15 Eylül 2001 Cumartesi 00:00
ABD bağcı dövecek
Salı günü gerçekleşen dünya tarihinin en büyük terör eyleminin ardından ABD'deki kamu binaları yapılan asılsız bomba ihbarları neticesinde habire boşaltılıp duruyor. Amerikan medyası Müslümanları hedef gösteriyor, ABD yönetimi küresel çapta operasyon hazırlığı içinde

Amerika panikte... Amerikan halkı linç psikolojisine itilecek demiştik ilk gün. Gerçekten de maalesef öyle oldu ve ABD'ye yapılan faili meçhul saldırının faturası yine Müslümanlara çıkarıldı.

Kanada'da cami bombalandı. Teksas'ta camiler kurşunlandı. Florida'da çok sayıda cami tahrip edildi. Chicago'da ise öfkeli kalabalığı polis zor zaptetti.

Kızgın Amerikalılar, bütün Arapları düşman görmeye başladı. Duvarlara "Araplara ölüm" sloganı yazıldı.

Benzer olaylar Almanya, Kanada ve Avustralya'da da yaşandı.

Saldırının niteliği Amerika'yı paniğe iterken, ABD Başkanının intikam sözleri, ABD yetkililerinin intikam odağı olarak bin Ladin'i ve diğer sözde İslamcı terör örgütlerini parmakları ile işaret etmesi linç psikol~|~ojisine itici faktör oldu.

ABD medyasının çarpıtmaları da işin cabası. Bu çarpıtmaya bir örnek olarak CNN Türk'ün Birand'lı kumpanyası ibretlikti.

Sanki birileri bu saldırıyı bahane kılarak Samuel Huntington'un medeniyetler savaşı tezinin ilk provasını yapıyor.

1980'lerde Ortadoğu'da İran'a karşı Saddam frankeştaynını besleyip büyüten ABD, beslediği karga yüzünden nasıl tüm Ortadoğu'yu kana buladıysa aynı taktiği bugün Güney Asya'da uygulamaya koyuyor sanki...

Bin Ladin'leri, Taliban'ları destekleyen ABD şimdi saldırının faturasını bu güçlere çıkararak Afganistan ve Pakistan'a gözdağı veriyor.

Hedefte sanki bin Ladin'den çok, onları arpacık gibi kullanarak Afganistan ve Pakistan'ı linç etmek istiyor.

"Bu bir terör değil savaştır" erken teşhisi ile tüm dünyayı ayağa kaldıran ABD, insanının güvenini kazanacak bir tavırdan çok ülkesini ve dünyayı yeni maceralara itecek stratejik hesaplar peşinde.

Körfez'e Türkiye'yi oldu bittiye getirip yerleştiği gibi, Pakistan'a emrivaki yaparak Asya'ya yerleşmeye çalışıyor.

Afganistan'ı stratejik bir üs olarak mekan kılacak gibi...

Afganistan gibi kendisiyle didişen küçücük bir ülkenin ABD'ye savaş ilanı söz konusu olamayacağına göre, Çin veya Japonya gibi bir Asya ülkesini mi ima ediyor?

Rakipler dişli olduğu için şimdilik kendi ürettiği bin Ladin gibi tipleri frankeştayn ilan ederek onların izini sürme bahanesi ile, Asya'ya Afgan dağlarına yerleşerek Asya'nın Süper Güçlerini çevrelemeye, muhasara altına almaya mı çalışıyor? Kuşkulanmamak elde değil?

Henüz olayın failleri, azmettiricileri belli olmamışken NATO'daki bu hareketlilik de neyin nesi?

Yoksa ABD tüm üyeleri dolduruşa mı getiriyor?

NATO sözleşmesinin 5. maddesi bir NATO üyesi devletin, bir başka devletin saldırısına maruz kalması halinde birlikte hareketi öngörüyor.

Bir terör örgütünün saldırısı halinde bu madde uygulanamaz. Kaldı ki ABD, bu kadar düştü mü ki hemen bu maddeye sarılıyor. Nerde kaldı dünyaya nizamat veren süper devlet ABD tafraları. Hem henüz tahkikat bitmemiş, terörün sorumluları ciddi delillere dayalı olarak ortaya çıkarılmamış, herhangi bir devletin dahli olup olmadığı belli olmamışken bu ne acele...

ABD'nin vaveylasına kanmayalım. Madem NATO'dan ortak harekat istiyor öyleyse NATO üyeleri terör soruşturmasında gözlemci bulundurmalı.

Çünkü ABD bu saldırıyı nasıl görmediğini henüz teknik, istihbari ve güvenlik açısından izah edebilmiş değil.

İbrahim BERK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.