01 Ağustos 2015 Cumartesi 00:17
Acil servisler acillik
Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın “Ülkemizde yıllardır uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı artık birçok alanda iflas bulguları göstermektedir. Popülist politikalarla kışkırtılan hasta talebinin altında ezilen sistem her gün başka bir noktada arıza vermektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı öncesi yılda ortalama 2 düzeyinde olan kişi başı sağlık başvurusu, tüketime ve niceliğe dayalı yanlış politikalarla yılda ortalama 8’i aşmıştır. Muayene süreleri birkaç dakikaya inmiş, fizik muayenelerin yerini pahalı teknolojilere dayalı laboratuar ve görüntüleme yöntemleri almış, ülkemiz MR tetkik sayılarında OECD lideri olmuştur. Parası olmayanın da hakkı olması gereken sağlık, sürekli artan katkı-katılım payları nedeniyle giderek neredeyse ayrıcalık haline getirilmiştir” dedi.

İflas eden sistemde vatandaş çıkış yolu arıyor
Sözlerine devam eden Aydın şöyle konuştu: “Yurttaşlarımız iflas eden bu sistemde çıkış yolu bulamamakta, çözümü acil servislerde aramaktadırlar. Gelinen noktada acil servislere yılda 90 milyon üstünde hasta başvurusu olmaktadır. Birçok ülkede yıllık acil servis başvuruları toplam nüfusun yarısı bile değilken, Türkiye nüfusundan çok daha fazla yurttaşının her yıl acil servise akın ettiği bir ülke halini almıştır. Bu akıl dışı bir sonuçtur. 2014 yılında Türkiye’de acil servislerde muayene olan hastaların % 84’ü sağlık bakanlığı hastanelerinde, % 12’i özel hastanelerde, % 4’ü üniversite hastanelerinde muayene olmuştur. 2014 yılında Aydın’da muayene olan toplam hasta sayısı 4 milyon 546 bin 232 olup bunların 1 milyon 341 bin 497 tanesi acil servislerde muayene olmuştur. Yani 2014 yılında Aydın’da muayene olan hastaların %29,5’i acil servislerde muayene olmuştur.”

Fiziki donanımlar acil sağlık hizmeti vermeye yetersiz
Aydın merkezindeki devlet hastanelerinin fiziki imkânları ve donanımları ise acil sağlık hizmeti vermeye uygun olmadığını söyleyen Dr. Metin Aydın “Acillerde muayene olan hastaların sayılarına bakınca Türkiye ve Aydın’da hastaların çok büyük oranının sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanelerinde muayene olduklarını görmekteyiz. Tabi buralarda iyi ve nitelikli sağlık hizmeti verilebilmesi için bu devlet hastanesi acillerinin fiziki mekanları, sağlık çalışanı sayısı ve tecrübesi, tıbbi donanım ve imkanları büyük önem taşımaktadır” dedi.

Sağlıkta şiddet olayları yaşanmaya başlandı
Sağlıktaki şiddet olaylarına da dikkat çeken Dr. Metin Aydın “Kuşkusuz acil servislerimiz bu denli hasta yükünü, sahip oldukları donanım ve sağlık emek gücü altyapısı ile karşılaması mümkün değildir. O yüzden acil sağlık hizmetleri büyüyen bir sorun yumağı halini almıştır. O yüzden sağlıktaki şiddet olaylarının kabaca üçte biri acil servislerde yaşanmaktadır. Yetkililer, sistemin yarattığı bu sorunu sağlık emekçilerini iş güvencesinden yoksun bırakan sözleşmeli çalıştırma yani köle gibi çalıştırarak çözmeye çalışmaktadırlar” dedi.

Kışkırtıcı politikalardan vazgeçin
Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Acil servisler başta olmak üzere, sağlık alanının tamamını tüketen, yapay, nitelikli hizmet ile bağdaşmayan, kışkırtılmış sağlık talebi yaratan politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Aydın sağlık ortamına ve insanına yakışmayan fiziki koşullar ve donanıma sahip hastaneler, acil servislerde acilen iyileştirmeler yapılmalıdır.” MEHMET ARKAN / AYDIN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137