Bayraklı cami, Rüstendit'te Fetih Camii, Gaznat'ta İbrahimpaşa Camii vs? buralarda namazlarımızı dahi kılamıyoruz. Ayrıva geçmiş dönemde din alimi yetiştirmek yasak olduğundan dolayı, çok ciddi bir açığımız var, bu ihtiyacımız da karşılayamıyoruz, din adamı yetiştiremiyoruz. 200 civarında camimiz, imam yokluğundan kapıları kapalı, ibadet edemiyoruz. Bu ihtiyacımızı, inşallah, önümüzdeki yıllarda Bulgaristan'daki üç İmam?Hatip Lisesi ve Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsü'nde yetişen öğrencilerimizle karşılayacağız. Türkiye'ye de öğrenci göndererek yetişmeleri için çabalıyoruz. Bu yıl ise, 850 kardeşimizle hacca geldik" dedi.

Misyonerler harçlık vererek
kardeşlerimizi avlıyorlar

Bulgaristan Müslümanlarının çok ciddi bir misyonerlik tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bulgaristan Başmüftüsü Hacı "Çingene dediğimiz Müslüman Roman kardeşlerimiz arasına çok ciddi ve yoğun şekilde Hıristiyan misyonerler girmiş bulunmaktadırlar. Çantaları para dolu misyonerler, bu Müslüman kardeşlerimizi, Hıristiyanlaştırmaya çalışmaktadırlar. Biz de kitaplar dağıtarak, bilgilendirme yaparak bu kardeşlerimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Fakat misyonerler, Bulgaristan'daki sosyal statüsü çok düşük olan Müslüman kardeşlerimizin maddi darlıklarını istismar ederek Hıristiyanlaştırıyorlar. Para, harçlık, elbise, yemek vs. sunarak Hıristiyanlaştırıyorlar. Bizim de tabii, yeterince din adamımız yok. Din adamı olan arkadaşlarımızı oralara daha yoğun olarak gönderip, kurtarmaya çalışıyoruz. Sizlere ve medya grubunuza özellikle teşekkür ediyorum; sizleri izliyoruz, kardeşlerimiz izliyor, sağ olun, var olun" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100