05 Eylül 2002 Perşembe 00:00
Adli yılHADEP davasıyla başlıyor
HADEP'in kapatılması istemiyle açılan davada, Anayasa Mahkemesi raportörünün, raporunu tamamladığı öğrenildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, raporu önümüzdeki günlerde üyelere dağıtacak. Anayasa Mahkemesi Heyeti, davanın gündeme alınıp alınmayacağını önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda görüşecek. Anayasa Mahkemesi'nin gündemini Başkan Bumin belirlemesine rağmen, üyeler, rapordaki eksiklik veya araştırılmasını istedikleri konuları ileri sürerek, gündem maddesinin görüşülmesinin ertelenmesine karar verebiliyorlar.

İddianame: HADEP emirleri PKK'dan alıyor

Emekliye ayrılan Vural Savaş Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde 29 Ocak 1999 tarihinde HADEP'in kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. Davada, diğer süreçlerin ardından, 17 Ocak 2002'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu sözlü açıklamalarını, HADEP yetkilileri de 30 Ocak 2002'de sözlü savunmalarını yapmışlardı. İddianamede, HADEP ile bölücü terör örgütü PKK arasında organik bağ bulunduğ~|~u öne sürülüyor. HADEP'in, daha önce kapatılan HEP ve DEP gibi, tamamen PKK'nın denetiminde olduğu; bu örgütün Merkez Komitesi'nden aldığı emir ve talimatlar doğrultusunda eylemler düzenlediği ifade edilen iddianamede, HADEP kongrelerinin, PKK örgütü ile bu yasadışı örgütün başı Abdullah Öcalan lehine gösteri yapılan alanlar haline getirildiği belirtiliyor. İddianamenin sonunda, HADEP'in, ''devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği'' gerekçesiyle temelli kapatılması talep ediliyor.

HÖP ve TSİP sırada

Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde, HADEP davası dışında, Hak ve Özgürlükler Partisi ile Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin (TSİP) kapatılması istemiyle açılan davalar da bulunuyor. Bu davalardaki süreç yeni başladı. Hak ve Özgürlükler Partisi'nin tüzük ve programında, ''devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı hükümler bulunduğu'', TSİP'in de ''sınıf diktatörlüğünü savunduğu, görüşünü benimsediği ve suç işlenmesini teşvik ettiği'' gerekçesiyle kapatılması isteniyor.

ANAP'a da ihtar istemi

Anayasa Mahkemesi, Kanadoğlu'nun, ANAP'ın Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), CHP'nin Parti Meclisi'nde (PM) genel başkana kontenjan tanıyan tüzük değişikliğini yerine getirmemeleri nedeniyle ihtar verilmesi istemini yeni adli yılda karara bağlayacak.

RTÜK Yasası karara bağlanacak

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile 119 milletvekilinin kamuoyunda RTÜK Yasası olarak bilinen ''4756 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un bazı maddelerinin iptali istemiyle açtığı 2 ayrı davayı, yeni adli yılda esastan görüşerek karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Sezer'in açtığı davada, yasanın 5maddesinin bazı fıkra ve hükümlerinin yürürlüğünün durdurulmasına karar vermişti. Yasanın yürürlüğü durdurulan düzenlemeleri arasında, RTÜK üyelerinin seçimini düzenleyen maddenin, TBMM Başkanlık Divanı oluşum formülüne göre siyasi parti gruplarınca belirlenecek kontenjan doğrultusunda gösterilecek ve Meclis Genel Kurulu'nca 5 üyenin seçilmesini içeren fıkrası ile bu adayların bir ay içinde TBMM Başkanlığı'na bildirileceğini öngören geçici maddesi bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137