10 Aralık 2014 Çarşamba 00:06
Alevi-Sünni ayrımı olmamalı

Yeni Mesaj gazetesi ve İcmal Gençlik Derneği, Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde “İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” paneli düzenledi. Panele Beşikdüzü halkı yoğun ilgi gösterdi. Gazetemizin Genel Koordinatörü Sabri Terzi, Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Koç, hukukçu yazar Av. Ahmet Erimhan ve gazeteci yazar Selim Kotil’in birer konuşma yaptığı panel ilgiyle takip edildi.

Bizim için Müslüman Türk’tür, Türk Müslüman’dır

İlk konuşmacı, gazetemizin Genel Koordinatörü ilahiyatçı yazar Sabri Terzi’ydi. Terzi, konuşmasına başlamadan önce çalışmalarında üstün gayret gösteren Yeni Mesaj Beşikdüzü ilçe temsilcileri Cemil Uzuner, Hasan Ali Terzi, İbrahim Dübüş, Abdullah Özdemir, Hüseyin Köse, Ali Saim Çolak ve Salih Uzuner başta olmak üzere tüm Beşikdüzü halkına teşekkür etti. 

Birlik ve beraberlik mesajları veren Terzi şöyle konuştu: “Coğrafyamızda kan akmasın, Müslüman Müslüman’ı katletmesin, ecdadın kanlarıyla suladığı bu vatan birilerine peşkeş çekilmesin. Bu ülkede; Alevi, Sünni, Caferi, Şii, Hanbeli, Hanefi, Maliki ayrımı olmasın. Bu ülkede; Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Gürcü ayrımı olmasın. Bu millet kardeş olsun geçmişte olduğu gibi. Bizim derdimiz bu. Hacı Bektaşi Veli’nin Müslümanlığına ve kardeşliğine ihtiyacımız var. Gelmiş Anadolu’ya, 36 tane etnik yapıyı, farklı halkı bir potada eritmiş. Öyle bir mayayla yoğurmuş ki, demişler biz Türk’üz, biz Müslüman’ız. O yüzden Haydar Hoca bangır bangır bağırıyor; ben Türkoğlu Türk’üm. Ben Müslüman Türküm diye… Bizim Müslümanlığımızla Türklüğümüz arasında bir fark yok sevgili kardeşlerim. Bizim için Müslüman Türk’tür, Türk Müslüman’dır.”

Başkasının padişahlığı için ahretimi heba edemem

İlahiyatçı yazar Mehmet Emin Koç’sa Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Müslümanların katledilmesine destek olanlara ayetle karşılık verdi. “Müslüman’ı haksız yere öldürenden bahsetmiyorum, zaten ayet, onlar için lanetlik ve ebedi cehennemliktir diyor” diyen Koç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Müslüman’ı nahak yere katledene yarım kelime destek sağlarsa bir insan, mahşer günü Allah’ın huzuruna alnında ‘bunun Allah’ın rahmetinden nasibi yoktur diye yazılı olarak getirilir’ diye buyrulur.

Başkasının şahlığı için padişahlığı için, Dünyada demokratik kral olsun diye destek vereceğim, o gelecek Amerika’yla İslam coğrafyasını kan revan içerisinde bırakacak. Libya’dan ta Afganistan’a kadar milyonlarca kişi can verecek, ben heba edeceğim ahretimi onun için, öyle mi! Böyle akılsız olamayız.”

En güçlü anayasa şehit kanlarıyla yazıldı

Hukukçu yazar Ahmet Erimhan’sa, terörle müzakere sürecini eleştirdiği konuşmasında, en güçlü anayasanın kurtuluş savaşında şehit kanlarıyla yazıldığını anlattı. 

Bunların bize dayattıkları şey ayrılığın anayasasını yazmak diyen Erimhan, “Şimdi Başbakan diyor ya hiçbir parti Tunceli’ye gidemez diye, yahu sen gidiyorsun da ne oluyor Güneydoğu’ya. Sen gittiğinde milletin birliğini mi anlatıyorsun. Diyorsun ki; ayrılık sizin hakkınızdır ey Kürtler, siz zulme uğradınız, ayrılın, silahlanın… Bunu dersen seni karşılar terör elbette. Başına da taç yapar, misafir eder. Ama sen gider de orda birliği anlatırsan, dirliği anlatırsan, ayrılığın bir nifak olduğunu anlatırsan; ayrılık bir İsrail projesidir kardeşlerim, aynı anne ve babanın çocuklarıyız dersen o zaman senin elini de öperiz ayağını da öperiz. Ama sen ayrılığı anlatmayı marifet zannediyorsun ve bununla başkalarını korkutmaya çalışıyorsun. Oysa biz istiklal savaşında birliğin anayasasını yazdık. O istiklal savaşında; Trabzonlu da var, Edirneli de var, Hakkarili de var, Çerkez de var, Kürt de var Türk de var hepimizin orada dedeleri yatıyor ve biz şehit kanlarıyla beraber en güçlü anayasayı yazdık. Birliğin anayasasını yazdık” dedi.

AKP için günah ne?

Gazeteci yazar Selim Kotil ise “vardır bir hikmeti” diyerek AKP’nin icraatlarını savunanlara tepki gösterdi. Kotil şöyle konuştu: “Anlatıyoruz, burada şu yolsuzluk var, bu hırsızlık var, domuz etini serbest bıraktılar; “olsun” diyor. Zina; “olsun” diyor. Besmeleyle kilise açıyorlar; “olsun” diyor. Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da, İslam coğrafyasında ne kadar kan dökülüyorsa hepsinin arkasında Türkiye’nin eli var. Bunun hesabını nasıl vereceksiniz diyoruz. “Vardır bir hikmeti” diyor.   

Bakın, eğit-donat diye bir şey var. Ne demek; alıyoruz biz Müslümanları eğitiyoruz, silah verip donatıyoruz arkasından diyoruz, git Müslüman’ı öldür. Buna Allah Resulü Deccal diyor, bizim hacı hocalar; “vardır bi izahı” diyor. Bir ara ben bir yazı yazdım gazetede; Yahu bu AKP’liler ne zaman günah işlerler! Yapılan hırsızlık günah değil, yolsuzluk günah değil, adam öldürmek günah değil o değil, bu değil… Peki, günah ne?”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137