14 Aralık 2004 Salı 00:00
AB Kıbrıs'ı koparmada ısrarlı
Avrupa Komisyonu Bağımsız Türkiye Raportörü Büyükelçi Albert Rohan, Türkiye'nin Rum Kesimi'ni tanıma konusunu en geç müzakere tarihine kadar çözmesi gerektiğini öne sürerek, "birbirini tanımayan partnerler arasında müzakere olmaz" dedi

-Kıbrıs'ı acilen verin!

Türk Tarih Kurumu'nda dün düzenlenen sempozyumda konuşan Albert Rohan, Avrupa'daki bazı hükümetlerin Türkiye'nin üyeliğine ilişkin kuşkuları olduğuna değinerek, bu durumun Türkiye tarafından titizlikle dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Rohan, Türkiye'nin müzakere tarihine kadar bu sorunu çözmesi ve sorunun 'duygusallık'tan kurtarılarak bir çözüme ulaştırılması gerektiğini savundu.

~|~ Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından 11 Aralık tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana'da bin kişi arasında yapılan "AB Algılama Anketi"nden çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketin en önemli sonucunu halkın AB'yi Türkiye'ye karşı adil ve samimi bulup bulmadığıyla ilgili soruya verilen cevaplar oluşturdu. Ankete katılanların yalnızca yüzde 4'ü AB'nin Türkiye'ye karşı adil ve samimi davrandığını belirtti. Anketten yüzde 55 gibi yüksek bir oranda AB'nin Türkiye'ye karşı adil ve samimi davranmadığı sonucu çıkarken, ankete katılanların yüzde 29'u AB'yi kısmen adil ve samimi bulduğunu, yüzde 12'si ise fikri olmadığını belirtti.

Türkiye'nin 15?20 yıl bekletileceği düşünülüyor

Anketin, "Türkiye sizce ne zaman AB'ye tam üye olabilir?" sorusuna verilen cevaplar da ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Katılanların yüzde 36'sı 15?20 yıl içinde, yüzde 22'si 10?15 yıl içinde, yüzde 14'ü ise 5?10 yıl içinde müzakerelerin tamamlanarak Türkiye'nin AB'ye tam üye olabileceğinen inandıklarını belirtti. Türkiye'nin AB'ye hiçbir zaman üye olamayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 28 çıktı.

En çok Fransa

istemiyor

Anket, 17 Aralık'ta Türkiye için en çok sorun çıkarması beklenen Fransa'nın toplum tarafından da, "AB içinde Türkiye'nin tam üyeliğine en çok engel çıkartan ülke olduğunu" ortaya çıkardı. Anketten Türkiye'nin üyeliğine en çok engel çıkartacak ülkeler sırasıyla, Fransa yüzde 33.5, Avusturya yüzde 16.7, Yunanistan yüzde 15.7, Hollanda 12.7, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yüzde 9.8, Ermenistan yüzde 4.3, İsveç yüzde 1.7, Danimarka yüzde 1.6, Almanya yüzde 1.4, İspanya yüzde 1.0 ve diğer ülkeler yüzde 1.6 olarak sıralandı.

Almanya'nın desteklediğine inanılıyor

Anket, AB içinde Türkiye'nin üyeliğini en çok isteyen ve destekleyen ülkenin ise Almanya olarak görüldüğü sonucunu verdi. Türkiye'yi en çok destekleyen ülkeler ise sırasıyla Almanya yüzde 28, İtalya yüzde 25.7, İngiltere yüzde 14.8, Yunanistan yüzde 9, İspanya yüzde 7.4, Belçika yüzde 5, ABD yüzde 4.9, Hollanda yüzde 1.6, Portekiz yüzde 1.4, Fransa yüzde 0.8 ve diğer ülkeler yüzde 1.3 şeklinde çıktı.

Ankete katılanların Türkiye'nin üyeliğini destekleyen ülkeler sıralamasında AB üyesi olmamasına karşın ABD'yi de saymaları dikkat çekti.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.