20 Ekim 2005 Perşembe 00:00
AKP ÖSYM'yi Maliye'ye bağlıyor
AKP'nin Anayasanın 5 maddesinde değişiklik yapılması amacıyla hazırladığı teklif, yeni bütçe kapsamı doğrultusunda ilgili maddelerde değişiklik içeriyor. Teklifte en fazla gürültü koparacak değişikliği  ÖSYM bütçesinin Maliye Bakanlığı'na bağlanması oluşturuyor ~|~ AKP'li 220 milletvekilinin imzasıyla verilen yeni Anayasa değişikliği teklifi, Anayasanın 'yüksek öğretim kurumları'nı düzenleyen 130, 'Sayıştay'ı düzenleyen 160, 'bütçenin hazırlanması ve uygulanması' başlıklı 161, 'bütçenin görüşülmesi' başlıklı 162 ve 'bütçelerde değişiklik yapılabilme esasları' başlıklı 163. maddesinde değişiklik içeriyor. Değişiklikler, yeni bütçe kapsamını düzenliyor. 
Değişiklikle yükseköğretim kurumlarını düzenleyen 130. maddede geçen 'genel ve katma bütçeler' yerine 'merkezi yönetim bütçesi' ibaresi; "Sayıştay" başlıklı 160. maddede "genel ve katma bütçeli dairelerin" ibaresi, "kanunla belirlenen genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin" şeklinde değiştiriliyor.
Anayasanın, "Bütçenin Hazırlanması ve Uygulanması" başlıklı 161. maddesinin ikinci fıkrasında "mali yılı başlangıcı ile genel ve katma bütçelerin nasıl hazırlanacağı ve uygulanacağı kanunla belirlenir" ibaresi yerine, "mali yıl başlangıcı ile merkezi yönetim bütçesinin hazırlanması, uygulanması ve kontrolü kanunla düzenlenir" şeklinde değiştiriliyor.

ÖSYM ile ilgili değişiklik

AKP'nin hazırladığı Anayasa değişikliği teklifi ile Anayasa'nın 130. maddesinin 7. fıkrası değiştiriliyor. Fıkra şöyle: "Üniversitelerin hazırladığı bütçeler; Yükseköğretim Kurulunca tetkik ve onaylandıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığına sunulur ve genel ve katma bütçelerin bağlı olduğu esaslara uygun olarak işleme tâbi tutularak yürürlüğe konulur ve denetlenir." Burada yer alan 'genel ve katma bütçe' ibaresi 'merkezi yönetim bütçesi' olarak değiştiriliyor. Böylece idari ve mali olarak YÖK'e bağlı olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), parasal açıdan Maliye Bakanlığı'nın yönetimine veriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137