15 Kasım 2001 Perşembe 00:00
Almanca ve Fransızca'ya elveda
Bazı üniversitelerin okuyacak öğrenci bulunamayan Almanca ve Fransızca bölümlerine, gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmaması kararlaştırıldı.

Atatürk, Cumhuriyet, Yüzüncü Yıl, Zonguldak Karaelmas, Hacettepe, Ondokuz Mayıs, Dicle ve Selçuk üniversitelerinin yabancı dil ile yabancı dil öğretmenlik programları için ayrılan kontenjanlar dolmadı.

Bunun üzerine, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), söz konusu bölümlere gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmamasını, mevcut öğrencilere bölüm değiştirme hakkı verilmesini, bölüm değiştirmek istemeyenlerin de mezun oluncaya kadar kayıtlı oldukları bölümlerde öğrenimlerine devam etmelerini öngören karar aldı.

Fransızca ve Almanca öğrencisi yok

Bu çerçevede, Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı ile Alman Dili ve Edebiyatı, Cumhuriyet ÜniversitesiFen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı ile Alman Dili ve Edebiyatı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Devrek Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ~|~ve Edebiyatı, Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransızca Öğretmenliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransızca Öğretmenliği, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği programlarına gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmayacak.

Hacettepe, Ondokuz Mayıs, Atatürk, Cumhuriyet ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin söz konusu bölümlerine, geçen ay yapılan 2002?ÖSS Ek Yerleştirme sırasında da öğrenci yerleştirilmedi.

2 öğrencili bölüm

YÖK, ayrıca, 50 kişilik kontenjan ayırdığı Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne, bu öğretim yılında sadece 2 öğrencinin kayıt yaptırması nedeniyle gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmamasını kararlaştırdı. Kayıt yaptıran 2 öğrenciye, aynı üniversitenin Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi`ndeki Almanca Öğretmenliği programına devam edebilme hakkı tanındı. Eğer öğrenciler istemezlerse mezun oluncaya kadar mevcut bölümlerinde öğrenimlerini sürdürecekler.

2001?ÖSS Ek Yerleştirme sırasında kontenjan verilmeyen Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü`ne gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmayacak.

Almanca ve Fransızca öğretmeni alınmıyor

Bu arada, Almanca ve Fransızca öğretmenlik bölümlerine öğrenci alınmaması kararırın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) bu branşlarda ihtiyacı olmaması nedeniyle artık alacağı öğretmen sayısını azaltmasından kaynaklandığı bildirildi. MEB, son 7?8 yıldır Almanca ve Fransızca branşlarında hiç öğretmen almadı. Buna karşın bu branşlarda öğretmen fazlalığı bulunuyor. MEB, bu branşlardaki fazla öğretmenleri değerlendirmek için, Anadolu Öğretmen liselerinde İngilizce'nin yanı sıra ikinci yabancı dil uygulamasını başlattı.

60 bin İngilizce öğretmenine ihtiyaç var

MEB`in Almanca ve Fransızca öğretmenliği branşlarında öğretmen açığı bulunmazken, İngilizce öğretmen açığı ise kapatılamıyor. MEB`in,2005 yılına kadar 60 bin İngilizce öğretmenine ihtiyacı olduğu bildirildi. İngilizce öğretmeni ihtiyacının karşılanabilmesi için yabancı dille ilgili yükseköğretim programları mezunlarından sözleşmeli öğretmen alıyor. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi`nin Açıköğretim Fakültesi`nde ÖSS'den 110 dil puanı alan adaylar için İngilizce Öğretmenliği programı da açıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137