22 Ocak 2006 Pazar 00:00
Ağca 8 yıl daha yatacak
Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin kararından sonra yakalanarak tekrar cezaevine konan M.Ali Ağca en az 8 yıl daha yatacak. Çiçek, "Hukuki bir hata hukukla düzeltildi" dedi. ~|~
Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yaptığı başvuruyu değerlendiren Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin kararı bozdu. Ağca en az 8 yıl daha cezaevinde kalacak. Kararda, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın istemi yerinde görüldüğünden, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 309. maddesi uyarınca, Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının bozulmasına, diğer işlemlerin yapılması için dosyanın mahkemesine gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi'' denildi.

Yasal dayanağı yok
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Mehmet Ali Ağca'nın Papa'ya suikast girişiminden dolayı İtalya'da gözaltı, gözlem altı, tutukluluk ve hükümlülükte geçen süresinin, Türkiye'de işlediği uçlardan aldığı cezalardan düşülmesinin yasal dayanağı bulunmadığını belirtti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin, Ağca'nın tahliyesine ilişkin kararı bozma gerekçesinde, Ağca'nın, Vatikan Devlet Başkanı'na (Papa 2. John Paul) karşı gerçekleştirilen öldürmeye kalkışma eylemi nedeniyle İtalya'da gözaltında, gözlem altında, tutuklulukta ve hükümlülükte geçen sürenin, Türkiye'de işlediği suçlarından dolayı verilen cezalardan indirilmesinin yasal dayanağının bulunmadığı ifade edildi.

Yanlış hesap Yargı'dan döndü
Kararda, bu nedenle Ağca'nın cezalarından, ''öldürme'' suçundan gözetim ve tutuklulukta geçirdiği 153 gün ile iade sırasında yolda geçirdiği 1 günlük sürenin indirilmesi gerekirken, İtalya'da geçirilen ve yanlış hesaplanan 20 yıl ile 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesi'ne Dair Kanun uyarınca 10 yıllık sürelerin mahsubu sonucu erken koşullu salıverilmeye ilişkin Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına karşı yapılan itirazı reddeden Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hükmünün yerinde görülmediği kaydedildi.

'Hukuki bir hata hukukla giderildi'
Adalet Bakanı Çiçek, Ağca'nın yeniden cezaevine girmesiyle ilgili olarak "Hukuki bir hatanın giderilmesi yine hukuk yoluyla olur. Biz de bunu yaptık" dedi. Adalet Bakanı, Ağca'nın cezası yeniden hesaplanırken hassas davranılacağını umduğunu da vurguladı. Mehmet Ali Ağca'nın tahliye kararını Yargıtay'ın bozmasının ardından ilk değerlendirmesini yapan Adalet Bakanı Çiçek, "Hukuk işliyor ancak hukuki süreç sabır istiyor" dedi. Çiçek, "Yargıtay bizim başvuru metnimizdeki ifadeleri paylaştı ve ona uygun karar verdi. Ancak sabırlı ve soğukkanlı davranmamız gerekiyor, hukuki hata yine hukuk yoluyla gidirilir" diye konuştu. Adalet Bakanı, Ağca'nın ne kadar süre daha cezaevinde kalacağına ilişkin soru üzerineyse "O hesaplamayı biz yapmayız, ilgili yargı mercileri yapacak. Ancak daha hassas davranılacağına inanıyorum" dedi.

Ağca'nın yakınları tutuklamayı protesto etti
Ağca dosyasını yanlış hesaplayan hakim ve savcılar hakkında soruşturma yapılıp yapılmayacağına da açıklık getiren Çiçek "Heyet halinde çalışan mahkemelerin kararları oy çokluğuyla çıkar. farklı düşünrcede olanların kararları hukuki değildir demek hukun ruhuna aykırıdır. ağca olayından sonra hemen kimi darağacına çekeceğiz demeyelim" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.