26 Mart 2015 Perşembe 00:08
AB, MEM’den dersler çıkarmalı

YENİ MESAJ/İSTANBUL

Almanya Dresden Teknik ve İktisat Üniversitesi, İktisat Fakültesi İş İdaresi Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Irina Hundt, İstanbul’da düzenlenen 9. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde yaptığı sunumda, Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli’nin (MEM) devletin görevleri ve paranın işlem yönü açısından birçok orijinal başlangıç noktası içerdiğini dile getirdi.

Avrupa’nın sonu karanlık

Sunumunda ilk olarak Avrupa Merkez Bankası’nın ayda 60 milyar, toplamda 1 trilyon Euro’dan fazla tahvil alımı yaparak sağlayacağı parasal genişlemenin reel ekonomiyi nasıl etkileyeceği hususunda görüşlerini aktaran Hundt, “Bu program ile ümit edilen şey bankaların tahvil yüklerinden kurtulup, asıl görevi olan ekonominin finansör rolüne odaklanması ve daha hızlı kredi dağıtmasıdır. Ayrıca işsizlik oranının da ekonomiye aktarılacak olan bu krediler ile düşmesi bekleniyor” dedi. Bu satın alma programının ekonominin motoru olan KOBİ’ler üzerinde olumlu bir değişiklik yapmadığına işaret eden Hundt, şunları kaydetti: “Bu bağlamda Almanya Ekonomik Kalkınma Komitesi’nin beş uzmanından biri olan Prof. Dr. Isabel Schneider’in ‘Genel olarak alınan bu tedbirlerin reel ekonomiye olabilecek yansıması belirsizdir’ ifadesine ben de katılıyorum. Bu krizi atlatmak için bize kapsamlı bir Avrupa stratejisi gerekiyor. İstenilen geleceğe yönelik kapsamlı Avrupa stratejisi nedir? Bunun hakkında mevcut siyaset hiç bir cevap verememektedir.”

Avrupa’yı kurtaracak kodlar MEM’de

Avrupa’daki güncel gelişmelere yönelik bu sorunlu alanların Prof. Dr. Haydar Baş’ın ekonomi modelinde mükemmel bir şekilde ele alındığına işaret eden Hundt, şunları ifade etti: “Milli Ekonomi Modeli devletin görevleri ve paranın işlem yönü açısından birçok orijinal başlangıç noktası içermektedir. Euro bölgesinin yaşadığı resesyondan ve yarının muhtemel ekonomik krizinden etkilenmemesi için Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘devletler senyoraj gelirlerini borçlanmadan üretebilmesi için milli paralarına geri dönmeli ve uluslararası ticaretlerini kendi paralarıyla yapmalıdır’ fikri, AB’nin tartışması ve ders çıkarması gereken çok önemli tezdir.”

SYRIZA Milletvekili: Milli paramıza dönmeliyiz

Yunan Milletvekili Ilias Metoikidis, 9. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde sunduğu tebliğde, 

Yunanistan’da Prof. Dr. Haydar Baş’ın sosyal devlet projelerini vaat ederek iktidar olan SYRIZA Partisi’nin vaatlerini yerine getirebilmek için Milli Ekonomi Modeli’nde ifade edilen milli paralarla ticaretin önünü açacak siyasi reformları gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Metoikidis, şunları kaydetti: “Yunanistan’da kazanılan başarının devamı için Milli Ekonomi Modeli’nin başta para politikaları olmak üzere halkın tüketim kabiliyetinin artırılması, üretimin önündeki maliyetli para engelinin tamamen ortadan kaldırılması ve sosyal devlet projeleriyle de gelir dağılımındaki adaletsizliğin düzeltilmesi mümkündür. Yunanistan halkının refahı için tezin sahibinden gerektiğinde yardım alarak bunu gerçekleştirebiliriz. Yunanistan halkını fakirlikten ve borçtan kurtarmak için Prof. Dr. Haydar Baş’ın sosyal devlet projelerini adım adım hayata geçirmelidir. Bunun için de milli paramıza dönmeliyiz, yerli emek ve üretimimiz karşılığında maliyetsiz paramızı üretmeliyiz. Bunun da formülü Milli Ekonomi Modeli’nde var ve Prof. Dr. Haydar Baş aramızda. Biz bunu başarabiliriz. Biz bu şekilde AB ülkeleri için de örnek olabiliriz.” 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137