14 Ekim 2002 Pazartesi 00:00
AB'nin yeni üyeleri bir Hollanda etmiyor
Avrupa Birliği, feçtiğimiz hafta içinde İlerleme Raporu'la genişleme rotasını ilan etti ve daha büyük bir Avrupa Birliği'nin de temelini attı. Birliğe 2004 yılında katılması planlanan 10 yeni ülkeyle birlikte 25 üyeli bir topluluğa dönüşecek olan AB, tam anlamıyla bir "imparatorluğa" dönüşecek. 25 üyeli Avrupa Birliği'nin nüfusu bu genişlemeyle 455 milyona ulaşacak. Böylelikle AB, dünyada Çin ve Hindistan'dan sonra üçüncü büyük toplum olacak! 2004'te adaylığı öngörülen 10 ülkenin toplam zenginliği, 15 üyeli AB'nin zenginliğinin yüzde 4,6'sına karşılık geliyor. 10 yeni üyenin kişi başına düşen yurt içi gayrisafi hasılasının toplamı, 15 üyeli AB'nin ortalamasının yüzde 45'ini oluşturuyor. Genişlemenin Avrupa Komisyonu'na maliyeti 2004 ila 2006 yıllarında 40,1 milyar euro olacak. Yeni Avrupa'nın yeni üyelerinin profilleriyse şöyle:

MACARİSTAN

Macaristan, merkez Avrupa'nın en güçlü ekonomisine sahip. Ayrıca diğer adaylar arasında da ekonomik gücü ve ekonomik gelişme göstergesi en yüksek~|~ olan ülke. 1968'de komünizme geçen ülkenin çok küçük bir pazarı vardı ve 1990'larda komünizm giderken, ülke işsizliğin esiri olmuştu. Macaristan Avrupa Birliği'ne üyeliğin desteklenme oranının da en yüksek olduğu ülke. Macar halkının yüzde 71'i birliğe üyeliği destekliyor. Fakat hala birliğe karşı oan muhafazakar gruplar da bulunuyor. Macaristan'da işsizlik oranı yüzde 5,7 civarında. Enflasyon oranı ise yüzde 9,1.

ÇEK CUMHURİYETİ

1992 yılında Çekoslavakya'dan ayrılarak Çek Cumhuriyeti olan ülke, birlik yolunda önde koşan ülkelerden biri. Çek Cumhuriyeti, istikrarlı ve güçlü ekonomiye sahip bir ülke olarak görülüyor.

POLONYA

Birliğin genişleme planına dahil edilen ülkeler arasında en büyüğü olan Polonya, AB'nin en problemli konularından olan tarımla ayakta. Nüfusun yüzde 38'i çiftliklerde yaşıyor. Ülkede birlikle ilgili referandumun gelecek Mayıs'ta yapılması bekleniyor.

SLOVAKYA

Avrupa'nın en genç ülkesi olan Slovakya, yüzde 18'lerdeki işsizlik oranı ve daha birçok ekonomik sorunla birlikte Birliğe katılıyor. Slovakya, 1989'da komünizm çökmeden önce Çekoslavakya'nın bir parçasıydı. Ülkede işsizik oranı yüzde 19,4'lük seviyelerle oldukça yüksek oranda.

SLOVENYA

Slovenya, 2004 yılı için birlikle randevulaşan tek eski Yugoslavya cumhuriyeti ülkesi. Slovenya, merkez Avrupa ülkeleri ile balkan ülkeleri arasında bir köprü olarak görülüyor. Ve bu coğrafi konumu, birliğin genişleme sürecine dahal edilmesindeki kilit neden olarak görülüyor. Ülkede nüfusun yaklaşık yüzde 5,7'si işsiz, enflasyon oranı ise yüzde 10,8.

MALTA

Bir turizm ve ticaret merkezi olan bu küçük Akdeniz ada ülkesi, AB için hem bir pazar hem de "Akdenizli İsviçre" adıyla anılabilecek bir tatil merkezi olacak. Malta, birlik üyeleği için gelecek yıl bir referandum gerçekleştirecek.

ESTONYA

Üç Baltık ülkesi adayın en küçüğü olan Estonya, birlik üyeliğiyle birlikte ülkede refahın artacağına inanıyor. Ülke güçlü bir GSM ve internet altyapısına sahip. Adaylar arasında da rüşvet oranının en düşük olduğu ülke.

LETONYA

Sovyet mirasını hala taşıyan bir Baltık ülkesi adayı olan Letonya, çok sayıda hükümet krizine rağmen batılılışma reformlarını güçlükle de olsa gerçekleştirmiş bir ülke.

LİTVANYA

Üç Baltık ülkesi adayından en büyüğü olan Litvanya, "Baltık Kaplanı" olarak anılıyor. Ülkenin geçen yılki büyüme oranı yüzde 5,9. 2002'nin ilk yarısındaki büyüme oranı ise 5,7. Tarım ve süt üretimi ülkenin en önemli kaynaklarından. Litvanya'da işsizlik oranı yüzde 16,5 dolaylarında.

KIBRIS RUM KESİMİ

1974 yılından beri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Rum Kesimi olarak ikiye ayrılan adanın Güney Kesimi, Birliğin genişlemesinde yer alan ülkelerden biri. Raporda, Kıbrıs Rum Kesimi'nin üyeliği için Ada'daki sorunun çözümünün şart koşulmamış olması dikkat çekiyor. Kıbrıs sorunuyla ilgili tarafların doğrudan görüşmeleri de devam ediyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100