05 Ocak 2006 Perşembe 00:00
AKP içten sarsılıyor !..
Balıkesir Milletvekili Çömez'den sonra Antalya Milletvekili Mehmet Dülger de AKP içinde 'sıkıntılara yol açan' açıklamalarda bulundu ~|~ AKP, 2006 yılına sarsıntılı bir şekilde girdi. Balikesir Milletvekili Turhan Çömez ve Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak'ın ardından Antalya Milletvekili Mehmet Dülger de parti içi eleştirmen korosuna katıldı.

Dülger'den Erdoğan'a ağır laf
Süleyman Demirel'in bir zamanlar yol arkadaşı olan AKP Antalya Milletvekili Mehmet Dülger, bir gazetede manşetten yayınlanan ifadelerinde, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini öne sürdü. Dülger, şu görüşleri savundu: "Emine Hanım türbanla Çankaya'ya çıkmakta ısrar ederse Türkiye'yi sarsar... İstiyorsa Köşk'e çıkarken başını açar. İstemiyorsa da yapmaz. Belki de Erdoğan, Kanaatlerimiz burada görev yapmamıza engel, kanaatlerimiz bizim için daha önemli' diyerek aday bile olmaz.. Ben nasıl bu partiye gelirken DYP ceketimi astıysam, Tayyip Bey de Milli Görüş gömleğini astı. Ben öyle olduğunu düşünüyorum. Eğer önüme Milli Görüş ilkelerini koyarlarsa külahları değişiriz..."

Dülger'e cevap Arınç'tan geldi
TBMM Başkanı Bülent Arınç,  TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde Mehmet Dülger'e cevap verdi. Arınç, 2007 yılının Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için bir şeyler söylemenin çok faydalı olmayacağını belirterek, "AKP Antalya Milletvekili Sayın Mehmet Dülger, hangi anlamda, niçin, hangi sebeple bu konuşmayı yaptı doğrusu merak da etmiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı seçimi meselesinin bütün ayrıntılarıyla Anayasada belirlendiğini kaydeden Arınç, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanının seçim süresi ne kadardır,bu süre bittiğinde hangi şartlar altında seçim yapılacaktır, Meclis içinden biri aday olursa nasıl aday olacak, dışarıdan birisi aday düşünülürse kaç milletvekilinin imzasıyla aday gösterilecektir... Dolayısıyla 2007 Nisan ayında yapılacak olan bir seçim için bir şeylersöylemenin çok faydalı olmadığını düşünüyorum. Sayın Dülger, hangi anlamda, niçin, hangi sebeple bu konuşmayı yaptı doğrusu merak da etmiyorum."

Çömez de içten vurmuştu
Balıkesir Milletvekkili Turhan Çömez de Aralık'ta partisinin Meclis grup toplantısının kapalı bölümünde yaptığı konuşmada, "Vizyon ve becerileri olan arkadaşlarımızın potansiyelini verimli kullanmıyoruz.

Bunun temel nedeni, aramızda, iletişim ve paylaşım kanalı kuramamış olmamız" demişti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı hedef alan Çömez, şunları söylemişti: "Sındırgı, Balıkesir'in mahrumiyet ilçelerinden biri.
 Su sorunu var. Başkan, para sıkıntısı çektiğinden Ankara'ya geldi. Bakan bey (Maliye Bakanı Kemal Unakıtan) 50 milyar lira yardım sözü verdi. Beş kez bakana talebimi yineledim. Son olarak bir danışmanı, paranın verilmeyeceğini söyledi. Bakanın fabrikalarından birinin müdürüne ulaşan muhalif belediye başkanı işini halletmiş. Çünkü bakan beyin fabrikası, o belediyeye yakın bir yerdeydi. Bu arada, bakanın ya da oğlunun, benim bölgemde üç tane fabrika ve işletmesi var. Biz neyiz? Bölücübaşı, cezaevinden tartışmalara katılıyor, ben katılamıyorum. Olabilir mi böyle bir şey? Türkiye gündemine oturmuş, alt?üstkimlik tartışmalarını, anayasal vatandaşlık kavramlarını, biz neden konuşamıyoruz. Bizler, kurşun asker değiliz. El kaldırıp indirme makinesi ve çığırtkan hiç değiliz?"

Koçak'tan salvolar
AKP Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak ise 7 Aralık'ta TBMM Genel Kurulu'nda gündemdışı yaptığı konuşmada, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası`na ilişkin görüşlerini açıklamıştı. Yüzde 10'luk seçim barajının, ülkede siyasi istikrar sağlanmasına karşın temsilde adalet kavramını yaraladığını ifade eden Koçak, ülkede politika yapmanın, lidere koşulsuz bağlı ve 'birinin adamı olma' gibi antidemokratik uygulamalarla giderek zorlaştığını söylemişti. Milletvekili seçimlerinde önseçim yönteminin tüm adaylara uygulanmasını ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Türkiye milletvekilliğinin yeniden uygulanmaya başlanmasını talep eden Koçak, seçim ittifaklarının da yolunun açılması gerektiğini kaydetmişti.  Koçak, seçimlerin her 4 yılda bir yapılması gerektiğini ifade etmişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.