29 Haziran 2004 Salı 00:00
Afganistan'a 3500 NATO askeri daha

İstanbul'daki NATO Zirvesi'nde Afganistan'daki İttifak askerlerinin sayısının 10 bine yükseltilmesi kararı alındı

NATO'nun İstanbul zirvesi çerçevesinde bir araya gelen İttifak devlet ve hükümet başkanları, Afganistan'da 5 İl İmar Timi (İİT) kurulması için gereken ihtiyaçları karşılamaya karar verdiler.

NATO üst düzey yetkilileri, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nde (ISAF) halen yaklaşık 6500 olan NATO asker sayısının 10 bine çıkarılmasının kararlaştırıldığını bildirdiler.

Devlet ve hükümet başkanlarının İstanbul kararlarıyla, bugünkü durumda Kabil bölgesinde görev üstlenen NATO, yeni İİT'ler ile ülkeninkuzey ve batı bölgelerine ulaşma hedefine ulaşacak.

Yetkililer, yeni İİT'lerin oluşması için gereken katkıların sağlandığını, ancak bu katkıların hangi müttefiklerden alınacağı konusunda henüz resmi açıklama yapılamayacağını ifade ettiler.

NATO yetkilileri, müttefi~|~klerin ek uçak, helikopter ve teçhizat ihtiyaçlarını karşılama yükümlülüğünü de kabul ettiklerini belirttiler.

"NATO, Afganistan'da üstlendiği yükümlülükleri yerine getiriyor"diyen üst düzey yetkililer, bu konuda alınan kararların, yarın sabah, Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer tarafından, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye bildirileceğini açıkladılar.

ISAF

Afganistan'daki Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansı'nda, geçici yönetime destek amacıyla, "BM Güvenlik Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan ISAF, 11 Ağustos 2003 tarihinden itibaren NATO tarafından yönetilmeye başlandı. NATO, ISAF'ın yönetimini alarak, Afganistan'da temsil yetenekli bir hükümet ile barış ve istikrar oluşturulabilmesi için gerekli ortamı sağlama yükümlülüğüne girdi. İttifak, BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde bu hedeflere ulaşılıncaya kadar bölgedeki varlığını sürdüreceği teminatı verdi. ISAF, geçici Afgan yönetiminin ve BM birimlerinin çalışabilmeleri için Kabil ve çevresinde güvenliği sağlamak amacıyla görevlendirildi. Afganistan'ın güvenlik altyapılarının geliştirilmesi, güvenlik birimlerinin oluşturulması ve eğitilmesi, su şebekeleri, okullar ve sağlık merkezleri gibi temel altyapı düzenlemeleri alanlarında da destek sağlayan ISAF, çeşitli sivil ve askeri projelerde teknik yardımgetiriyor. NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) Amerikalı General James Jones komutasındaki ISAF, Kabil havaalanının korunması ve yönetilmesi,ülkedeki ağır silahların depolanması, seçimlerin düzenlenmesi ve seçmen kayıtları gibi alanlarda da rol oynuyor. ISAF, ana hatlarıyla, "Kabil Genel Karargahı", "Kabil Çokuluslu Tugayı", "Kabil Havaalanı Yönetimi" ve "İl İmar Timleri"nden oluşuyor. Son verilere göre, 6500 kadar askeri olan ISAF'a, Portekiz hariç tüm NATO üyeleri katılımda bulunuyor. İttifak üyesi olmayan Arnavutluk, Azerbaycan, Hırvatistan, Finlandiya, İrlanda, Makedonya, Yeni Zelanda, İsveç ve İsviçre de asker desteği sağlıyorlar.

İstanbul zirvesinde alınan kararlar ile asker sayısı artırılan İSAF'ın etki, yetki ve kapsama alanı genişletiliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137