06 Kasım 2013 Çarşamba 00:08
‘ADİL DÜZEN boyalı kapitalizmdir’
RECEP BAHAR / LEFKOŞA

Rusya Liberal Demokrat Parti Ekonomi Başdanışmanı Vladimir Lisiçkin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’da düzenlenen 8. Milli Ekonomi Modeli (MEM) Kongresi'nde çok çarpıcı bir sunum yaptı. Sözlerine "Rusya'dan Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Jirinovski'nin selamlarını size getirdim" diyerek başlayan Lisiçkin, Liberal Demokrat Parti'nin 14 yıldır ana muhalefet partisi olarak Rusya Parlamentosu Duma'da faaliyette bulunduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Lisiçkin, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu sene 27 Şubat'ta Duma'da yaptığı tarihi konuşmayı kastederek, şunları söyledi: "Duma'da ilk defa böyle bir konuşma yapıldı. Yabancı bir şahsiyet bugüne kadar Duma'da böyle bir sunum yapmamıştı. Haydar Baş'ın konuşmasını LDP Genel Başkanı Jirinovski'nin yanı sıra milletvekilleri, Devlet Başkanı Putin'in temsilcileri, akademisyenler ve uzmanlar dinledi. 460 sandalyeli salonun tüm koltukları ve merdivenleri tümüyle dolmuştu. Milletvekilleri, uzmanlar, akademisyenler ve siyasi parti temsilcileri Haydar Baş'ın konuşmasını çok değerli buldular ve onu üstün tuttular."

MEM'in uygulanması zaruridir

Duma'da Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin makro-ekonomik ve mikro-ekonomik ölçekte bütün yönlerinin tahlil edildiğine işaret eden Prof. Dr. Lisiçkin, "Duma'da yapılan müzakerelerde Milli Ekonomi Modeli'nin uluslararası alanda uygulanmasının zaruri olduğu vurgulandı" şeklinde konuştu.  

Yasa teklifleri hazırlandı

Rusya Liberal Demokrat Parti Ekonomi Başdanışmanı Vladimir Lisiçkin, Prof. Dr. Baş'ın konuşmasını takip eden 2 hafta içinde Milli Ekonomi Modeli'ni esas alan kanun teklifleri hazırladıklarını, Duma'ya ve Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federal Konsey'e konuşmanın muhtevasını aktardıklarını kaydederek, "Duma'da kanunlar Milli Ekonomi Modeli'ndeki öneriler çerçevesinde hazırlanmaya başladı. Milletvekilleri kanunları hazırlarken Milli Ekonomi Modeli'nden istifade ediyor" dedi. 

MEM'i tümüyle hayatımıza geçiriyoruz

Prof. Lisiçkin, bundan 5 yıl önce Rusya'da Milli Ekonomi Modeli'ndeki önerileri ve projeleri hayata geçirmeye başladıklarına işaret ederek, bu çerçevede uygulamaya konulan şu  düzenlemeleri örnek gösterdi: 

1. Rusya'da annelere 10 bin dolar doğum ikramiyesi ödeniyor. 1990'lı yıllarda Rusya'da ölenlerin sayısı doğanların sayısından fazlaydı. Rusya'nın nüfusu azalmaktaydı. Doğum ikramiyesi sayesinde ülkemizin nüfusu artmaya başladı. Bu kanunun uygulaması 2014 yılında sona erecekti ancak milletvekilleri bu kanunun süresini 2019 yılına kadar uzattı. Annelere bu parayla işyeri açma imkânı da tanındı. Bu Rusya için önemlidir zira Rusya'da küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 72'sini kadınlar işletiyor. Rusya'da işletmeler için kredi almak zor olduğundan, Prof. Dr. Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan doğum ikramiyesi parasının özel teşebbüsleri teşvikte kullanılması çok gerekliydi. 

2. Rusya'da 2012 yılında Gayri Safi Milli Hâsıla ve buna bağlı olarak federal bütçenin gelirleri azaldı ve bu çerçevede bütçe harcamalarının da azaltılması gündeme geldi. Maliye Bakanlığı, Başbakan Medvedev'e gönderdiği raporda, bütün giderlerin yüzde 5 azaltılmasını teklif etti. Bu teklife rağmen, milletvekilleri Haydar Baş'ın Milli Devlet - Sosyal devlet eserinde sosyal meselelere öncelik verildiği ilkesinden yola çıkarak, sosyal harcamaların azaltılmamasını temin etti. LDP Genel Başkanı Jirinovski de, sosyal harcamaların tümüne dokunulmaması gerektiğini işaret etti. Rusya'da bütçenin yüzde 30'u sosyal harcamalara tahsis edilmektedir.”

Adil Düzen uçuruma sürükler

Rusya Liberal Demokrat Parti Ekonomi Başdanışmanı Vladimir Lisiçkin, konuşmasında Jirinovski’nin 6 yıl önce Erbakan ile Duma’daki odasında görüştüğüne işaret ederek, şu tarihi olayı anlattı: “Prof. Dr. Haydar Baş’ın Duma'daki konuşmasından sonra Jirinovski, Prof. Dr. Haydar Baş'ı kendi odasına davet etti. Orada müzakereler yapıldı ve Jirinovski de orada kendi görüşlerini dile getirerek, Milli Ekonomi Modeli'nin tüm yönlerinin çok önem arzettiğini ifade etti. Jirinovski ayrıca Necmettin Erbakan'ın talebi üzerine 6 yıl önce bu odada Erbakan ile de görüştüğünü işaret etti. Erbakan'ın da bir modeli vardı ve bunu tahlil etmem için bana verdi, zira Jirinovski ekonomist değil. Analizimi Jirinovski'ye sundum, o da bunun üzerine ‘Erbakan'ın modeli, kapitalist sistemin azıcık değişmiş, yeşile boyanmış şeklidir. Orada yeni bir şey yoktur. Türkiye bu modeli kullanırsa, uçuruma gider’ ifadelerini kullandı.”

Lisiçkin: Brezilya, Çin, Hindistan, Venezüella MEM’i hayata geçiriyor.

Yarın Yeni Mesaj’da 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137