25 Mart 2012 Pazar 11:37
Afgan Dağları Cudi'ye döndü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan, Afganistan'da 12 Türk askerinin şehit olmasını değerlendirdi. Türk askeri varlığının Afganistan'da bulunmasını Fahrettin Paşa benzetmesi yaparak açıklayan Başbakan Erdoğan'ın demagoji yaptığını söyleyen Erimhan, “Başbakan'ın Helikopter kazasında vefat eden 12 askerimiz için “Fahreddin Paşa benzetmesi” yaparak, şehitlerimizin sanki Türk-Afgan halkının çıkarlarını korumak için orada bulunduğunu ifade etmesi en basit ifade ile bir demagojidir ve gerçeği yansıtmamaktadır. Başbakan'da dahil hepimiz çok iyi biliyoruz ki askerlerimiz Afganistan'da ne Afgan ne de Türk halkının çıkarları için öldüler. Askerlerimiz Afgan dağlarında Amerikan işgal senaryoları için canlarını verdiler. Bunun böyle olduğunu anlamak için açıkça ilan ediyoruz ki Başbakan olmaya da ihtiyaç yoktur. Her sağduyu sahibi vatandaşımız bunu bilir!” dedi.

Ankara, Afganistan'dan haberdar değil

Türk askerlerinin Afganistan'da Amerikan komutasında ve onların belirlediği sınırlar içinde vazife yaptığını dile getiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan şunları söyledi: “Eğer ‘biz orada Amerikan çıkarları için bulunuyoruz ama onları kandırarak aslında kendi çıkarlarımıza hizmet ediyoruz' diyorsak, bu da ya Amerika'yı tanımamak, ya asıl milleti kandırmak demektir, ya da son derece saf bir pozisyon ile karşı karşıyayız. Hatırlatalım ki Türk askeri Afganistan'da Amerikan komutasında ve onların belirlediği sınırlar içinde vazife yapmaktadır. Amerikalılar “Türk askerinin nefes alıp vermesini” dahi izlemektedir. Asla ve asla Türk askerinin bu sınırların dışına çıkmasına müsaade etmez! Belli ki Ankara, Afganistan dağlarında yaşananlardan zerrece haberdar değildir.”

ABD Afganistan'da Türkiye'yi kullanılıyor
“Amerika Afganistan'da niçin vardır?” sorusunu soran ve yanıtını, “Amerika Irak'ta niçin var idi ise Afganistan'da da onun için vardır” şeklinde veren BTP Genel Başkan Yardımcısı Erimhan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hatırlatalım ABD, Irak'ta tam 3 trilyon dolar harcadı ve cinlerce Coni'sini kaybetti! Şimdi işgale 3 trilyon dolar harcayan, en kıymetli şeyi olan canını kaybeden ve kimi Amerikan imanlılara göre de “kara taşın üzerindeki kara karıncanın yürüyüşünü izleyen” ABD, Türk askerinin Afganistan'da kendi senaryosuna hizmet etmesine müsaade edecektir! Biz böyle bir mucizevi formülü bilmiyoruz. Kimsenin de bildiği kanaatinde değiliz. Ayrıca yeri gelmişken soralım Afgan dağlarında can veren Türk askeri, ABD çıkarlarına hizmet dışında şu ana kadar kamuoyunun bilmediği hangi misyonu ifa etmiştir? Başbakan şifreli konuşmayı bırakarak Amerikan işgaline meşruiyet dışında hiç kimsenin bil(e)mediği Afganistan'da bulunma gerekçemizi somut olarak anlatmalıdır. Türk askeri Amerikan işgalini önlemiş midir? Yoksa bu işgali meşrulaştırmış mıdır? Tüm dünya biliyor ki Türk askeri Afganistan'a inanç ortaklığı nedeni ile çağrılmıştır. Yani Türk halkına sevgi ve sempati içinde olan Afgan halkı Türk bayrağının gölgesinde ABD işgaline karşı çıkmayacaktır. Hedef budur! Türk askerinin Afganistan'da bulunma gerekçesi budur! ABD bu misyonun dışında hiçbir şeye müsaade etmez ve etmeyecektir.”

ABD'ye göre Türkiye'nin İran'dan farkı yok
Türk askerinin bugün Kuzey Irak'ta teröristleri ABD'nin izni olmadan takip edemediğini ve sınırdan dışarı adım atamadığını söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan “ABD, Küçükçekmece Nükleer Araştırma Merkezi'nde üretilen tıbbi amaçlı zenginleştirilmiş uranyumu dahi Türkiye'ye güvenmediği için teslim almaktadır” dedi. Erimhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani ABD'nin gözünde Türkiye'nin İran'dan farkı yoktur. Yine hatırlatalım. Tezkereler sürecinde ABD, Türk askerinin Kuzey Irak'a ancak 25 kilometre girmesine izin vermiş ve bunu da vazgeçilmez bir şart olarak kendi komutasına bağlamıştı. Onca üs imkânına rağmen buna izin vermemişti! Bu şartlar altında Amerika'nın Türk askerinin Afganistan'da kendi kontrolü dışında bulunduğunu söylemek asla doğru olamaz. Bu ancak Amerikan çıkarlarını gizlemek, ya da Amerikan çıkarları ile Türkiye'nin çıkarlarını özdeş görmek ile mümkün olabilir.”

AKP ABD'yle yan yana
Hükümetin ABD ile yan yana olmayı başarı olarak lanse ettiğini söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan, “Sonuç olarak Başbakan'ın Türk askerinin Afganistan macerasına bakış açısı, Türkiye'de bu iktidarla birlikte yürütülen psikolojik savaş argümanlarını da deşifre etmektedir. Hükümet ABD ile yan yana olmayı, Türkiye'yi ABD limanına eklemlemeyi “stratejik derinlik”, “büyük başarı”, “Fahreddin Paşa misyonu” vesaire gibi propaganda etmektedir. Bütün bu süreçlerden hem Türkiye, hem Ortadoğu büyük bir kayıpla çıkmıştır. Irak örneği ortadadır, Afganistan ve Arap Bahar'ına sokulmuş ülke örnekleri ortadadır. İhtiyacımız olan şey gerçeği gizlemek değil, gerçeği halkımız ile paylaşmak ve dost-düşman tanımımızı doğru düzgün yapabilmektir. Düşmanı dost olarak gördüğümüzde düşmanla acaba nasıl mücadele edilecektir? Afgan dağları, Cudi dağları gibi evlat yemeye devam edecek midir?” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.