06 Aralık 2001 Perşembe 00:00
ABD müdahale zemini arıyor
ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Ecevit'le yaptığı görüşmelerinin ardından, Irak konusunda Türkiye'den talepleri olmadığını söyledi. Powell, Irak'a askeri müdahalede bulunup bulunmayacakları konusunda da "Henüz karar vermedik" dedi

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü.

Powell, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Sezer'le yaptığı son görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Cem ile ortak bin basın toplantısı düzenledi.

Powell, "Irak konusunda Türkiye'den beklentileriniz nedir?" sorusu üzerine, bu konunun büyük tehlike yarattığını, ancak henüz bu meselenin masaya yatırılmadığını kaydetti. "Terörizmle mücadele kampanyasındaki bir sonraki aşamanın ne olacağı konusunun da netleşmediğini söyleyen Powell, "Türkiye'den talebimiz olmadı" dedi.

AGSP olumlu; Kıbrıs'ta yolun başlangıcı
Powell, Cem ile görüşmelerinde AGSP konus~|~unun ilerleme kaydedildiğine işaret etti. Ve Yunan tarafının da konuyu hala müzakere ettiğini ancak Yunanistan'ın da olumlu yaklaşacağını tahmin ettiğini söyledi. Powell konuşmaları sırasında Kıbrıs'taki olumlu gelişmelerle birlikte iki liderin yiyeceği akşam yemeğinin konuşulduğu ve bunun uzun bir sürecin başlangıcı olarak görülüdüğünü vurguladı.

Türkiye'nin Ortadoğu'da desteği olabilir
ABD Dışişleri Bakanı, basın mensuplarının, Türkiye'nin Ortadoğu'daki gerginliğin bir rolü olabilir mi?sorusu üzerine, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakanı'nın dün Ortadoğu'da bulunan liderler ile görüşmelerde bulunmuş olmasına dikkati çekerek "Türkiye bu bölgedeki sorunların ve yaşanan sıkıntıların çözümünde rol oynayacak bir ülkedir, tabii desteği olabilir" diye cevaplandırdı.

IMF sürecine devam edin!
Dışişleri Bakanı Colin Powell, Türkiye'nin IMF'ten yeni bir destek aldığına dikkat çekerek bunun önemini vurguladı. Ancak, Türkiye'nin ekonomik açıdan hala yapması gereklerin olduğunu söyleyen Powell, reformların devam etmesi gerektiğini söyledi. Konuk bakan, görüşmelerinde Türkiye'ye uygulanan Tekstil kotalarının da ele alındığını ve kotaların kaldırılması yönündeki Türkiye'nin talebini ABD'de yetkililere ileteceğini bsöyledi.

Cem: Irak'a yönelik endişeleri anlattık
Cem, Powell ile Orta Asya, Kafkasya'daki işbirliği, Gürcistan'daki durum, Avrasya'daki enerji kaynakları ve Ortadoğu sorunlarını ele aldıklarını belirtti.

Irak konusunda Türkiye tarafının endişelerini dile getirdiğini belirten Cem, Irak'ın BM kararlarına uymasını Türkiye'nin istediğini ABD tarafına ilettiklerini söyledi.

Powell'ın Başbakan Ecevit ve Cumhurbaşkanı Sezer ile yaptığı görüşmelerde önemli konuların ele alındığı belirten Cem, ABD ile Türkiye'nin ortak kaygıları olduğunu ve çok önemli bazı konular ABD açısından da bakıldığında önemli olduğunu söyledi. Cem, Türkiye'nin tarihi ve coğrafi konumu nedeniyle ABD'nin ilgilendiği bölgelerde aynı kaygıları duyduğunu belirtti.

İlişkiler gerçekten de mükemmel mi?
İsmail Cem basın toplantısına, Türkiye'nin daha önceki ABD yönetiminde olduğu gibi şu an ki ilişkilerinin mükümmel olduğunu öne sürerek, ilişkilerin daha iyi olması yönünde de devam ettiğini savundu.

İsmail Cem, Powell ile yaptığı toplantıda çok önemli bazı ana konular ele alındığını söyleyerek, ABD açısından bakıldığından görülüyor ki Türkiye'nin tarihi ve Coğrafyası açısından çok önemli bir konumda olduğuna dikkati çekti. Cem Türkiye'nin bulunduğu Coğrafya itibari ile ABD'nin, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Ortadoğu'da , Avrupa'da önemli çıkarları olduğune işaret etti.

ABD'ye tam destek
Cem, 11 Eylül saldırıları ile ABD'lilerin büyük bir trajedi ile karşı karşıya kaldığını söyleyerek devam ettiği konuşmasında Türkiye'nin terör ile mücadele konusunda ABD'ye tam destek verdiğini belirtti. Cem "Bu terörizm mücadelesinde ABD'nin yanındayız. Bu mücadelede inanıyoruz ki zaferle çıkılacaktır. Umuyoruz ki ki terörün dini, dili , coğrafyası yoktur, Bu kapsamda her ülkeyi 1373 sayılı karar konusunda ABD'ye destek vermeyi sürdürüyoruz." dedi.

Irak'a dolaylı uyarı
İsmail Cem, toplantının ana konusu olması beklenen ve bütün gözlerin çevrili olduğu Irak konusu da iki bakanın konuştuğunu belirtti. Cem Şöyle devam etti "Sayın Bakan ile Irak'ı da konuştuk. Bizim bakış açımız Irak'ın BM kararlarına bütünüyle uyması gerektiği yönündedir. Bu konu ile ilgili olarak İkili ilişkilerimizde ele aldık."

Terörizmin coğrafyası olmaz
İsmail Cem basın mensuplarının terörizm ile ilgili sorularına da Cem, 'Türkiye Hükümeti'nin prensipler çercevesinde hareket etmektedir ki bunlar da bilinmektedir. Biz terörizmi tartıştığımız zaman bunun bir Coğrafyası olmadığından söz etmiştik. Teröristlerin Ortadoğu'da ve Batı Avrupa'da olmadığına her yerde olabileceğine işaret etmiştik. Terörizm ile mücadele etmekten kaçınan ülkeler var mı ? Buna bakılıcak.' dedi. Irak konusundaki soruları cevaplayan Cem, biz terörizme karşıyız ancak iddialar üzerinden bir harekette ya da açıklama da bulunmak istemiyoruz.'dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.