30 Temmuz 2006 Pazar 00:00
ABD'nin yeni Ortadoğu haritası

ABD'nin Ortadoğu haritasını yeniden çizme stratejisine kaynaklık eden önemli bir çalışma John Hopkins Üniversitesi Tarih Kürsüsü Profesörü Laurence Evans'ın, Başkan Wilson ile Dışişleri arasındaki yazışmalardan derlediği, Birinci Dünya Savaşı politikasını anlatan kitaptır. (2003'te Örgün Yayınevi'nden çıktı.)

~|~

Dışişleri belgeleri taranarak yazılan bu kitapta 'Yeni bir Ortadoğu'nun zamanı gelmiştir' diyen günümüz ABD siyasetine ışık tutan önemli değerlendirmeler yer alıyor.
11 Eylül'den sonra enerji yollarının güvenliğini sağlama adına savaş veren ABD, 1914?18 yıllarında benzer suçlamayı Almanya'ya yaparak ürkek adımlarla dünya sahnesine çıkmaya hazırlanıyordu. ABD Başkanı Wilson'un adıyla anılan, 'ulusların kendi kaderini tayin hakkı' ilkesiyle dağılan Osmanlı topraklarında etnik temele dayalı özerk ve bağımsız devletlerin kurulması hedefleniyordu. 1917 yılına kadar savaşın dışında kalan ABD, Almanya?Osmanlı ittifakını çözmek için neden İngiltere ve Fransa'nın yanında yer aldı?

Laurence Evans'ın kitabından aktaralım:
"Amerika'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun geleceği konusundaki tutumu, başlıca, Almanya'nın askeri, politik ve ekonomik gücünün sınırlandırılması yolunda olmuştur. Bu amaca ulaşmak için ABD, Almanya'nın İtilaf Devletleri'ne ve Amerika'ya karşı gücünü dayandırdığı bir stratejik bölgede Alman gücünü kırmak gereğini duymuştur.
İtilaf Devletleri kadar ABD'nin de Osmanlı İmparatorluğu'na karşı politikası, Güney Asya'dan ve Hint Okyanusu'ndan yolunu keserek Orta Avrupa saldırısını durdurmaya yönelmişti.

Gizli anlaşmalar, hiç kuşku yok, bu amacı gerçekleştirecekti."
90 yıl önce Almanya'yı durdurmak üzere Birinci Dünya Savaşı'na giren ABD, 'tarihin sonu' diye tanımlanan Sovyetler sonrası 'tek kutuplu' dünya düzeninde 21'inci yüzyılın parselasyonunu kendisi yapıyor.
ABD Başkanı Wilson'un Alman İmparatorluğu'nun zorla ele geçirdiği ülkelerde yarattığı korku üzerine yaptığı konuşma ilginçtir:

"Onların planları (Almanya) Orta Avrupa ile Akdeniz ötesinden Asya'nın kalbine, Alman askeri gücünü ve siyasal denetimini sağlayacak geniş bir hat çekmektir. (ABD'nin 11 Eylül'den sonra Afganistan ve Irak işgaliyle yapmaya çalıştığı gibi!..)"
Wilson, Almanya'nın bu 'göz kamaştıran' yayılışından Osmanlı'yı da sorumlu tuttuğu için Türkiye'nin savaş sonrası parçalanmasına yeşil ışık yakmaktadır.
Amerikalı emekli subayların ortaya attıkları 'yeni Ortadoğu' haritaları ABD arşivlerinde durmaktadır.
Lozan Antlaşması Amerikan Senatosu'nca reddedilmiş!
Yeni mandacılar eski tarihi canlandırıyor.

Derya Sazak / Milliyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.