21 Haziran 2005 Salı 00:00
AKP çiftçinin belini kırdı

BTP Genel Başkan Yardımcısı Kepekçi, konulan kotalar sonucunda bitme noktasında gelen çiftçinin perişan durumda olduğunu belirterek, AKP'nin hedefinin çiftçiyi üretimden vazgeçirmek olduğunu söyledi.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Kepekçi, çiftçinin mağdur ve perişan durumda olduğunu belirterek, çiftçinin mazotunu litrelik bidonlarla almaya mahkûm edildiğine işaret etti. Kepekçi şunları söyledi: "TMO tarafından buğday fiyatı kg başına 350 bin lira açıklamasına rağmen, ofislerde muhatap bulmak mümkün değil. Çiftçiye konan kotalar sonucu buğday ? arpa üreticinin elinde kalmıştır."

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Kepekçi, çiftçinin mağdur ve perişan durumda olduğunu belirterek, çiftçinin mazotunu litrelik bidonlarla almaya mahkûm edildiğine işaret etti. Köyler ve tarımın yoğun olarak yapıldığı bölgelerin bu çöküşü birebir yaşadığını hatırlatan Kepekçi şunları söyledi: "TMO tarafından buğday fiyatı kg başına 350 bin lira açıklamasına rağmen, ofislerde muhatap bulmak mümkün değil. Çiftçiye konan kotalar sonucu buğday ? arpa üreticinin elinde kalmıştır.

~|~  Buğdayın kilo maliyeti 300 bin lira olmasına rağmen serbest piyasada 215 bin liraya bile alıcı bulamamaktadır. Tarım kesimi kar etmeyi beklerken, ciddi anlamda zararla karşılaşmıştır. Bu zarar bir doğal afet neticesinde değil, AKP hükümetinin çiftçiye reva gördüğü politikalar sonucunda gerçekleşmiştir. Aldığı krediden dolayı zaten toprağı ipotek altında olan çiftçilere, Ziraat Bankası tarafından borcunu ödemesi aksi halde toprağının haczedileceği ifade edilmektedir. Daha önceden birikimi olmayan çiftçi bu gidişle elindeki toprağı da kaybetmekle karşı karşıyadır."
AKP'nin hedefi üretimden vazgeçirmek
Kepekçi açıklamasına şöyle devam etti: "AB tarafından ziraatla meşgul nüfusun azaltılması talimatına uygulayan AKP'nin hedefi, çiftçiyi üretimden vazgeçirmektir. Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Tarım bitiriliyor; çiftçi, köylü iflasa mahkûm ediliyor. Çiftçi ya elindeki toprağı satacak veya borçlarına karşılık zaten ipotek altında olan toprağı haczedilecek. Çiftçilere ya borcunu öde ya da toprağını alacağım denmektedir.
Evine bir parça ekmek götürmekten aciz hale getirilmektedir. Stratejik önem sahip olan toprak mahsullerinin üretimi ve tarıma bağlı gelişen hayvancılık engellenerek ülkemizin bağımlılığı perçinlenmektedir.
Ülkemiz AKP hükümetinin de mahareti ile bir Avrupa Birliği kuşatması yaşamaktadır, ABD kuşatması yaşamaktadır. AB'ye girme adı altında; ABD ile stratejik ortak olma adına ülkemiz, tarihinde hiç görmediği kadar göz göre göre elimizden çıkartılmaktadır. Hükümet, milletimizin feryatlarına kulak tıkamıştır. Gelinen nokta hiç de küçümsenmeyecek seviyededir.
Çiftçimiz artık protestolara başlamıştır. Çiftçi yürümektedir, demokratik haklarını kullanmaktadır, elindeki tonlarca buğdayını kamuoyunun gözleri önünde nehirlere dökmektedir.
AB, ABD ve IMF'den vazgeçin!
Çiftçimizin, kırsal kesimin sorunlarının çözülmesi için acilen AB'nin talimatlarından, ABD tahakkümünden, IMF programlarından kurtulmak gerekmektedir. Bunu gerçekleştirecek tek lider Prof. Dr. Haydar Baş bey, tek parti BTP'dir. BTP iktidarında toprak zenginliğimiz ve insan kaynaklarımız Milli Ekonomi Modeli çerçevesinde seferber edilecek, üretimin önündeki kotalar kaldırılacak, üretim teşvik edilecek ve pazarlama seferberliği ile çiftçinin makûs talihi yenilecek, layık olduğu hayat seviyesine ulaştırılacaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100