Bu haber kez okundu.

AKP azınlıklara çalışıyor

YENİ MESAJ/İSTANBUL

Halkın 1923’ten 2002 yılına kadar bin bir zahmetle kurduğu fabrikaları, işletmeleri, madenleri, limanları, elektrik altyapısını yerli-yabancı ayırt etmeden özel sektöre peşkeş çeken AKP Hükümeti, milletin gözü önünde Türk milletine ‘ata’sından miras kalan gayrimenkulleri de altın tepside azınlıklara sunuyor. Azınlıklara iade edilen gayrimenkullerin maddi değeri ise 3 milyar doları aşıyor. 
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün internet sitesinde hükümetin azınlıklara yaptığı jestler ayrıntılı olarak verildi. Buna göre sayıları 165’i bulan gayrimüslim vakıflarına iade edilen arazi sayısı bin 14’e ulaştı. Bunun yanı sıra 21 gayrimenkulün günümüz rayiç bedelinden tazmin edilmesine karar verildi. Hâlihazırda 150 gayrimenkulün iadesi için ise değerlendirme süreci devam ediyor. Hükümetin 30 Eylül 2013’te açıklanan Demokratikleşme Paketi kapsamında, Mor Gabriel Vakfına ait 244 dönümlük arazi Süryani cemaatine verildi. Bununla dini azınlığa tarihin en büyük iadesi gerçekleştirildi.

AKP azınlıklara çalışıyor

Türkiye’de halihazırda 165 azınlık vakfı faaliyetlerini aktif olarak sürdürüyor, bu vakıfların 76’sı Rum, 53’ü Ermeni, 19’u Musevi, 10’u Süryani, 3’ü Keldani, 2’si Bulgar, biri Gürcü, biri de Maroni azınlığa ait. Oysa Yunan hükümetleri Batı Trakya Türklerine ait vakıf mallarına sıklıkla el koymaktaydı. AKP Hükümeti’nin yaptığı düzenlemelere göre, taşınmaz malların azınlık vakıfları adına tescili için Bakanlar Kurulundan izin alınması şartı kaldırıldı ayrıca azınlık vakıflarının tasarrufları altında bulunduğu belirlenen taşınmaz malların vakıf adına tescili için yapılacak başvurular bakımından öngörülen 6 aylık süre 18 aya çıkarıldı. 2008’de çıkarılan yeni Vakıflar Kanunu ile de çok sayıda taşınmaz, başvurular üzerine azınlık vakıfları adına kaydedilmişti. Son olarak Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfına ait hastane binasının karşısında yer alan 42 bin 259 metrekarelik arazi, Vakıflar Genel Meclisi kararının ardından, vakıf adına tapuya tescil edildi. Farklı inanç gruplarına mensup kişilerin korunması amacıyla 2010’da Başbakanlık Genelgesi yayımlandı, genelge ile farklı inanç gruplarına mensup kişilerin Türkiye’nin ayrılmaz bir parçası olduğunun vurgulandı. Bu bağlamda Ermenice ders kitapları ücretsiz dağıtıldı, azınlık gazetelerine mali destek sağlandı, 2012’de kabul edilen Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Kararı ile farklı inanç gruplarına ait gazetelerde resmi reklam yayınlayabilmelerinin mümkün hale getirildi. Son yıllarda hayata geçirilen düzenlemeler sayesinde, yaklaşık 50 yıllık bir aradan sonra 4 Haziran 2012’de bir Rum yayınevi faaliyete başladı. 

Tehlikeli kapılar açıldı

Bu çerçevede İstanbul’da Ekümenik Patrik Devleti’nin altyapısı oluşturuldu, hem de Karadeniz’de Pontus Devleti ülküsüne katkı sağlandı. Öte yandan AKP Hükümeti, bu uygulamasıyla çok tehlikeli bir kapıyı da ardına kadar açtı. Nitekim ABD’de yaşayan Ermeniler, atalarının mallarıyla kurulduğunu iddia ederek Ziraat Bankası’nın kendilerine verilmesi için ABD’de dava açtı. Azınlık vakıflarına gösterilen bu özel ilgi, Ermenilerin soykırım talepleri arasında yer alan ‘tazminat’ konusunda da Türkiye’nin köşeye sıkışması yolunu açıyor. 

Kilise ve sinagog restorasyonları hızlandı!  

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün internet sitesinde devlet eliyle restore edilen kiliselerden bazıları da şu şekilde yer aldı:

* Gökçeada Aya Nikola Kilisesi.

* Gökçeada Ayamarina Rum Ortodoks Kilisesi.

* Hatay İskenderun Süryani Katolik Kilisesi.

* Surp Giragos Kilisesi.

* Kumkapı Meryemana Kilisesi.

* Hatay İskenderun Rum Katolik Kilisesi.

* Diyarbakır Sur Ermeni Protestan Kilisesi.

* Vorvoks Vorodman Kilisesi.

* Diyarbakır Sur Ermeni Katolik Kilisesi.

* Gaziantep Nizip Fevkani Kilisesi.

* Gaziantep Şahinbey Havra.

Devam eden restorasyonlar da var

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün internet sitesinde Ayvalık Cunda Taksiyarhis (Ayanikola) Kilisesi, İstanbul Edirnekapı AyaYorgi Kilisesi ve Edirne Sinagog’unun restorasyonun ise halen devam ettiği açıklanırken restorasyon projesi hazırlanan kiliseler de şu şekilde sıralandı:

* Kilis Merkez Havra.

* Hatay Yayladağı Rum Ortodoks Kilisesi.

* İskenderun Arsuz Maryo Hanna Kilisesi.

* Samandağ Yoğunoluk Köyü Ermeni Kilisesi. 

Mütekabiliyet ilkesi rafa kaldırıldı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu Çarşamba akşamı gayrimüslim dernek ve vakıflarının temsilcileriyle Ankara’da yaptığı toplantıda şunları söylemişti: “Şu ana kadar 365 vakıf malı gayrimüslim vakıflara iade edildi. Birçoğu iade sürecinde… Şunu karşılaştırma yapmaksızın söylüyorum, hiçbir başka ülkede böyle bir tecrübe yaşanmadı. Biz bir karşılık da beklemedik buradan. ‘Yunanistan da yapsın, biz de Rum vakıflarına verelim’ demedik. Türk vakıfları Yunanistan’da hiçbiri iade edilmedi, hiçbir adım atılmadı ama mütekabiliyet beklemedik.” İmar Yasası’nda, Belediyeler Kanunu’nda ‘cami’ yerine ‘ibadethane2 tabiri konularak oralara yapılacak katkıların yasal zemininin hazırlandığını da anlatan Davutoğlu, “Belediyeler Kanunu’nda yapılan değişiklikle yine kiliselere, sinagoglara katkılar yapılması da zemin buldu. Süryani cemaatinin talebi üzerine de İstanbul’da Süryani cemaatinin gidebileceği bir kilisenin inşasına izin veriyoruz. Trabzon Sümela Manastırı’nda, Akdamar’da Rum ve Ermeni cemaatlerine imkânlar tanındı” demişti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100