06 Ağustos 2001 Pazartesi 00:00
Akraba evliliği yapanlar memnun
Akraba evliliği yapan kadınların yüzde 80'inin, erkeklerin de yüzde 83'ünün evliliklerinden memnun olduğu belirlendi

Sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanlığı'na bağlı Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı'nın, Ankara'da akraba evliliği yapmış 378'i kadın ve 346'sı erkek toplam 724 kişi arasında yaptığı araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırmada, 'Niçin akraba evliliğini tercih ettikleri' sorusuna kadınların yüzde 42'si "birbirlerini önceden tanıdıkları ve güvendikleri", yüzde 34'ü "sevdikleri", yüzde 19'u "ailelerine yabancı girmesini istemedikleri", yüzde 3'ü "beşik kertmesi oldukları" şeklinde cevapladı. "Evlilik kararının nasıl alındığı" sorusuna, akraba evliliği yapmış çiftlerin yüzde 55'i 'ailem karar verdi, biz onayladık', yüzde 34'ü 'biz karar verdik, ailemiz onayladı' cevabını verirken, kadınların yüzde 80'i, erkeklerin de yüzde 83'ü akraba evliliğinden memnun olduklarını söylediler.

Kadınların yüzde 72'si, erkeklerin yüzde 87'si ise evliliklerinden memnun ~|~olmalarının nedenini, "eşlerini sevmek ve iyi anlaşmak" şeklinde açıkladı.

Buna karşın, 'Çocuklarının akraba evliliği yapmalarını nasıl karşılayacakları' sorulduğunda, yarıya yakını (yüzde 47) akraba evliliğini onaylamayacaklarını bildirdi. Katılımcılardan yüzde 17'si ise onaylayacağını, yüzde 36'sı da fark etmeyeceğini kaydetti.

Memnun olmayanlar

Akraba evliliği yapmaktan dolayı memnun olmadığını belirten kadınların yüzde 32'si "eşleri ve aileleriyle geçinemediklerini", diğer yüzde 32'si "aile içi ilişkilerin herkesçe bilindiğini" ve ''her şeye karışıldığını", erkeklerin yüzde 83'ü de "bu tür evlilikten dolayı çocuklarının hasta olmasını" gerekçe olarak gösterdi.

Atasözleri de var

Bu arada ailelerden yüzde 16'sının evlenirken "başlık parası verme geleneğini uyguladıkları" ortaya çıkarken, araştırmada toplumda bu tür evliliği onaylayan ve onaylamayan atasözlerine de yer verildi.

Bu atasözlerinden bazıları şöyle:

Akraba evliliğini onaylayan atasözleri; "Elin akıllısından kendi delin iyidir", "Evde kalan kızın sorumlusu amcasının oğludur", ''Dibi görülmeyen kuyudan su içilmez", "İyi kızı akrabası alır, kötü kızı el kalır", "Bizi, bilen kurt yesin", "Elinden aşma, dertlere düşme", "İyimizi niye el alsın, kötümüzü niye el bilsin?", "Kendi kepeğimiz köpeğimize yeter", "Kendi itim, kendi bitimi yesin", ''Akrabanın huyu-suyu ve soyu bellidir", "Sarmısak içli dışlı, soğan yalnız başlı", "Candan yananım başka, yandan yananım başka".

Akraba evliliğini onaylamayan atasözleri; "Akrabadan kız alıp vermeyeceksin", "Ye, iç, hısım ile alışveriş etme", "Akrabanın yaptığını akrep yapmaz", "Akraba akrabaya har olur, iki gözü kör olur", "El adamı öldürür, akraba hem öldürür, hem gömer", ''Bahçedeki ot acıdır".

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.