23 Ekim 2004 Cumartesi 00:00
Al sana kırmızı çizgi
Kuzey Iraklı peşmerge lideri Mesut Barzani, Kerkük'ü `Kürtler'in kırmızı' noktası olarak nitelendirirken, Türkiye'deki temasları sırasında "Bu konuda pazarlık yapmayacağız'' dediğini söyledi

r 'Pazarlık yapmayız'

resti

Peşmerge lideri Mesut Barzani, Al Arabiya televizyonunun sorularını cevaplarken önceki gün Ankara'ya yaptığı ziyaretin ayrıntılarıyla ilgili bilgi verdi. Barzani Ankara ziyaretine AKP hükümeti yetkililerine "Kerkük'ü pazarlık konusu yapmayacağız" dediğini hatırlattı.

r Kerkük kırmızı

hatlarıymış!

Barzani şöyle devam etti: " `Pazarlık yapmayacağız' demek, Kerkük, `bizim kırmızı hattımızdır' demektir. Yani, bizden Kerkük'ün Kürdistani kimliğinden vaz geçmemizi istemek, bizim kırmızı hattımızdır. Kerkük sorunu bizim bir iç meselemizdir. Hiç bir dış gücün bizim iç işlerimize müdahale etmesini istemeyiz.''

Peşmerge lideri Mesut Barzani, Al Arabiya televizyonunun sorularını cevaplarken önceki gün Ankara'ya yaptığı ziyaretin ayrıntılarıyla ilgili bilgi verd~|~i. Barzani Ankara ziyaretine AKP hükümeti yetkililerine "Kerkük'ü pazarlık konusu yapmayacağız" dediğini hatırlattı. Barzani, bir süre önce yaptığı "Kerkük için savaşabileceğinizi söylemiştiniz. Şimdi sizin silahlarınız, ordunuz var. Savaşacak mısınız?'' sorusuna şu karşılığı verdi:

"Kerkük'e ilişkin biraz gerilere gitmek ve tarihe bakmak gerekir. Kerkük, Kürdistan'ın, ama aynı zamanda Irak'ın da bir şehridir. Bu şehir 1968'de Saddam'ın iktidara gelmesinden sonra büyük tahribatlara hedef oldu. Fakat, planlı bir tahribat süreci 1975'te başladı. 250 binden fazla Kürt, Kerkük'ten çıkarıldı ve Güney Irak'tan getirilen Araplar, Kürt bölgelerine yerleştirildi. Yani Kerkük'te tahribat süreci çok zalimane gerçekleştirildi. `Geçici İdare Yasasın'da üzerine anlaştığımız ve bu durumun nasıl çözülecegine dair bir takvim var. Bundan dolayı Kerkük'teki tahribat sürecinin sona erdirilmesini istiyoruz. Kerkük meselesi çok hassas ve bizce üzerine pazarlık yapılamaz. Kerkük'ün Kürdistani kimliğinden vaz geçmemiz mümkün değildir. Fakat, Kerkük'te Erbil, Duhok, Süleymaniye, Basra ve Musul gibi Irak'ın bir şehridir. Biz şimdi Irak devletinin bir parçasıyız. Baas rejiminin yıkılmasından sonra Irak'ın birliğini ve toprak bütünlüğünü savunduk. Irak'ın bölünmesine ilişkin korkulacak bir şey yoktur. Kerkük, Irak'tan kopmaz. Fakat, Kerkük'ün gerçek kimliği olan, Kürdistani kimliği tanınmalıdır.'' Barzani, Kürtler'in Kerkük'e el koyması konusunda Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerinin kaygıları bulunduğu hatırlatılınca, Irak'taki geçici yönetim ile imzaladıkları anlaşmaya bağlı olduklarını, buna göre, Kürtler'in sadece Kerkük değil, tüm Irak petrollerinden pay alacağını anlatırken, "Kerkük'ü istememizin nedeni petrol değildir. Biz Kerkük, Basra ve diğer yerlerdeki petrollerden de payımızı alacağız. Var olan petrol gelirleri bir bölgeye değil, tüm Iraklılar arasında bölüştürülecektir'' diye konuştu.

"Kerkük, kırmızı

hattımızdır''

IKDP lideri Barzani, Kerkük'e bağlı köylerdeki tahrip edilen evlerin onarıldığını ancak, kent içindeki tahribatın olduğu gibi durduğunu anlatırken, ellerinde veri olmamasına rağmen burada Kürtler'in sayıca fazla olduğunu iddia etti. Mesut Barzani, şöyle devam etti:

"Kerkük'ün Kürt, Arap, Türkmen, Asuri?Keldani, Ermeni ve orada yaşayan herkesin birlikte yaşamın iyi bir örneği olacağından eminiz. Kerkük, Irak için bir örnek olmalıdır. Kerkük meselesine üzerine durmadık. Türkler'e Kerkük'ün üzerine pazarlık edemeyeceğimiz Kürdistani kimlikli ve Irak'ın bir şehri olduğu şeklindeki düşüncelerimi ilettim. `Pazarlık yapmayacağız' demek, Kerkük, `bizim kırmızı hattımızdır' demektir. Yani, bizden Kerkük'ün Kürdistani kimliğinden vaz geçmemizi istemek, bizim kırmızı hattımızdır. Kerkük sorunu bizim bir iç meselemizdir. Hiç bir dış gücün bizim iç işlerimize müdahale etmesini istemeyiz.''Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137