21 Kasım 2007 Çarşamba 00:00
AB'de ?savunma' çatlağı
AB üyesi ülkelerin savunma bakanları, birliğin 2010 yılına kadar savunma hedef ve ihtiyaçlarını ele aldılar. Savunma sanayii alanında ABD'yi yakalayabilmek için yeni bir strateji... ~|~AB üyesi ülkelerin savunma bakanları, birliğin 2010 yılına kadar savunma hedef ve ihtiyaçlarını ele aldılar. Savunma sanayii alanında ABD'yi yakalayabilmek için yeni bir strateji çerçeve belgesi kabul edildi ancak Birlik içinde ciddi çatlak var

Geleceğin Avrupa ordusunu oluşturmak için bugünden ileri savunma teknolojilerine yatırım yapmayı öngören belgeyle birlikte, üye ülkelerin bu alana daha fazla para ayırması konusunda da anlaşmaya varıldı.
Kısa adı EDA olan Avrupa Savunma Ajansı'nin bütçesi yüzde 30 oranında artırılarak 32 milyon euro'ya çıkarılırken, 6 milyon euro da "insansız hava ulaşım aracı"
geliştirme projesine ayrıldı.

Yeni kararlar
Avrupa Savunma Ajansı'nın Genel Müdürü Alexander Weiss, alınan yeni kararlarla birlikte, Avrupalı savunma şirketlerinin bir birini tamamlayacak şekilde, ileri teknoloji alanlarında araştırma ve yatırım yapmalarının sağlanacağını belirterek, şunları söyledi: "İlk kez tüm üyeler için geçerli olacak asgari değerler belirledik. Her bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin savunma harcamalarının asgari yüzde 2'sini teknolojik araştırmalara ayırması gerekiyor. Üye ülkeler kolektif savunma harcamalarının da, yüzde 20'lik bölümü teknolojik araştırmalara ayırma konusunda anlaştılar."

EDA'nın zorlukları
Kısa adı EDA olan ve 2004 yılında kurulan Avrupa Savunma Ajansı, Birlik üyesi ülkeler arasında ortak bir savunma sanayi geliştirmeyi, askeri yeteneklerin en etkili biçimde kullanılmasını amaçlıyor. Danimarka dışında tüm birlik ülkeleri, Ajans'ın faaliyetlerine katılıyor.
Ancak 27 üyeli Avrupa Birliği içerisinde görüş birliği sağlamadaki zorluklar, Avrupa Savunma Ajansı'nın gelişmesini de olumsuz etkiliyor. Brüksel'de yapılan toplantıda Fransa, Avrupa Savunma Ajansı'nı güçlendirmek amacıyla 3 yıllık bir bütçe oluşturulmasını talep etti. Ancak İngiltere'nin itirazları nedeniyle bu öneri geri çevrildi.
Bütçe onaylandı
Avrupa Savunma Ajansı'nın Genel Müdürü Alexander Weiss, bu konuda rahatsızlığını gizlemezken, şunları söyledi: "Eğer hiç kimse ödün vermezse, o zaman işbirliği de sağlanamaz. Bunu vurgulamak istiyorum. Yine de sonunda bütçenin onaylanmasından memnunum. 25 üyeyi ikna etmek yeterli değil. 26 üyenin tamamını ikna etmemiz gerekiyor. Eğer bir üye ülkenin bile çekinceleri varsa bunu dikkate almak durumundayız. Çünkü sonuçta o bizim katılımcı ülkelerimizden bir tanesi" Avrupa Savunma Ajansı,  Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği savunma bakanları toplantısıyla aynı gün, ilginç bir araştırmanın sonuçlarını da yayınladı.

Buna göre Avrupa Savunma Ajansı'na üye olmayan Danimarka dışındaki tüm Avrupa Birliği üyelerinin toplam savunma harcamaları 2006 ylında 200 milyar euro'da kaldı. Bu rakam, Avrupa Birliği'nin savunma teknolojileri alanında yakalamayı hedeflediği Amerika Birleşik Devletleri'nin çok gerisinde kalıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin 2006 yılı savunma bütçesi 528 milyon dolarla, Avrupa Birliği ülkelerinin toplamını aşıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137