18 Aralık 2005 Pazar 00:00
AKP sağlıkta çuvalladı
BTP Eskişehir İl Koordinasyon Başkanı Karyel, AKP'nin iktidarda bulunduğu süreçte sağlık politikalarının yanlış olduğunu belirtti ~|~ Bağımsız Türkiye Partisi Eskişehir İl Koordinasyon Başkanı Münir Karyel AKP'nin 3 yıllık sağlık icraatlarını değerlendirdi. 2006 yılında Eskişehir'in Aile Hekimliği uygulamasında pilot il seçildiğini hatırlatan Karyel, Aile hekimliği uygulaması halen devam eden Düzce'de gerek halkın, gerekse sağlık çalışanlarının çok büyük sorunları bulunduğunu belirtti.

Karyel yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Eline aldığı her işi yüzüne gözüne bulaştıran AKP sağlık gibi halkımızı çok yakından ilgilendiren temel konuda hiçbir sivil toplum örgütünün gerek Tabipler Odası ve gerekse sendikaların uyarılarını dikkate almadan "ben yaptım oldu"mantığıyla hareket etmekte Adaletsiz ve Kalkınmasız bir sağlık politikası  ile halkımızın sağlığıyla  oynamaktadır.
Sağlıkta dönüşüm adı koyulan bu proje sağlığın taşeronlaştırılması anlamına gelmektedir. Bu uygulama ile sağlığın kamu hizmetinin asli ve sürekli görevleri arasında tanımlanmaktan çıkarılmaktadır.

Sağlık çalışanları gelecek ile ilgili çok ciddi kaygılar taşıyarak kendileriyle gerek  Devlet Hastanemizde ve gerekse Sağlık ocaklarında yaptığımız görüşmeler sonucunda, İş güvencelerinin kaybolacağı, sözleşmeliliğe geçtiklerinde kadrolarına tekrar geri dönmede zorluklar yaşayacaklarını, belki de dönemeyeceklerini, çalışma saatlerinin belirsizleşeceğini, bu modelin sağlıkta özelleştirmeyi işaret ettiğini, sağlık hizmetlerini aksatacağını, halkla karşı karşıya kalacaklarını ifade etmektedirler.
Düzce BTP il Başkanımızla yapılan görüşme sonucunda Aile hekimliği uygulamasında halkımız çok önemli sorunlar yaşamaktadır.Nüfusu 56 bin olan Düzce bu sorunlar yaşarken bunun 10 Katı nüfusa sahip  Eskişehir'imiz  de bu zorlukların yaşanmayacağını kim söyleyebilir.Sağlık Müdürlüğü yetkililerine halkımız adına  buradan soruyoruz ?

1. Aile hekimliği için kaç kadro talebiniz oldu.? Düzce'de 104 kadro açılmasına rağmen bunu doldurmak için yapılan tüm "baskı ve tehditlere" karşın, bu kadroları dolduramadı. Başvuru sayısı, 69'da kaldı.
2. Altyapı hazırlıklarınız tamamlandı mı ? Düzce'de  Hekimler yaptıkları işleri bilgisayarlara giremiyorlar. Sağlık Bakanlığı bunu izleyemiyor. Nüfus kayıtları alınamadı ve hasta profili belli değil. Eskişehir'imizde bu sorunu nasıl aşacaksınız ?Yeterli teknik altyapınız var mı?Sağlık ocaklarında kaç personeliniz Bilgisayar kullanımını biliyor ?
 3.Aradan geçen bir yıla rağmen halen sisteme kayıtlı olmayan vatandaşlar bulunmakta Bölgeleri olmayan vatandaşlara sağlık hizmetini kimin/nerenin vereceği belli değil. Hastanelerde ve sağlık ocaklarında  hastalar muayene olmak için saatlerce beklemekte. Eskişehir'imizde muayene olmak için çile kuyrukları devam ederken bu sorun daha da büyüyecektir
4.Yardımcı sağlık personelinin başvuruları da yeterli değil. Ciddi biçimde sağlık elemanı açığı yaşanıyor.Sağlık bakanlığı bu boşluğu Düzce de dolduramıyor.Eskişehir de bu açığı nasıl kapatacaksınız?
5.Şu anda sistemin öngördüğünden farklı olarak yürütülen bir takım "geçici" uygulamalar ileride daha büyük sorunlar yaratabilecek gibi görünüyor. Örneğin şu anda sabit bir maaş almakta olan hekimler, 6 aydan sonra kayıtlı hasta sayısı üzerinden maaş alacaklar. Sağlık elemanlarının maaşları hekim tarafından ödenecek. Hastaların ücretsiz bakımı gelecekte sürmeyecek.Bu olumsuz gelişmeyi nasıl önleyeceksiniz?
6.."Ekip hizmeti", "iş güvencesi", "çalışma barışı" gibi tüm unsurlar Düzcede zarar gördü. Bir yıldır aile hekimliği uygulanıyor ama halen sistem ayakları üzerine oturtulabilmiş değil. Benzer durumun  ilimizde olmaması için ne gibi önlemler aldınız ? Halkımız ve sağlık çalışanları bu soruların cevabını Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden beklemektedir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137