10 Kasım 2002 Pazar 00:00
AB de ?Belçika Modeli' diyor

AB, Kıbrıs meselesinin çözümü için Türkiye'yi AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın da seslendirdiği Belçika Modeli konusunda iknaya çalışıyor

Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Raportörü Lüksemburglu Parlamenter, aynı zamanda Lüksemburg'un eski Dışişleri Bakanı Jacques Poos, Kuzey Kıbrıs'a yaptığı gezinin ardından, Belçika Modeli'ni öne çıkardı. Kuzey Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın siyasi Danışmanı Mümtaz Sosyal ve çeşitli Türk temsilcileriyle görüşen Poos, Kıbrıs'a 'Belçika Modeli' çok uygun olduğu görüşünü savundu. Poos, Belçika'daki kralın yerini Kıbrıs'ta bir devlet başkanınının alması durumunda, üç bölgeden oluşan federasyon modelinin adada oldukça iyi işleyebileceğini ileri sürdü. Bu devlet başkanının, rotasyon usulü iş başına getirilmesi ve ülkeyi sembolik temsil dışında, hiç bir yetkisinin bulunmaması gerektiğine de dikkati çekiyor.

Din ve kültür engellemezmiş!
Kıbrıs'taki iki toplumun ayrı din ve kültürden gelmesinin, Belçika modelinin uygulanmasını engellemeyeceğini iddia eden Poos, aksine bu model sayesinde her iki toplumun kendi dinsel ve kültürel özerkliklerinin sağlanacağını öne sürdü. Kıbrıslı toplumlar arasında tarihsel düşmanlıkların bulunduğu görüşüne katılmadığını savunan Poos, Ada'daki 'uzlaşma' ortamının, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Fransa ve Almanya arasında yaşandığı gibi, rahatlıkla sağlanabileceğini belirtti.

Brüksel modele sıcak bakıyor
Rauf Denktaş'a 2000 yılının Ocak ayında yazdığı mektupla Kıbrıs'a Belçika modelini ilk defa öneren kişiler arasında yer alan Poos, Brüksel'in bu modelin Ada'da uygulanmasına oldukça sıcak baktığını da belirtiyor.

Poos, AB'ye kabul edilen bir ülkenin uluslararası alanda, 'tek sesli olması' dolayısıyla, Kıbrıs'ın AB nezdinde tek bir temsilci ile temsil edilmesi gerektiğine inanıyor.

Belçika Modeli nedir?
Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerinden Belçika Krallığı, başta Valonlar ve Flamanlar olmak üzere çok kültürlü bir toplumu biraraya getiren bir ülke. Kuzeyinde Flamanca konuşan 5 milyon Flaman, güneyinde Fransızca konuşan 3,5 milyon Valon, kuzeydoğusunda da 70 bin dolayında Alman asıllı Belçika vatandaşı yaşıyor. Belçika Valon, Flaman ve de Flamanca ile Frasızca'nın yanı sıra Almanca'nin da resmi dil olarak kabul edildiği Brüksel'den oluşan üç bölgeli bir devlet yapısına sahip. Valon ve Flaman bölge meclisleri dışında bir de ortak milli parlamento var. Bu sistemin temelinde ırk ya da etnik aidiyetler değil, konuşulan dil yatıyor. Devlet için tek bir Belçika vatandaşlığı var. Ama vatandaşlar bulundukları bölgenin resmi diliyle yaşamak zorundalar. 1960'lı yıllardan bu yana, resmi dil Valon bölgesinde Fransızca, Flaman bölgesinde Flamanca. Bir bölgeden ötekine taşınan kişi bütün ana dil haklarını yitiriyor. Artık kamu ve iş yaşamında o bölgenin dilini konuşmak ve yazmak zorunda. Yani, etnik kökeni değişmiyor ama yaşadığı bölgeye uyum adına, konuştuğu dil değişebiliyor.

Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında "etnik, dini ve kültürel" farklılıklar ve tarihten gelen düşmanlıklar bulunduğu için, Türkiye resmi politika olarak Belçika Modeli'ne olduğu gibi benimsemiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100