08 Haziran 2005 Çarşamba 00:00
AKP yanlış işbirliği zemininde geziniyor

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, AKP'nin ve Başbakan Erdoğan'ın, ABD tarafından, Amerika'nın yanlışlarını hoş görmeyen ülke insanımızın başının ezilmesi hususunda getirilen işbirliği teklifi etrafında gezinmesinin kabul edilemez vahim bir iş olduğunu belirtti

*Müflis tüccar gibi
BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, Başbakan Erdoğan'ın iflasını örtmek için yurtdışı seyahatlerine sarılan müflis tüccar gibi, içeride sıkıştıkça dışarıya koşarak hiçbir somut getirisi olmayan dış gezileri adet haline getirdiğini belirtti. Koç, bürokratlara uçağa binmemeleri için talimat veren Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, dünyada ayak basmadık yer bırakmamasının reel bir muhasebesini yapması gerektiğinin altını çizdi.

*Sonuçsuz geziler
BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Başbakan, henüz Meclis'e dahi girmeden başladığı bu seyahatlerinden milletimiz ne elde etti? Bu gezilerin ülkemize faydası ne oldu? Erdoğan, daha seçime girmeden AB hayaliyle gezilere başlamıştı, ardından gitmedik yer bırakmadı. Ne çıktı? Türkiye'ye hayır, hayır hayır, diyorlar. Çiftçimizin bir baş soğanını, bir kile buğdayını, bir litre sütünü mü satın aldılar? Ne elde ettik? Hiç birşey" dedi.

~|~ Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, AKP'nin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, ABD tarafından, Amerika'nın yanlışlarına ve işgallerine karşı ses çıkartan ülke insanının başının ezilmesi hususunda getirilen işbirliği teklifi ve talimatı etrafında gezinmesinin kabul edilemez vahim bir girişim olduğunu söyledi. Koç, Başbakan Erdoğan'ın, iflasını örtmek için yurtdışı seyahatlerine sarılan müflis tüccar gibi, içeride sıkıştıkça dışarıya koşarak hiçbir somut getirisi olmayan dış gezileri adet haline getirdiğini belirtti. Koç, bürokratlara uçağa binmemeleri için talimat veren Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, dünyada ayak basmadık yer bırakmamasının reel bir muhasebesini yapması gerektiğinin altını çizdi.
Vahim işbirliği teklifi
BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, Başbakan Erdoğan'ın Amerika ziyareti öncesinde, Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ın ve Başkan Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'in Türkiye'de Amerika'nın işgal ve icraatlarından rahatsızlık duyanların sindirilmesi hususundaki işbirliği teklifine ve talimatlarına dikkat çekti. Koç, ABD Büyükelçisi Edelman İstanbul'da "Türkiye'de Amerikan şirketlerine karşı çıkanlar ya da onları ülkede istemeyenler var. Bu tür girişimlerin önüne geçilmelidir. Türk?Amerikan işbirliğini bozmak isteyenlerin mutlaka etkisiz hale getirilmesi gerekiyor. Bütün bunları ortak çalışmayla, karşılıklı güvenle çözebiliriz" derken, Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı, Türkiye ile ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi için Türk dostlarının Amerika'yı, yöneltilen akıl almaz suçlamalara karşı savunmaları gerektiğini söylüyor" dedi.
Koç "Erdoğan'ın kendi insanımıza dönük böylesi bir sindirme teklifi etrafında gezinmesi ve hâla ABD ile hayali stratejik ortaklıklardan söz açmaya devam etmesi, vatanımız, milletimiz ve bölgemiz adına vahim bir gelişmedir. İnsanımızın işgal manzaralarıyla kanayan yüreğine ve zihnine Amerikan prangası vurulması teklifi karşısında Başbakan Erdoğan'ın yapması gereken iş, ABD ziyareti için adeta can atmak değil, yüce Türk Milleti'nin tarihten bugüne asla ödün vermediği onurlu duruşunu sergileyerek gerekli cevabı vermektir. Zira tarihten bugüne Türk Milleti'nin hiç kimseye haksızlık yapmadığını herkes bilir. Türk Milleti'nin, hiç kimsenin can, mal, namus, din ve vicdan emniyetine ve onuruna leke düşürmediğini tüm insanlık bilir ve itiraf eder. Amerikalı yetkililerin de herkesten daha çok bildikleri bu gerçekler, kendilerine hatırlatılmalıdır" dedi.
Seyahatlerden
bir şey çıkmadı ki?
BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Başbakan, henüz Meclis'e dahi girmeden başladığı bu seyahatlerinden milletimiz ne elde etti? Bu gezilerin ülkemize faydası ne oldu? Erdoğan, daha seçime girmeden AB hayaliyle gezilere başlamıştı, ardından gitmedik yer bırakmadı. Ne çıktı? Türkiye'ye hayır, hayır hayır, diyorlar. Çiftçimizin bir baş soğanını, bir kile buğdayını, bir litre sütünü mü satın aldılar? Ne elde ettik? Hiç birşey? Dahası, bugün AB ülkeleri, Birliği dağıtma pahasına Türkiye'ye hayır diyorlar. Başbakan'ımızın itiraf etmek zorunda kaldığı gibi bizi bölmeye kalkışıyorlar. Erdoğan, iflasını örtmek için yurtdışı seyahatlerine sarılan müflis tüccar gibi, içeride sıkıştıkça dışarıya koşarak hiçbir somut getirisi olmayan dış gezileri adet haline getirdi. Sonuçları bu olan seyahatlerle, içerideki darlığı bastırmak mümkün değildir" şeklinde konuştu.
Daha vahim ve tek taraflı sevdanın Amerikan ilişkilerinde de söz konusu olduğuna dikkat çeken BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "ABD'ye bu kadar gidilip gelindi, ne elde ettik? IMF aklıyla kendi çiftçimizin önünü kesip onların buğdayını almaktan, kendi pancar tüketicilerimize kota koyup onların depolarındaki şekerlerini tüketmekten başka ne yaptık? Irak'ta stratejik ortaklık hayali adına başımıza çuval geçirilmesinden başka ne hayır gördük? Onbinlerce şehidimizin yanı sıra maddi maliyeti 100 milyarlarca dolara mal olan Güneydoğumuzdaki terör faaliyetleri ve semirtilen PKK konusunda kaç arpa boyu yol gittik? Yıllardan beri gündemimiz PKK, yine PKK'yı konuşmaya gidiyoruz; yine şehitler veriyoruz, yine PKK'yı konuşuyoruz? Biz, güya PKK hususunda medet bekliyoruz; onlar söz PKK'ya gelmeden önce siz, ABD'ye karşı ses çıkartan vatandaşlarınızı sindirin diyorlar. Bu olsa olsa yüce Türk Milleti'ni PKK teröristlerinde daha çok tehlikeli görmektir. Bu algılama etrafında hangi ortaklık, hangi stratejik ittifak oluşturulabilir? AKP, yüce milletimize böyle bir haksızlığı tattırmaya meyletmemelidir. AKP ve Başbakan Erdoğan, yanlış işbirliği zeminlerinde geziniyor. Artık bu yolların çıkmaz sokak olduğunu herkes görmelidir. Yüce Milletimizin potansiyelinin, kaynaklarının ve tarihi coğrafyasındaki onurunun birilerine yok pahasına peşkeş çekilmesine izin verilmemelidir. Milletimizin parası ile Evliya Çelebi gibi dünyayı dolaşanlar, bunların reel ve somut hesabını yapmak ve vermek zorundadırlar?" dedi.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137