05 Aralık 2005 Pazartesi 00:00
AB dışlarsa, kendimize geliriz
TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu: AB, Türkiye gibi bir ülkeyi yalnız bırakmak istemiyor. AB'den gelecek bir dışlama Türkiye'yi rahatlatacaktır. Dışlanmak Türkiye'nin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacaktır ~|~ Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emaneti olan Türk Tarih Kurumu (TTK), özellikle son dönemde sözde Ermeni soykırımı iddiaları üzerinde yaptığı araştırmalarla dikkat çekiyor. Özellikle Ermeniler'in ortaya attığı iddiaları belgelerle çürüten Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 1993'ten beri Türk Tarih Kurumu'nun başkanlık koltuğunda oturuyor.
İsviçre'de 'Ermeni soykırımı yoktur' dediği için hakkında tutuklama kararı alınan Halaçoğlu, bu duruma aldırmadan belgeleriyle bir konferanstan diğerine koşup, Türkiye'nin haklılığını anlatıyor.

Tercüman gazetesindeki Pazar Sohbeti'nde ilginç açıklamalarda yapan Prof. Dr. Halaçoğlu, 'Soykırımı iddialarına karşı Meclis ve hükümetin dimdik ayakta durması gerekiyor' dedi. Halaçoğlu'ndan tespitler...

Sevr'i gündeme getiriyorlar
1. Dünya Savaşı aslında birinci paylaşım savaşıdır. Bu savaşta Osmanlı toprakları, dönemin en büyük sömürge devletleri olan Avrupalılar'ca paylaşılmaya çalışıldı. Bu paylaşım, Sevr dediğimiz harita ile ortaya sunuldu. Bu savaştan Türkiye Cumhuriyeti muzaffer olarak çıktı. Batı ülkelerinin Sevr'de planladıkları iki devlet vardı; Biri Ermeni, diğeri Kürt devleti. Bunlar gerçekleşemedi. AB'ye girmek için çekilen sancıları göz önünde bulunduran Batılılar, bir oldu bittiye getirerek Sevr'i yeniden hayata geçirmek istiyorlar. Bunların 90 yıl sonra konuşulmasının nedenlerinden biri bu. Diğeri ise Avrupalı siyasilerin işine gelmesi.

Bizi ciddiye almıyorlar
Elimizdeki belgelerle, yaptıklarının yanlış olduğunu, böyle bir hadisenin meydana gelmediğini anlatıyoruz. Gönderilen belgeleri bile ciddiye almıyorlar. Boston'daki Taşnak arşivleri açılmamış, Rus, Ermenistan, Kudüs arşivleri elden geçirilmemiş, Osmanlı arşivlerinde 1 milyona yakın belge var. Avrupa tam bir engizisyon mahkemesi gibi davranıyor.

Arşivleri kapalı

Arşivde inceleme yapmak istediğini söyleyenlerin önüne form konur, onu dolduran herkes istediği belgeyi görebilir. Yerli?yabancı herkese bu uygulanır. Fotokopi de alabilirsiniz. Üstelik bizim arşivlerimizde asıl belge üzerinden inceleme yaparsınız. Ancak Erivan, Kudüs, Boston tamamen, İngiltere ve ABD'nin bazı arşivleri güvenlik nedeniyle kapalı. Biz vermezsek yaygarayı koparırlar.

Pamuk ve Berktay

Orhan Pamuk veya Halil Berktay farklı türden insanlar ancak aynı konuda birleşiyorlar. Bunu söyleyenlerin araştırmaları olmamış ve Osmanlıca bilmiyorlar. Aslında Avrupalılar bunları neden söylüyorsa, bunlar da bu yüzden söylüyor.

AB parçalanacak
AB, kendi içinde hala bazı değerlerle çatışıyor. Mesela, Protestanlar, Katolikler ile rekabet ediyor. Avrupa'nın yaşlanan nüfusuna karşın, dışarıdan genç nüfus ithal etmesi bir takım sorunlara neden oldu. Uyum denilen şey Avrupa açısından asimilasyondur. Aşırı milliyetçilik Avrupa'da gittikçe yayılıyor. AB Anayasası reddedildi, İngiltere kendi para birimini Euro'yla birleştiremiyor ve Fransa'da meydana gelen olaylar Avrupa'yı gittikçe bir çatışmaya götürebilecek vasıfta. Ben bir tarihçi olarak önümüzdeki 10 yıllık süreçte Avrupa'daki dinamizmin kaybolacağına, parçalanmaya doğru bir rejim başlayacağına inanıyorum. 70 milyonluk dinamik bir ülke var ortada. Türkiye'yi Avrupa'nın kabul etmesi mümkün değil.

AB bizi alacak olursa kendi kendini yok eder. Yüzde 60'ı genç ve dinamik olan ülke AB'ye gittiği zaman oradaki bütün ekonomik potansiyeli ele geçirebilir. Türkiye, kendi elleriyle ortaya çıkardıkları bir dev haline gelebilir. Bu yüzden girmesini engelliyor. Ancak Türkiye gibi bir ülkeyi yalnız bırakmak istemiyorlar. Bana göre, AB'den gelecek bir dışlama Türkiye'yi rahatlatacaktır. Dışlanmak Türkiye'nin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacaktır.

Ülkemizi parçalamak istiyorlar

Tarihçi gözüyle Güneydoğu'daki gelişmeleri ve kimlik tartışmalarını değerlendiren Prof. Dr. Halaçoğlu uyardı: Türkiye'yi parçalamaya çalışıyorlar, Yugoslavya'ya çevirecekler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137