26 Aralık 2005 Pazartesi 00:00
AKP ve ekonomi
AKP tüccar kafalı olduğunu iftiharla iddia etmektedir. Ayrıca daha önceki hükümetler tarafından imzalanmış IMF anlaşmalarının programlarını uygulamakla beraber varılan neticeyi de kendi başarısı olarak göstermektedir. ~|~ Üç seneden beri de, AKP ile zıddiyetten başka bir alâkası olmayan çevreler sırf bu tüccar kafa sebebiyle AKP'nin ekonomik başarılarını allayıp pullamaktadırlar. Aslında onlar bunu inanarak veya AKP aşkına yapmamaktadırlar. Daha çok Avrupa Birliği ve Küresel Sermaye aşkına yapmaktadırlar. Sadece şunu söyleyeyim AKP'nin yaptığı benim da otuz senedir en az üç defa yazdığım paralardan sıfırların silinmesi hayırlı olmuştur. Hatta bugün 500 YTL kupürlerine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.
Sırf AKP eski gömleği çıkarıp küresel sermaye markalı AB gömleği giydiği için onu tutan sermaye çevreleri ve onların basındaki sütunları, televizyonlardaki programlarının da şarkıları değişmeye başlamıştır. Bunlardan en meşhuru olan "Ekodiyalog" programında Asaf Savaş Akat, yanıldığını söylemeye ve viraj almaya başlamıştır. Deniz Gökçe'nin, kendisine sorduğu beş altı suali de cevapsız bırakmış gargaraya getirmiştir.

Yazarların dediği çıktı

Ekonomi ilminin çerçevesi içinde, baştan beri gerçekleri işaret eden yazarlar da vardır. Bugün bunların söylediklerinin daha doğru olduğu ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi Milliyet yazarı, Prof. Güngör Uras'tır. Bu zatın kaç gündür rakamlar vererek ekonominin söylendiği gibi olmadığını ortaya koyduğunu görüyoruz. Büyüme hızı konusunda yazdığı bir yazıda rakamları ortaya koyarak bu büyümenin borç alarak yapıldığını belirtmiş devamlı hale gelen cari açık artmasına dikkatleri çekmişti. Perşembe günü yazısında da şu rakamları veriyor. Cari açık 2002'de 1.5, 2003'te 8, 2004'de 15.6 ve 2005'te de 22 milyar dolara tırmanmıştır.
AKP'yi AB yolunda devam etmesi için destekleyen medya kuşları "Cari açık önemli değildir" diye ötmekte iken IMF Birinci Başkan Yardımcısı Madam Kruger'in "Cari açığı tehlikeli gördüğünü" söylemesi üzerine ağız değiştirmeye başlamışlardır. İthal malı ilim de ancak bu kadar olur efendim.

Aynı gün aynı gazetede Yaman Törüner yazısını "Economist dergisine göre dünyada cari açığı en yüksek olan ülke biziz" diye bitirmektedir. Hurşit Güneş Bey de yine aynı gazetede "Türkiye Tarımda Geriliyor" diye başlık atmış yazısına...
Ergun Göze / Tercüman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100