02 Ekim 2013 Çarşamba 00:05
ABD, Ortadoğu'da 5 ülkeden 14 devlet çıkarıyor
RECEP BAHAR / HABER - ANALİZ

Birinci Dünya Savaşı esnasında İngiliz Diplomat Sir Mikes Sykes ile Fransız Büyükelçi François Georges-Picot'nun haritasını çizdiği Ortadoğu'ya yaklaşık 100 yıl sonra ABD neşteri geldi! Türkiye dahil 22 İslam ülkesinin paramparça edilmesini öngören Büyük Ortadoğu Projesi'ni (BOP) 2004 yılında hayata geçiren ABD'de yeni bir Ortadoğu haritası daha üretildi. Dünyanın önde gelen gazetesi New York Times'da yer alan CIA uzantısı düşünce kuruluşu ABD Barış Enstitüsü ve Wilson Center'da görev yapan üst düzey uzman Robin Wright'in kaleme aldığı "Yeniden Haritası Çizilmiş Bir Ortadoğu'yu Düşünmek" başlıklı makalede Suriye, Libya, Suudi Arabistan, Irak ve Yemen'den tam 14 ülke çıkarıldı. Gazetede bu 5 ülkenin parçalanmış haritasına da yer verildi. Haritada Irak ve Suriye'nin kuzeyinde bir Kürdistan kurulmasını öngörülmesine rağmen, Türkiye ile İran'ın toprak bütünlüğüne şimdilik dokunulmaması dikkat çekiyor. Haritada ABD yanlısı Lübnan ve Ürdün'ün yanı sıra Körfez ülkeleri olan Kuveyt, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'ın sınırlarına şimdilik neşter atılmıyor. Ayrıca İsrail’e dokunulmuyor, Ortadoğu’nun temel sorunu olan Filistin devletinin kurulmasına müsaade edilmiyor. 

Yeni bir harita daha!

Makalede Ortadoğu coğrafyası uluslararası düzende "ekonomik ve siyasi eksen" olarak tanımlanıyor ve Suriye'deki yıkıcı savaşla birlikte yeni bir harita ihtiyacının ortaya çıktığı ileri sürülüyor. Makalede ayrıca Arap Baharı'nın etkisiyle bölgedeki ‘etnik, inanç ve kabile farklılıkları’nın merkezkaç kuvvetinin, Avrupalı sömürgeci güçler tarafından 100 yıl önce tasarlanan ve o zamandan bu yana Arap otokratik yönetimlerce idare edilen bölgeyi yerle bir ettiği savunuluyor. Projeci yazar, ayrıca yeni bir haritanın ittifakları, güvenlik risklerini, ticaret ve enerji akışlarını yeniden şekillendiren "stratejik oyun değiştirici" olarak niteliyor. 

Suriye'nin kuzeyi tümüyle Kürdistan’a veriliyor

Ortadoğu'yu etnik kimlikler, inançlar ve kabililer etrafında yeniden tasarlayan Wright'in haritası dikkatlice incelendiğinde Suriye'nin kuzeyi tümüyle Kürdistan sınırlarına dahil ediliyor. Oysa Suriye'de Kürtler sadece ülkenin kuzeydoğusunda kümelenmiş ve burada geçen Temmuz'dan bu yana yarı özerk bir yapı kurmuş durumda. Kilis'in güneyinde ve Hatay'ın batısında Kürt gruplar bulunmuyor. Haritada Suriye; Sünnistan, Alevistan ve Kürdistan olarak 3 parçaya ayrılıyor. Alevilere Suriye'nin Batısı tahsis edilirken, Lübnan'da ayrıca bir Dürzi devletinin kurulabileceğinin işareti veriliyor! Irak'ın batısı El Anbar Bölgesi ile Suriye'nin doğusu ise Sünnistan olarak şekillendiriliyor. Irak'ın kuzeyi Kerkük'le beraber Kürdistan sınırlarına dahil edilirken, Irak'ın güneyinde Şiistan kuruluyor!

Suudi Arabistan 5 parça

Dünyanın önde gelen gazetesi New York Times'da yer alan haritada ABD'nin Ortadoğu'daki İsrail ile birlikte en önemli müttefiki Suudi Arabistan'ın paramparça edilmesi özellikle dikkat çekiyor. Suudi Arabistan'ın kuzeyinde "Kuzey Arabistan" kurulurken, Mekke, Medine ve Cidde'yi içine alan topraklarda "Batı Arabistan"ın, Suudi petrolünün bir bölümünün çıkarıldığı ülkenin orta kesiminde Vahhabistan'ın, Mekke'nin güneyinde ise "Güney Arabistan"ın kurulması öngörülüyor! Suudi petrollerinin önemli bölümünün çıkarıldığı ve Şiilerin de ağırlıkta olduğu Dammam merkezli bölgede ise Doğu Arabistan devleti hayata geçiriliyor! Yemen de, 1991 yılından önce olduğu gibi tekrar Güney ve Kuzey Yemen olarak iki parçaya ayrılıyor.

Libya üç parça

Arap Baharı sürecinde Batının Türkiye ile birlikte bizzat askeri müdahalede bulunarak yönetimini değiştirdiği Libya ise kabileler etrafında 3 parçaya ayrılıyor. Bingazi Bölgesi'nde Roma döneminde kalma ismiyle Sireneyka kurulurken, başkent Trablus çevresinde Tripolitana, ülkenin güneybatısında ise Fizan devletlerinin kurulması öngörülüyor. Geçtiğimiz hafta Fizan'da kabileler bağımsız devlet olabilmek için ilk adımı atmıştı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100