13 Şubat 2014 Perşembe 00:08
ABD dünyayı soyuyor

RECEP BAHAR / İSTANBUL

Türkçeye de çevrilen 2004 yılında kaleme aldığı Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları adlı eseriyle ülkemizde de tanınan ABD’li iktisatçı John Perkins, İstanbul’da ülkesinin dünyayı nasıl sömürdüğünü ve soyduğunu anlattı. İstanbul’da dün başlayan ve bugün sona erecek 14. İnsan kaynakları Zirvesi’nin açılışında konuşan Perkins, ABD’nin dünya nüfusunun yüzde 5’ini oluşturduğunu ancak dünyanın kaynaklarının yüzde 30’unu tükettiğini ifade etti. Perkins, şunları söyledi: “ABD’nin izlediği ölüme ve savaşa dayalı bir ekonomidir. ABD, dünyayı soyuyor. Oysa dünya nüfusunun yarısı aç... İnsanların beslenmesini, barınmasını ve diğer ihtiyaçlarını karşılayan bir ekonomik düzen olması gerekiyor.”

Kaynakları olan ülkeler hedefte

Kendisinin bir tetikçi olarak niteleyen Perkins, Dünya Bankası gibi kuruluşlara enerji konusunda danışmanlık hizmeti veren bir firmada edindiği deneyimleri katılımcılarla paylaştı. Perkins, dünya ülkelerinin nasıl sömürüldüğünü şu sözlerle ortaya koydu: “Biz petrol gibi zengin kaynakları olan ülkeleri tespit ederdik. Bu ülkelerdeki enerji santralleri, otobanlar gibi bir takım altyapı yatırımları için Dünya Bankası’nın alt kuruluşlarından kredi bulurduk. Bu yatırımları inşa edebilmek için o ülkelerde gerekli imkânlar olmadığı için sağlanan kredi kendi şirketlerimize giderdi. Yani verilen kredinin o ülkeye bir yararı olmazdı. Krediyi alan ülke borçlanırdı ve bunun sonucunda da devalüasyon olurdu. Türkiye’de de aynısı olmadı mı? Bunun sonucunda borçlanan ülke başta yeraltı zenginlikleri olmak üzere kamu sanayi tesislerini, elektrik santrallerini, otoyolları, limanları, elektrik iletim sistemlerini vesaire özelleştirme adı altında herhangi bir çevre denetimine tabi tutmadan üstelik çok ucuza satışa çıkarmak zorunda kaldı, kalıyor.”

Soygunla kurulan imparatorluk

Bu sistemle bir imparatorluk kurduklarını ifade eden Perkins, “Günümüzde dünyayı büyük şirketler yönetiyor. ABD’de büyük şirketler olmadan başkan seçilemiyor. Başkan Obama oldukça zayıf zira biliyor ki istenileni yapamadığı takdirde bir seks skandalıyla görevinden uzaklaştırılabilir” şeklinde konuştu. Gücün Wall Street’i İşgal Et ve Gezi Parkı olaylarında görüldüğü gibi halkın elinde olduğunu ifade eden Perkins, şöyle devam etti: “Ölüm ekonomisinden çıkıp hayat ekonomisine nasıl döneceğiz? Yeni nesil olup biteni anlıyor. Bunu yaşayarak öğreniyorlar. Ailelerinin geçimlerini temin etmenin yolu iyi bir dünya oluşturmaktan geçiyor. Çok küçük ve kırılgan bir uzay istasyonunda yaşıyor gibiyiz. Başka gidecek bir yerimiz yok. Arkadan bir nesil geliyor ve bunlar iyi şeyler yapmak istiyor. Gelecekte başarılı olacak şirketler hayat ekonomisini üretecek şirketler olacaktır. 3 yıl görev yaptığım Ekvador Devlet Bakanı burada. Dünyada sadece Ekvador’da Refah Bakanlığı bulunuyor.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.