27 Haziran 2005 Pazartesi 00:00
ABD Kur'an'dan  rahatsız

Hükümetin taviz üstüne taviz veren politikasından cesaret alan ABD bunu da yaptı. Kur'an?ı Kerim ayetlerinden rahasızlığını açık bir şekilde dile getiren ABD büyükelçisi Edelman, diyalogcu ve reformcu bakanımız Mehmet Aydın'a tehdit dolu bir mektup yazarak "Allah katında tek din İslamdır" ayetinin kullanılmamasını istedi. Edelman'a göre bu ayet Hıristiyanları tehdit ediyor.
Edelman mahlukatına bu cesareti veren tabii ki AKP hükümetinin icraatları. Hatta Erdoğan'ın ABD ziyaretinde de konu gündeme gelmiş ve Erdoğan'a "bir daha bu ayeti hutbelerinizde okutmayın" talimatı verilmiş. Erdoğan'ın bu talimat karşısında "hayır siz bizim hutbemizde hangi ayeti okutup okutmayacağımıza karışamazsınız" şeklinde bir cevap verebileceğini sanmıyorum. ABD ve AB artık yüce kitabımız Kur'an?ı Kerim ayetlerine bile karışır hale geldi. Camilerimizde hangi ayetlerin okutulup, hangilerinin okutulmayacağına da onlar karar veriyor!
'Yegâne din' krizi
Diyanet'in hutbesindeki "Allah katında yegâne dinin İslam olduğu" ifadesi ve misyonerlik tartışmasının, Türkiye ile ABD ve AB arasında yarattığı sorun büyüyor.
Türkiye ile ABD ve AB arasında "hutbe" krizi ve "misyonerlik" tartışması büyüyor.
Son olarak, görev süresi biten ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Diyanet İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın'a gönderdiği mektupta, Türkiye'de "din özgürlüğü" konusunda sıkıntı yaşandığını, söz konusu hutbedeki ifadelerin Hıristiyanlara tehdit olarak algılandığını belirtti.
Hutbede ne vardı?
Hutbe tartışması, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 11 Mart'ta okuttuğu "Allah katında din İslamdır" başlıklı hutbe ile başladı.
Hutbede Haçlı seferlerine atıfta bulunularak, "Allah katında yegâne din olan İslamı ve Müslümanları tarihten silmek için sözde kutsal ordular oluşturdular, ancak nihai amaçlarına ulaşamadılar.(...)Tarihte olduğu gibi günümüzde de aynı güçler, İslamı çıkarları ve egemenlikleri karşısında en büyük engel gördükleri için insanlarımızı bu dinden koparmak amacıyla planlı ve organize bir şekilde çalışmaktadırlar" ifadelerine yer verildi.
Misyonerlik faaliyetlerinin de eleştirildiği hutbede, "Özellikle etnik ayrımcılıktan, mezhep farklılıklarından, yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılardan ve hatta deprem, sel gibi afetlerden yararlanarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin imanını çalmaya çalışmaktadırlar" denildi.
Ayetlerle anlatıldı
Hutbede, İslam'a karşı yürütülen bütün girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanacağı ifade edilirken, bu görüş Kuran'daki Al?i İmran ve Maide surelerinden ayetlerle desteklendi. Hutbede Al?i İmran suresinin 3/19'ncu ayetindeki "Allah katında tek din İslamdır" ve Maide suresinin 5/3'ncü ayetindeki, "Size, din olarak yalnızca İslam'ı seçtim" ifadelerine yer verildi.
ABD rahatsız oldu
Aydın'dan üst üste gelen bu açıklamalar ABD'yi de rahatsız etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinde konu gündeme geldi.
Hutbe krizi, Edelman'ın Aydın'a "misyonerlik" ve "din özgürlüğüne" ilişkin bir mektup göndermesi ile doruğa çıktı. Aydın, Edelman'ın mektubunu, "Böyle bir üslup var mı?" diye eleştirdiği haberi konusunda yakın çevresine, "Öyle söylemedim. 'Bu tür mektuplar Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile gönderilir, üslup bu olmalı' dedim" dediği öğrenildi.
Edelman'ın mektubu
Edelman'ın haziran başında Aydın'a gönderdiği ve "misyonerlik faaliyetlerinin engellenmesi" ile "din özgürlüğünü" konu eden mektup, krizi doruğa çıkardı.
Sabah gazetesinde dün haber verilen mektupta, Türkiye'deki Hıristiyanlara saldırıların dökümüne yer veren Edelman, Diyarbakır'da misyonerlik faaliyeti yürüten bir Hıristiyanın linç edilmek istendiğine ve Ankara Proteston Kilisesi'ne saldırılara değindi. Edelman, hutbedeki ifadelerin, Hıristiyanların tehdit olarak algılanmasına neden olduğunu savundu.
AB elçileri şikâyet etti
Erdoğan'ın 14 Haziran'da AB büyükelçileriyle yediği yemekte de Belçika Büyükelçisi Jan Mattysen, hükümetin Türkiye'de azınlıkların din özgürlüğü konusunda sıkıntı olmadığını sık sık tekrarladığını hatırlatarak, "Eğer bu doğruysa niçin Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TBMM'de misyonerlik konusunu tartışıyor ve 368 kişinin Hıristiyanlığa geçmesini gündemi getiriyor" sorusunu yöneltti.
Bu sözler üzerine Erdoğan, din özgürlüğü konusundaki asıl sıkıntıyı çoğunluğu oluşturan Müslümanların çektiğini anlattı.
Milliyet

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137