23 Haziran 2004 Çarşamba 00:00
AKP, Türkiye'yi BOP bataklığına sürüklüyor

Koç, Büyük Ortadoğu Projesi'nin taşeronluğuna soyunan AKP kurmaylarının, geçmişte ve yakın geçmişte global güçlerin bölgemizde kullandıkları piyonların akıbetlerinden ders almaları gerektiğini belirtti

Bağımsız Türkiye Partisi MYK üyesi Mehmet Emin Koç, Batı dünyasının bölgemiz üzerindeki hesap ve vahşi ihtiraslarının yeni olmadığının altını çizerek "Bugün BOP adıyla ABD'nin tezgaha koyduğu proje, önceki yüzyılda İngilizler'in Hicaz bölgesini Osmanlı'dan kopartmak için uyguladığı yöntemin genişletilmiş bir benzeridir. İngilizler de o dönemde, sözkonusu sömürü projesi çerçevesinde, bölgedeki bazı önde gelen insanlara rol vermişlerdi. BOP'un taşeronluğuna soyunan AKP kurmayları, geçmişte ve yakın geçmişte Batı güçlerinin kendi projelerinde kullandıkları bu bölgesel piyonların ve figüranların akıbetlerinden dersler çıkarmalı, ibretler almalı..." dedi.
"Mezhep kur~|~durdular ve demokrasiyi kullandılar"
İngilizlerin Hicaz bölgemize dadandıkları dönemde benzer dinsel ve demokratik manevralar yaptıklarına dikkat çeken BTP MYK üyesi Koç, "İngilizler, bölgeyi Osmanlıdan kopartarak bölmek ve parçalamak için Muhammed Abdülvehhab'a İslam'ın temel dinamiklerini kökten sarsacak türden Vehhabilik mezhebini kurdurdular, bu yeni uydurma mezhebi yaygınlaştırdılar. Bugünkü Ürdün kralının büyük dedesi olan Hüseyin bin Ali'ye de siyasi vaatlerde bulundular, demokratik ayartma çektiler. Bölgeyi Osmanlıya karşı kışkırtıp koparttılar, lokma lokma yaptılar; kendi sömürgeleri haline dönüştürdüler. O gün bugündür bölgenin başı beladan kurtulmuyor. İngilizler tarafından kullanılan bu bölgesel piyonların akıbeti de vahim oldu. Osmanlı'nın bölgeden çekilmesiyle birlikte Ortadoğu, kan ve gözyaşı havzasına döndü. Osmanlı'nın çıkartıldığı bölgeye çöreklenen global güçler, o gün bugündür maalesef bölge insanının analarını ağlatıyor, sömürdükçe sömürüyor. İngilizlerin ardından global koltuğu devralan ABD, bugün İngilizlerle beraber benzer oyunu Kuzey Afrika'dan Ortadoğu ve Asya'ya uzanan geniş İslam ve Türk coğrafyasında BOP adıyla projelendiriyor, uygulamaya koyuyor. Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP kurmayları da bu projenin ortağı olduklarını ilan ediyorlar. AKP, Türkiye'yi Bush'un BOP'una sokup batırıyor. Böylesi bir ortaklık, hesabının verilmesi zor, belki de imkansız olan bir yanlıştır" şeklinde konuştu.

"BOP'ta da dinsel ve demokratik argümanlar kullanılıyor"

ABD'nin BOP planında da dinsel ve demokratik argümanlar kullanıldığının altını çizen BTP MYK üyesi Koç, "BOP'un dinsel ayağını Vatikan'ın 'dinlerarası diyalog' yöntemiyle oluşturdular. Bu yeni yöntemin hedefi, proje sahiplerinin ilan ettikleri üzere, 3. bin yılda bölgenin tamamını Hristiyanlaştırmaktır. Fethulllah Gülen gibi birtakım sivil toplum elemanları kullanılarak bugüne kadar getirilen bu "dinlerarası diyalog" işi, maalesef AKP iktidarıyla adeta devlet politikası haline getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin dayandığı en temel anlaşmalardan biri olan Lozan Anlaşması dahi delik deşik edilerek, İmar Yasası'ndaki değişikliklerin ardından hiçbir ihtiyaç olmadığı halde mantar gibi türetilen kilise ve kilise evlerinin açılması furyası bunun somut göstergesidir. AKP, ayrıca BOP'un içeriden demokratik dönüşüm vazifesini de üstlenmiştir. Demokratik dönüşüm bahaneleriyle bölgede uygulanmakta olan etnik parselasyon ve oluşturulan yönetim kaosları, içinde bulunduğumuz coğrafyanın ABD'nin ve yandaşlarının emrine ve sömürüsüne amade bir alana dönüştürmektedir. AKP, böylesi bir vahim gidişat ve sömürü projesinin taşeronu olmaktan vazgeçmelidir" şeklinde konuştu.

BTP MYK üyesi Koç, bundan 10?15 sene önce bölge ülkelerine karşı Saddam'ı kullanan ABD'nin, şimdi bir başka manevrayla Saddam'ı bahane ederek bölgeyi işgal ettiğini belirterek "Yakın geçmişte ABD'nin taşeronu olarak hizmet gören Saddam, şimdi fare gibi yeraltı çukurlardan çıkartılırken, zamanında kendisini Amerikan piyonluğundan vazgeçirmeyen Irak halkının da vatanı, evi, barkı, bağı, bahçesi, namusu, dini, imanı işgalcilerin vahşice tasallutu altındadır. Bu akıbet, bölgemizdeki tüm BOP taşeronlarına ders olmalıdır. ABD'nin BOP'unun bölgesel taşeronluğuna soyunan AKP kurmayları da, hem yüzyılımızın başında vazife almış Hicaz piyonlarının, hem de kapı komşumuzdaki yakın zamanların Amerikan piyonlarının akıbetlerinden ders almalı; kendilerinin ve milletlerinin başlarına ne büyük belalar açtıklarını görmelidirler" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137