17 Ekim 2015 Cumartesi 00:21
ABD’nin gazı bu kış Türkiye’yi donduracak
YENİ MESAJ / İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı ve BTP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Enerji Uzmanı Fuat Şengül Yeni Mesaj’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa süre önce söylediği, “Biz Rusya’nın bir numaralı doğal gaz tüketicisiyiz. Türkiye’yi kaybetmek Rusya için ciddi bir kayıp olur. Türkiye, gerektiğinde, doğalgazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir” sözlerini bir uzman gözüyle değerlendirdi. Erdoğan’ın bu görüşlerinin ne yazık ki bilimsel bir dayanağı olmadığını söyleyen Fuat Şengül şunları söyledi: “Herhangi bir ülkeye, enerji ithalatındaki aşırı bağımlılık, enerji güvenliği için olduğu kadar, ekonomik güvenlik ve dış politika açısından da büyük risk oluşturur. Eğer herhangi bir ülkeye aşırı bağımlı konumda iseniz, özellikle dış politikanızda attığınız adımlarda ve politika tercihlerinizde bu ülke ile ilişkilerinizin olumsuz etkilenmemesine azami dikkat etmeniz ve bu ülkeye ya da ülkelere aşırı bağımlılıktan da bir an önce kurtulmanız gerekir. Özetle, camdan köşkte oturup, sağa sola taş atmaya kalkarsanız, bedelini ağır ödeyebilirsiniz.”

Doğalgazın yarıdan fazlası Rusya’dan
Türkiye’nin enerjideki ithalatçı durumunu ve Rusya’ya bağımlılığını verilerle ortaya koyan BTP Genel Başkan Yardımcısı ve BTP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Fuat Şengül şunları söyledi: “Birincil enerji tüketiminde, ithalata bağımlılığımız yüzde 73.5 seviyesinde. AKP iktidara geldiğinde bu oran, yüzde 67’ydi. 2002 yılında enerji ithalat faturamız 9.2 milyar dolardı. 2014 yılında, düşen enerji talebine ve azalan petrol fiyatlarına rağmen bu rakam, tam 55 milyar dolar oldu. Enerjide en yüksek ithalatı yaptığımız ülke Rusya Federasyonu. Doğal gazımızın yüzde 98’ini ithal ediyoruz. Bu ithalatımızın yüzde 55’i Rusya’dan gerçekleştiriliyor. Petrol ürünleri de dâhil edilirse Rusya’dan ithalimiz yüzde 16’lar seviyesinde… Kömür ithalatımızın yüzde 35’i de gene bu ülkeden.”

Doğalgaz ekmek almaya benzemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye, gerektiğinde, doğal gazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir” açıklamasını değerlendiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül şöyle konuştu: “Geçen yıl soğuk günlerde doğalgaz tüketimi 210 milyon metreküpe yaklaştı. Eğer bazı talep azaltıcı ve zorlayıcı tedbirler olmasa, bu rakamın günde 240 milyon metreküpe erişebileceği biliniyor. Bu yıl, bu seviyeyi görebiliriz. Durum böyleyken, Erdoğan “Rusya yerine başkasından alırız” diyor. Bu iş, yandaki marketten ekmek peynir almaya benzemez. Günlük 90 milyon metreküp doğal gazı, örneğin bu kışın ortasına kadar, hangi boru hattı ile ya da hangi LNG deponuz aracılığıyla, hangi ülkeden alacaksınız? Bunun mümkün olmadığını tüm ilgililer ama en iyi de Rus tarafı biliyor ve bıyık altından gülüyorlar. Kaldı ki ne İran’ın ne Azerbaycan’ın 90 milyon metreküplük günlük hacimle kıyaslanabilecek ilave ihraç imkânı kısa vadede yok. Mevcut altyapı da söz konusu hacimler karşısında çok yetersiz… Keşke doğal gaza bu kadar yüksek oranda bağımlı olmasaydık. Ya da atıl bekleyen yerli ve çoğu yenilenebilir kaynaklarımızı, şu 13 yıllık AKP iktidarında, kademeli olarak daha fazla devreye alıp; doğal gazın enerji tüketimindeki yüzde 31 ve elektrik tüketimimizdeki yüzde 49’luk ağırlığını azaltabilseydik”

Bağımlılık AKP’ye az mı geldi?
AKP’nin söylemi ile eyleminin taban tabana zıt olduğunu ifade eden BTP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Fuat Şengül, “Durmaksızın yeni doğal gaz santrali lisansı verip, bir taraftan da “gaza bağımlılığı azaltıyoruz” diyorlar. Bir yandan da ithal kömür santrali lisansı yağdırıyor Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu. Bağımlılık, onlara az gelmiş olsa gerek” dedi.

Erdoğan kime güveniyor?
ABD’nin topraklarında çıkardığı kaya gazını ihraç etmek istediğini söyleyen Enerji Uzmanı Fuat Şengül, ABD’nin Rusya’yla arası bozulan Türkiye’yi kendisinin göndereceği LNG tankerlerine müşteri yapmak istediğini açıkladı. Fuat Şengül şöyle konuştu: “Bu gelecek LNG tankerlerini boşaltmak için Türkiye İskenderun’a yeni bir terminal daha yapmayı planlıyor. Ve hepimizi aptal yerine koyup buna ‘depolama yatırımı’ diyor. Ama herkes şunu iyi bilmeli ki bu macera milleti bu kış üşütür ve cebini çok yakar. Erdoğan’ın açıklamaları, kanımca tamamen iç politikaya yönelik açıklamalardır. Hava sahamız ihlal edilip, destek verdiğimiz Suriye muhalif güçleri, Rusya tarafından hırpalanırken sessiz kalmak, hoş bir görüntü vermiyor zira…”

Prof. Dr. Baş yıllardır uyarıyor
“Oysa Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın yıllardır söylediği Türkiye’nin halen devreye alınmamış olan linyit, hidroelektrik, güneş, rüzgâr, jeotermal, biyokütle kaynakları; doğru ve temiz teknolojilerle devreye alınıp, enerji sektörüne yönelik ekipmanın yerli imalatı da gerçekleştirilebilirse, Türkiye’nin enerjideki bağımlılığı da hızla azalacaktır” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül sözlerini şöyle tamamladı: “Geçen yıl tükettiğimiz elektrik enerjisi miktarı olan 257 milyar kilovat-saat temel alınırsa, yukarıda saydığım atıl kaynak potansiyelin bunun 3.2 katı (818 milyar kilovat-saat) olduğu görülecektir. Dolayısıyla Türkiye, bu kısır ve bağımlı geleceğe mahkûm değildir. Son tahlilde, Rusya’nın doğal gazı kesmekte bir yararı olmadığı ve Türkiye’nin de iç politikaya ve seçime yönelik söz konusu açıklamaları fiiliyata dönüştürmesinin en azından hukuken mümkün olmadığı da göz önüne alınırsa, devran büyük olasılıkla gene eskisi gibi devam edecektir. Milletimiz bu kısır döngüden kurtulmak istiyorsa çözümün adresi BTP iktidarı ve Prof. Dr. Haydar Baş’tır.” 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137