09 Temmuz 2007 Pazartesi 00:00
ABD'ye karşı olmakta yerden göğe haklıyız!
Amerika'nın artık "Türk halkı kendisini sevmiyor" diye bozulmaya, tepki duymaya hiç hakkı yok. Tüm dünyada ABD'yi sevmeyen ülkelerin başında geliyoruz ve bunda da yerden göğe kadar haklıyız. ~|~
Bazı meslektaşlarımız ABD'nin eski Başkan Yardımcısı olan Richard Holbrooke'un "Amerika İslamî demokrasiler, ılımlı İslâm ülkeleri istiyor. Şu anda buna iki örnek var; Türkiye ve Malezya" sözlerinin Türkiye'yi tanımamak olduğunu söylüyorlar.
Bunu da Malezya ile Türkiye arasındaki rejim farkına, Türkiye'deki iktidar partisinin de her kesimden oy alışına bağlıyorlar.

Oysa elbette Holbrooke gibi, yakında ABD Dışişleri Bakanı olma ihtimali yüksek bir siyasetçinin Türkiye'yi tanımama gibi bir sorunu olamaz. Tam aksine, çok iyi tanıdığı gibi Dışişleri Bakanı olduğunda açıkça söyleyemeyeceği şeyleri şimdiden söyleme ve Türk hükümetine gerekli mesajı verme işini hallediyor o...

Ayrıca şunu da iyi biliyor; evet AKP'nin aldığı oylarda ekonomik istikrarın/ekonomi politikalarının hükümet değişikliği ile bozulmaması, Kuzey Irak'a sınır ötesi harekât yapılmaması isteğinin, toplumun her kesimine kendi ihtiyaçları doğrultusunda "yardım"dan vaatlere kadar "çok iyi plânlanmış" bir seçim propagandasının ve daha birçok etkenin rolü vardı ama... Ama bu oyların büyük bir bölümünü ABD ve AB'nin ısrarla vurguladığı "İslamî parti" kimliğiyle aldığı da inkâr edilemez.

Sarıgül bile sırrı anladı
Yıllar boyunca bu yönde sürdürülen çaba, "Biz dindarız, onlar değil", "Biz dinin ve dindarların koruyucusuyuz, onlar değil", "Laiklik dindarlıkla bağdaşmaz", "Laikler dindar değildir", "Dindar cumhurbaşkanı istemiyorlar" gibi yanlış ama ısrarlı söylemler (ki bazı yazarlar hâlâ devam etmekteler) tümüyle unutulamaz.
Baksanıza işin sırrını Mustafa Sarıgül bile anlamış ve liderlik yarışında ilk gayreti imamlardan Baykal adına özür dilemekle gösteriyor. Toplumun bu konudaki teveccühüne, tercihine baktığınızda onun propagandasının (CHP gibi dinin siyasallaştırılmasını onaylamayan bir partide bile olsa) artık eleştiremiyorsunuz.
Onun için Holbrooke Türkiye'nin gittiği yönü görerek kendince doğruyu söylemekte, ABD'nin plânını açıklamaktadır.

Nitekim ABD'nin Dış İlişkiler Konseyi üyesi Steven Cook da seçim sonrasında "Washington Türkiye'de İslâmcıların kazanmasından dolayı rahatlamalı. Hamas ve Hizbullah'a benzemeyen AKP'nin liderleri çoğulcu ve demokratik bir Türkiye isteyen çağdaşlaşma yanlıları" şeklindeki açıklamasıyla Türkiye'nin "ABD'nin istediği gibi, radikal olmayan ?ılımlı? İslamî yönetim"inden mutluluk duyduklarını ifade etmişti.
Amerika, Türkiye siyasetini bir yandan, beklentileri olan (her ne kadar bazılarımız BOP projesinin rafa kalktığını zannediyorsa da) "ılımlı İslâm" rolü nedeniyle yakından izler ve yönlendirirken diğer yanda PKK'ya açık destek vererek kendi Kürt politikaları nedeniyle izliyor ve yönlendiriyor.

Sanıyorum ABD basını içinde Türkiye'ye en tarafsız gözle bakabilen gazetelerden biri Washington Post'tur. Bu gazete son olarak "Amerika'nın Ortadoğu'daki operasyonlarını yöneten Centcom'un ?kendi korkuları nedeniyle? PKK'ya karşı bir operasyondan kaçındığını" yazdı.
ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Abramowitz de "Washington'dan PKK'ya karşı eylem için Iraklı Kürtlere baskı yapılmasını istediğini" Washington Post'a açıkladı.
Amerika ikili oyunundan vazgeçmediği sürece Türkiye'nin başına yakında daha da çok çorap örecek. Yeni çoraplar istemiyorsak herkesin gözünü açması gerekiyor.
AB'nin "Avrupa Yolunda Yeni Bir Engel Mi" başlıklı raporunda "bir şekilde PKK'ya bağlı" sözleriyle tanımladığı DTP'nin de "nerede olacağına" artık karar vermesi.

Ruhat Mengi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137