15 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
ABD'de herkes değişimden söz ediyor
ABD'de geçen hafta Kongre ve Senato üyeliği için yapılan seçimlerin faturası 28 milyar dolar imiş. Ve de 2002 yılı seçimlerine göre fatura yüzde 27 oranında büyümüş. ~|~

Seçmenler ve şirketler bekleyişleri doğrultusunda partilere ve de adaylara seçim öncesi bağışlarda bulundu. Demokrat adaylara yapılan bağışlar 616 milyon dolara, Cumhuriyetçilere yapılan bağışlar 632 milyon dolara ulaşmış. 2002 yılı seçimlerinde Demokratlara yapılan bağışlar 248 milyon dolar, Cumhuriyetçilere yapılan bağışlar 342 milyon dolarmış. Büyük bağışçılardan Elektrik İşçileri Sendikası (IBEW) partilere yaptığı toplam 2.2 milyon dolarlık bağışın yüzde 97'sini asgari ücreti yükseltme sözü verdikleri için Demokratlara ayırmış.
Şirketlerin bağışlarının sektörler itibariyle partiler arasındaki dağılımı da ilginç. Emlak işi yapanların 55 milyon dolarlık bağışının yüzde 56'sı Cumhuriyetçilere, hukuk bürolarının 92 milyon dolarlık bağışının yüzde 70'i Demokratlara, borsacıların 48 milyon dolarlık bağışlarının yüzde 51'i Demokratlara gitmiş.
Demokratlara para ve oy verenlerin ortak bekleyişi "değişim." Bu değişim isteğini Başkan Bush da anlamış durumda.

Önce Irak

İyi de... Nelerin değişeceği, nasıl ve ne sürede değişeceği henüz belli değil.
Senatoda Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olması beklenen Demokrat Senatör Joe Biden, "Irak'taki 140 bin askerin 110 binini geri çekmekten, etnik bölgelere daha çok yetki ve sorumluluk vermekten" söz ediyor. (Bu söylemler bağımsız Kürt bölgesi projesini gündeme getirecek politikanın işaretidir.)
Temsilciler Meclisi'nden Henry Waxman, Irak ve diğer ülkelerde paralarının çarçur edilmesinin önleneceğini söylüyor.
Federal hükümet bütçesinden yapılan harcamalardaki yolsuzlukları Demokratlar seçim öncesi devamlı olarak gündeme getirdi. Başkan Bush yönetiminin Irak'ta parti yanlısı kişi ve şirketlere yaptığı ödemeler ve de Cumhuriyetçi Parti'ye para aktarmak için aracılara yapılan ödemeler "üzerine gidilmesi ve sorumluların cezalandırılması gereken yolsuzluklar" olarak değerlendiriliyor.
Demokratların ağırlık verdikleri iki önemli konu güvenlik ve enerji sorunları.

Güvenlik ve enerji
Demokratlar "11/9 Komisyonu"nun güvenlik konusundaki önerilerinin uygulanmasını istiyor. Bu öneriler limanlarda, havaalanlarında, demiryolu istasyonlarında yolcu ve eşya kontrollerinin sıklaştırılması için ek kontrol cihazları alımını ve ek kadrolar oluşturulmasını içeriyor. Kimyasal ve nükleer silah ve maddelerin kontrolü için ek tedbirler alınmasını gündeme getiriyor. Bütün bunlar ek harcama gerektiren öneriler ve tedbirler.
Demokratların enerji konusundaki önerileri enerji faturasının küçültülmesini ve dışa bağımlılığın azaltılmasını hedef alıyor.

Tarıma ve atık değerlendirilmesine dayalı biyoenerji ürünlerinin (biyodizel, biyobenzin gibi ürünlerin) üretiminin artırılmasının yanında enerji tasarrufuna dönük tedbir ve teşvikler Demokratların üzerinde durduğu konular.
Bunlara ek olarak petrol şirketlerine desteğin, teşviklerin kaldırılması, petrol şirketlerinin yüksek gelirlerinin vergilendirilmesi de Demokratların gündeminde.
ABD'nin dış ticaret açığının küçültülmesine dönük politikalar, ithalatta açık veya dolaylı "kota uygulaması"nı tekrar başlatabilir. Bu ise Türkiye'nin ABD'ye ihracatında ciddi kısıtlamalara yol açabilir.

Güngör Uras/Milliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.