02 Mayıs 2004 Pazar 00:00
AB'den tarihi genişleme

Avrupa Birliği'nin en büyük genişleme dalgası gerçekleştiBirliğini üye sayısını 15'ten 25'e çıkartan tarihi genişlemesi; Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovakya ve Slovenya'yı kapsıyor

Avrupa Birliği'nin en büyük genişleme dalgası gerçekleşti. Genişlemenin yararları ve zararları üzerine süregelen tartışmalar henüz hararetini yitirmemişken, Doğu Avrupa'dan 8, Akdeniz'den de 2, toplam 10 ülke, AB ailesinde resmen yerini aldı. Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un, temelini 1957 yılında Kömür ve Çelik Topluluğu ile attıkları Avrupa Birliği'nin, kuruluşundan bu yana beşinci ve en büyük genişlemesi gerçekleşti. Böylece, AB'nin sınırları Rusya'dan Doğu Akdeniz'e kadar uzandı.
AB'ye görkemli karşılama
Birliğini üye sayısını 15'ten 25'e çıkartan tarihi genişlemesi; Polonya, Çek C~|~umhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovakya ve Slovenya'yı kapsıyor.Üyelikleri Aralık 2001'de ilan edilen 10 yeni ülke, Avrupa Birliği'nin yüzölçümünü şimdikinin dörtte biri kadar artırırken, nüfusununu da beşte biri oranında katlayarak 450 milyona çıkartmış oldu..
AB ekonomisinde genişleme sancısı
Böylelikle AB, nüfus itibariyle dünyanın en büyük pazarı haline gelecek. Genişlememe sürecini savunanlar, tezlerini, üye ülkelerin birlik sayesinde sürekli bir istikrar ve refaha kavuşacağı ve böylece Avrupa'nın daha güvenli bir yer haline geleceği üzerine kuruyorlar. Oluşacak pazarın hacminin de kıta ekonomisini büyüterek, iş imkanlarının çoğalmasını ve AB'nin gücünü attırmasını sağlaması bekleniyor.
Yeni AB üyelerinin profili
Avrupa Birliği'ne üye olmak için aday ülkelerin uygulamak zorunda oldukları Kopenhag kriterleri, siyasi ve ekonomik olarak zaten ülkelerin daha adaylık süreci içindeyken yol almasını ve var olan standartlarını artırmasını sağlıyor. Yabancı sermaye için de gözde hedefler haline gelen üye olacak aday ülkeler, ekonomilerini böylece üyeliğe hazır hale getirebiliyorlar. AB'ye 67 milyar Euro'ya mal olan (2000?2006 arası) genişlemenin ardından bazı sorunlarla karşılaşılması ise kaçınılmaz görünüyor. Almanya ve Fransa'nın, birliği genişleme sonrası ?öncesinde olduğu gibi? rahatlıkla yönetebilmelerinin zor olduğu yorumları yapılırken, İngiltere'nin destek amacıyla bu ikiliye yakınlaşması bekleniyor. Batı Avrupa ülkeleri, özellikle Doğu Avrupa'dan alacakları göçten endişe duyarken, 10 yeni üye ülkede yapılan kamuoyu araştırmaları, göç etmek isteyenlerin beklendiği kadar yüksek oranda olmadığını ortaya koyuyor. Yapılan ankete göre, halihazırdaki 15 AB üyesi ülkeye, birliğe yeni katılan 10 ülkeden yıllık toplam 220 bin göçmenin dağılması bekleniyor. İngiltere Göçmen Bürosu da, yılda 40 bin kişinin göçmen olarak İngiltere'ye geleceğini açıkladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137